ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2022
DIN: Tulcea
ÎNSCRIS: 06.01.14
JUN-2022

Vacanta mult asteptata in Croatia

In luna iunie 2022 am fost in concediu in Croatia, 7 nopti, dar nu am vrut sa scriu imediat despre experienta traita atunci si am lasat impresiile sa se mai sedimenteze un pic si sa vad calatoria de atunci cu alti ochi mai ales ca in unele privinte parca aveam alte asteptari.

Am plecat cu multe emotii mai ales pentru sotul meu care nu prea parea incantat de aceasta tara mai ales cand a auzit ca nu prea sunt plaje cu nisip. "Am tocat calculatorul" zile si nopti sa gasesc cazare in apropiere de plaje cu nisip dar ori erau prea departe de Zadar (pentru ca nu se concepea din capul locului sa mergem cu masina) ori era departe de plaja. In final am zis ca sa acceptam plaja cu pietricele dar macar cazarea sa fie langa plaja.

Visam deja ca suntem pe o insula linistita intr-o vila pe malul marii. Numai ca doream din tot sufletul sa vad parcurile Plitvice. Auzisem si citisem multe recenzii ca acolo ar fi "raiul pe pamant". Cum sotul meu nu era deloc incantat de partea istorica a oraselor croate nici nu m-am "obosit " sa caut cazare in orasul vechi din Zadar desi mie mi-ar fi placut. Am gandit ca e mai bine sa caut o cazare mai aproape de autogara ca sa ne fie mai usor sa ne deplasam catre Plitvice. Gasisem tot ce ne interesa in materie de cazare cand cu o luna inainte Ryanair compania cu care trebuia sa zburam catre Zadar a schimbat orele de zbor astfel incat zborul de intoarcere nu mai era seara la ora 20.30 ci dimineata la ora 11.30 fapt ceea ce ne-a dat peste cap programul in sensul ca a doua cazare trebuia sa o gasesc cu acces facil catre aeroport astfel incat sa fiu la aeroport la ora 9.30.

A trebuit sa anulez toate cazarile si sa reconfigurez traseul pentru ca si acolo unde rezervasem 4 nopti si in final am dorit 3, modificarea ma costa mai mult. Oricum si cazarile pe care le cautam cu o luna inainte erau deja mai scumpe indiferent de pe ce site faceam rezervarile (am cautat pe mai multe siteuri). In final am rezolvat si cu cazarile si cu rezervarea de tichete pt vizitare parc si a ramas sa ne hotaram daca inchiriem masina sau nu. Binenteles ca cu sotul nu am reusit sa ajung la un consens asa ca noroc ca a doua cazare era cat de cat aproape de aeroport (eram dispusa sa merg si cu taxi de acolo).

Am ajuns in Zadar pe o caldura de foc in jurul orei 14 si ca sa ajungem de la aeroport in orasul Zadar ne-am inghesuit ca oile intr-un autobuz stand aproape intr-un picior. Binenteles ca vazand lumea aceea multa care astepta autobuzul ne-am gandit sa inchiriem o masina dar avand in vedere ca in Zadar nu aveam sa ne plimbam prea mult in cele 2 zile si jumatate am zis pas.

Acum avand in vederea experienta recomand celor ce ajung in aeroportul Zadar sa foloseasca cu incredere UBER care nu costa mult maxim 15 euro pana in centru pentru amandoi.

In Zadar ne-am cazat la o viluta cam departe de centru vechi dar foarte cocheta -- vezi impresii, si abia atunci ne-a dat prin cap sa-mi instalez aplicatia si sa o folosesc cu succes pe toata perioada. De la cazare pana in centrul vechi ne costa in jur de 33 -40 kuna depinde de cat de aglomerata era perioada si prima zi am mers in centrul vechi sa ascultam orga marii si sa vedem salutul soarelui.

Cat timp eu cautam croaziere catre insula Sakarun, sotul meu s-a bucurat de o plimbare prin orasul vechi si a ramas fascinat de acest oras. Atunci si-a dat seama ca are niste idei preconcepute si de fapt centrul istoric chiar i-a placut (mie oricum imi place). Am servit cina la o terasa micuta in centru vechi la lumina felinarelor. Portul cu multe ambarcatiuni acostate ne-a impresionat pe amandoi de asemenea.

A doua zi am plecat catre excursia la Plitvice unde am prins in prima parte o vreme cam innorata ceea ce a facut sa nu iasa pozele tocmai ok. Ma asteptam cascadele sa aiba mai multa apa si sa fie mai spectaculoase asa cu le vazusem in poze.

Am avut cu sotul un traseu comun pana la P1, sotul alegand traseul B, eu C. Traseul C a fost ceva mai deosebit ca traseul B in sensul ca am reusit sa prind imagini frumoase si nu a fost asa de greoi cum mi-am imaginat initial avand in vedere ca erau si oameni cu carut cu copii mici pe acest traseu doar ca era mai lung. Intradevar culoarea lacurilor este incomparabila cu orice vazusem pana atunci, era de un albastru turcoaz "de-ti lua ochii ", peisaje superbe. Punctele de popas bine organizate cu mese la umbra, cu toalete ca la hoteluri, curate. Evident ca nu gaseai deacat sandvicheuri, cafea, sucuri, bere, apa dar suficient pentru drumetii asa ca nu mureai nici de foame nici de sete.

A treia zi am fost in croaziera cu barca Paula (aveam sa aflu ca indiferent de unde luai bilete toti mergeau cu acea barca iar preturile difereau in functie de agent - noi am dat pentru 2 persoane 90 euro ceea ce a inclus transportul de la Zadar la Bozava si retur, mic dejun cu apa inclusa si bautura de bun venit -un fel de tuica ce am servit-o pe parcursul deplasarii sau la intoarcere, sandvichi de pranz + fructe. transfer de la Bozava la plaja Sakarun si retur. Distanta pana la insula destul de mare dar cand am ajuns acolo nu mi-a venit sa cred ce culoare avea marea acolo. Nu ne-am asezat aproape de beach baruri pentru ca am vazut ca in zona aia sunt pietre la intrare ci cam in dreptul aleii pe unde am venit, unde intrarea era lina si nisipul fin. In poze se vede o fisie lata de nisip. Ei bine, nu e chiar asa, fisia e cam ingusta in jur de 4 m iar pana la nisip sunt pietre insa apa e de o limpezime ce nu am vazut nici in Grecia. Acolo am vazut bancuri de pesti mari cand am facut snorkeling, pe care i-am descoperit dupa ceva timp.

Se zice ca plaja Sakarun e Caraibele Croatiei si mie intradevar mi-a placut era ceva diferit de ce mai vazusem desi mai vazusem plaja de genul asta si pe insula Marathonissi din Zakinthos dar apa de acolo nu avea culoarea de aici si nici nu era atat de limpede. Mi-e mi-a placut desi plaja era cam salbatica iar nisipul acoperit cu coji de la scoarta copacilor aduse de vant.

Ziua urmatoare am plecat catre Turanj unde aveam cazare chiar pe malul marii (vezi impresii), Exista autobuze care merg catre fiecare statiune pana in Split destul de dese. Ne-a costat 8 euro 2 persoane deplasarea pana in Turanj cam la vreo 30 km de Zadar.

Satucul era micut, linistit cu terase cu vedere la mare, cu bancomate, puncte de informare turistice, cu vilute pe malul marii si inca vreo 2 -3 randuri de la mare, dar fara vermuliala specifica unei statiuni. Am facut aici plaja si ne-am odihnit dar cand am dorit sa inchiriem masina (900 euro depozit + 240 euro inchirierea pe 4 zile) ne costa mai mult decat inchirierea unei barci (50 euro pe zi, barca cu comanda la distanta pentru 5 persoane, cu cabina) asa ca in una din zile am decis sa inchiriem barca sa cutreeram insulele ce le vedeam din balconul cazarii noastre (vezi impresii). Nu a fost necesar decat buletinul sotului pe care l-am luat la intoarcere. In schimb ne-am bucurat de o excursie superba unde am acostat si ne-am balacit, ne-am aprovizionat si am mancat peste unde am dorit. Am descoperit cu ocazia asta si plaja de nisip unde erau multe familii cu copii la umbra copacilor ce strajuiau plaja. Apa nu era asa limpede ca la insula Sakarun dar experienta in sine a meritat.

In una din zile am fost in in orasul Biograd Na Moru unde am vazut acolo "padure de barci si veliere" si o faleza minunata. Oras frumos curat, ingrijit ca toate localitatile prin care am trecut. Multe din vile aveau lavanda in fata si am observat lavanda chiar si pe marginea trotuarelor in zona de plaja. La plajele publice si din Biograd sunt toalete si dusuri cu fise (1 sau 2 kuna folosirea lor), chiuvete pt spalat pe maini gratis iar in zona vilei noastre in Turanj dusuri gratis.

Mi-a placut ce am vazut in Croatia cu toate ca nu am vazut orase mari gen Trogir, Split, Dubrovnic dar ceea ce am vazut a fost frumos. M-am bucurat si de bucataria locala la preturi acceptabile astfel incat cand trag linia la cat am cheltuit fara mancare iese in jur de 1050 euro 2 persoane cu croaziera, inchiriat barca, vizitare Plitvice, bilete autobuz, bilete intoarcere de la Turanj catre aeroport. La mincare se mai adauga in jur de 200 euro pentru 7 nopti. Suveniruri nu prea am luat decat un ruxac si un prosop si in rest dulciuri pe care le-am trecut fara probleme la bagaje de mana prin vama.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Cadru natural frumos. linistit

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Loc de reculegere, ragaz spiritual si incarcare cu energie pozitiva

Trimis de aurora56 in 21.08.22 18:38:55
Validat / Publicat: 21.08.22 20:31:19
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

VIZUALIZĂRI: 1565 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aurora56); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 o salba de cascade

webmasterX [21.08.22 20:31:01] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă frumoasa Dalmație, #LA PAS PRIN DALMAȚIA - DALMAȚIA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

adry24scris / TELEFON [26.08.22 00:43:31] »

Bună seara! Îmi puteți da detalii în legătură cu barca cu telecomanda la distanță. Ce anume presupune? Este mai avantajos să luăm banii deja transferați în kuna sau e ok să schimbăm și acolo?

aurora56 [26.08.22 20:45:41] »

@adry24: Cel mai avantajos a fost cand am scos de la bancomat bani in kuna (la BCR) nu la bancomatele din aeroport (acolo era mai avantajos sa schimbi euro in kuna la casa de schimb pentru ca era nevoie pentru transfer catre oras de kuna).

Pentru inchiriat barca am platit in euro (50+14 benzina folosita pentru deplasare de la ora 9 la ora 16, inchirierea era pana la ora 18 dar ne-am ars la soare cat am stat pe plaje si ne-am grabit sa ajungem la cazare).

La magazine, chioscuri e bine sa aveti kuna.

Pentru inchiriat barci puteti merge pe plaja pe linga mici golfuri in care sunt acostate barci, veti vedea si tabele cu oferte. Eu am mers in Turanj de-a lungul plajei catre zona opusa centrului (acolo sunt mai scumpe) catre campinguri. Sunt o multime de campinguri pe tot litoralul Dalmat intre statiuni.

Barca avea parbriz, volan si conducatorul statea pe scaun in fata si manevra volanul, cum se vede in poza, nu ca la o barca tip laguna cand conducatorul sta in spate si manevreaza barca de la motor.

mishu [31.08.22 21:17:06] »

@aurora56: O vacanta minunata, si baieii mei s-au intors de curand din Croatia insa nu ne-am intalnit inca, acum sunt in cantonament la Predeal.

Felicitari, votat cu mare drag.

adry24, aurora56, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă frumoasa Dalmație: