ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2022
JUN-2022
Cuplu
BUN

Cazare la malul marii Adriatice

A doua cazare in Croatia a fost in Turanj intr-un sat ce apartine de regiunea Biograd Na Moru (prima cazare fiind in Zadar - vezi impresii) dar de fapt a fost mai aprope de Sveti Filip Jakov un alt sat cam cat Eforie Sud de la noi

numai ca diferenta era ca in aceste statiuni nu sunt hoteluri mari ci vilute care mai de care mai frumoase si aranjate cu leandri si alte flori minunate cu maxim 10-15 apartamente sau studiouri, imagine ce ofera un aspect pitoresc si linistit al statiunilor de pe litoralul Dalmatiei.

Cazarea avuta aici a fost ceva mai altfel de cum am avut pana acum in sensul ca de data asta am stat intr-o mansarda foarte cocheta intr-o vila de pe malul marii cu vedere la mare.

Toate apartamentele si studiourile din aceasta vila aveau vedere la mare si balcon dar de la cei care locuiau la mansarda, marea se vedea mai bine. Binenteles ca si aceasta camera avea balcon facut dintr-o lucarna (cucuvea cum i se mai spune in limbajul constructorilor).

Asadar am ajuns inainte de ora 14 (cand se face check in la majoritatea cazarilor) dar cheia ne-a fost data mai devreme cand a fost gata camera, cam cu o ora inainte.

Vila are la parter un restaurant cu terasa + inca o terasa pe plaja ambele acoperite si umbroase unde am si servit pranzul cand am ajuns (platou cu pesti si creveti si alte fructe de mare asezonat cu piure de spanac), foarte bine gatit.

Cand am urcat in camera si am iesit pe balcon si am vazut marea nu-mi venea sa mai plec din balcon si am trecut cu vederea micile neajunsuri (balcon destul de micut in sensul ca mai apoi cand am vrut sa servim cina pe balcon era destul de dificil sa te intorci sa mai aduci ceva la masa daca ai uitat ceva pentru ca era dificil sa deschizi usa).

despre SERVICII

Gazde prompte si ospitaliere.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera era pe la etajul 2, pe holul comun dintre camere existand un uscator si un balconas comun.

Camera era un fel de studio avea pe parte dreapta cum intrai chiuveta cu plita, frigider ceva mai mare decat racitorul de la prima cazare un dulap plin cu tigai, cratiti de toate marimile si suspendat cu pahare mici, mari, cu picior, tacamuri, cani de ceai, cesti mici si mai mari de cafea, boluri de salata, tavi de servire, farfurii mari, mici, adanci., detergent de vase, burete, 2 servete de bucatarie.

Pe stanga era baia destul de ok pt 2 persoane cu un dulapior pentru a ne pune in el ce e nevoie, lighean, matura, hartie igienica si sapun lichid.

Camera se spunea ca e de 20 mp ca si cea care am avut-o dinainte dar cred ca ambele erau mai mici, Avantajul nostru a fost ca suntem mici de inaltime amandoi max 1.64 m pentru ca fiind mansarda era o portiune destul de joasa in anumite zone din camera.

Totusi camera era dotata cu tot ce trebuie si bine compartimentata, fiecare din noi avand dulapul nostru, mai era o masa cu 2 scaune si TV pe perete. Patul in schimb a fost exceptional, avea saltea cu memorie si era foarte odihnitor si avea si 2 noptiere, lenjerie alba din bumbac neted, prosoape de baie si de fata pregatite pe pat.

Camera avea aer conditionat ceea ce ne asigura un confort bun dar avea o mentiune pe usa ca nu trebuia sa il lasam deschis cand nu suntem in camera.

Camera avea si o fereastra velux desupra patului cu perdeluta, pe care am deschis-o seara si vedeam stelele (foarte romantic pana am simtit primii tantari si atunci a doua zi ne-am luat niste pastile de tantari ca de altfel cu aparat era dotata camera).

Ce mi-a placut este ca proprietarii s-au gandit sa acopere balconul si acolo se putea sta si ziua ca era umbra si se simtea si briza marii (aceste modificari au fost facute de curand ca in vechile poze nu erau acoperite balcoanele de la mansarde).

Aici am vazut cea mai mare parcare ce apartine unei astfel de vile, era cat un mini camping, cred ca incapeau cel putin 20 masini daca nu si mai multe de atat desi vila avea 6 apartamente.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Restaurant curat, 2 terase, pretul cam marisor -300 kuna un platou de peste pentru 2 persoane dar cred ca cam asta ara pretul in zona ca apoi am mancat si mai scump in alte parti.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Locatia are plaja peste drum cu dusuri gratuite (sunt mai rare dusurile fara sa platesti in Croatia. am vazut ulterior la alte plaje), vedere la mare din balcon, verdeata, in apropiere de plaja Lucica una din plajele lor mai mari, la 300-400 m de zona comerciala.

Trimis de aurora56 in 05.07.22 23:22:11
Validat / Publicat: 06.07.22 09:01:36
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

VIZUALIZĂRI: 1359 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aurora56); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 plaja din fata vilei

[06.07.22 08:59:40]

Mutat în rubrica "Blue Wave Apartments [Turanj], BIOGRAD-SV FILIPI I JAKOV" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[06.07.22 09:12:05]

@aurora56: Start vot! Minunata cazare ati avut, linistita, relaxanta, asa incat sa te poti bucura de vacanta.

Este minunat sa poti vedea marea din balcon, mai greu cu etajul pentru cei ce au probleme cu scarile (eu ma gandesc la mama mea careia chiar si un etaj i-ar fi destul de dificil, pentru ca nu faci urcarea/ coborarea doar o data pe zi), insa asta e, avantaje si dezavantaje.

Mansarda iarasi poate fi ceva mai dificila intradevar pentru persoanele mai inalte si cand spun asta imi aduc aminte de o astfel de cazare pe care am avut-o in Slanic Prahova si unde am lovit tavanul de mai multe ori atat eu cat si sotul (mai ales el ).

Sa va fie de bine (mi-a placut si platoul cu peste), felicitari, votat cu mare drag.

webmasterPHONE
[06.07.22 09:12:29]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

aurora56PHONEAUTOR REVIEW
[06.07.22 13:12:17]

E ok poziția e chiar Blue wave apartaments& caffe. Camerele sint deasupra restaurantului.

crismisPHONE
[07.07.22 09:04:44]

@aurora56: Minunat loc! Poza cu micul dejun pe balcon parcă e din vacanțele noastre!

aurora56PHONEAUTOR REVIEW
[07.07.22 15:34:13]

@crismis: Da... Ne-a plăcut și noua mult poziția cazării și de-ai sti câte ore fără număr am căutat ceva care sa îndeplinească cerintele: pe malul marii, vedere la mare din balcon, parcare, aer condiționat, in locații nu prea aglomerate, acces ușor la plaja și nu in ultimul rând ceva mai ieftin (și dacă se poate și chicinetă). Cam 6 luni a durat mai ales ca Ryanair a schimbat orele de zbor și mai nou trebuia sa schimb rezervările cu o rezervare cu acces mai ușor către aeroportul din Zadar ca sa fiu acolo la 9,30.

aurora56, crismis, mishu