Vacan╚Ťa ├«n MURTER/KORNAT [insula] / CROA╚ÜIA - impresii, p─âreri, recomand─âri

Afișate impresii [1 - 2]
Descoper─â insulele Kornati
  • IULIE, 2015
  • de: crismis [21.09.15]
  • RECOMAND─é

Coroana Creaţiei Divine

Sunt fascinat─â de mare ┼či de insule (cu c├ót mai pustii, cu at├ót mai bine). Cred c─â m─â trag din Robinson Crusoe. A┼ča c─â, ├«n momentul ├«n care am citit prima dat─â despre insulele Kornati, mi-am zis: ÔÇ×E de mine!ÔÇŁ. Arhipelagul Kornati cuprinde ├«n jur de 150 de insule aflate ├«n regiunea central─â a p─âr┼úii croate a M─ârii Adriatice, cumva paralel cu ┼ú─ârmul dalmat, cam ├«ntre Zadar ┼či Sibenik, acoperind o arie de aproape 320 kmp. O bun─â parte din ele prezint─â caracteristici [...] ÔÇö vezi review [+79 poze]
Apartmani Mijat [Jezera, Murter] 3

La Jezera, în buza portului

Am ┼úinut mor┼úi┼č ca pe agenda excursiei noastre ├«n Croa┼úia-Muntenegru s─â figureze ┼či o croazier─â ├«n Parcul Na┼úional Kornati, o sum─â de insule care m─â atr─âgeau magnetic, at├ót de stranii ├«n goliciunea lor. Am studiat problema ┼či am aflat c─â majoritatea ├«mbarc─ârilor se fac din portul Murter, or─â┼čelul-capital─â a insulei cu acela┼či nume. Ne trebuia a┼čadar o cazare pentru 2 nop┼úi c├ót mai aproape de port. Prin noiembrie, c├ónd am f─âcut primele s─âp─âturi, g─âsisem o pensiune [...] ÔÇö vezi review [+35 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre