ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2013
ÎNSCRIS: 20.05.13
JUN-2013

Circuit in frumoasa Dalmatie - Dubrovnik, Makarska, Split, Venetia

Dragii mei,

Vreau sa va impartasesc cate ceva din frumoasa vacanta petrecuta in Croatia, care abia s-a terminat. Ca idee generala, a fost incredibil! 12 zile. Am plecat pe 10 iunie si ne-am intors pe 21 iunie.

Traseul: Bucuresti-Belgrad-Croatia (litoral - 6 zile in Makarska si 2 pe insula Krk), Venetia (2 zile), Ljubliana (o zi) - Bucuresti. Cu masina personala.

Cazare rezervata din Bucuresti am avut la Belgrad o noapte, Baska Voda, langa Makarska, 5 nopti, Mestre langa Venetia 2 nopti si Ljubliana o noapte. Astea ne-au costat cu totul aproape 460 de euro. A trebuit sa ne mai cautam la fata locului 2 nopti undeva in nordul coastei Dalmate, dar am gasit repede si destul de ieftin pe insula Krk.

Am iesit din tara pe la Portile de Fier si am dormit prima noapte la Belgrad. A fost cam greu sa gasim hotelul, pentru ca strada cu pricina nu era pe GPS. Deci atentie!

A doua zi am pornit spre litoralul croat, spre statiunea Baska Voda, la 8 kilometri de orasul Makarska, inima rivierii Makarska, superba! Am mers o bucata pe autostrada spre Zagreb, apoi prin munti prin Bosnia. Bosnia e incredibila, au niste sate de zici ca e Beverly Hills, e plin de vile, am ramas foarte uimiti, pentru ca noi ne imaginam ca Bosnia e o tara saraca. Nicidecum!

Apoi am trecut in Croatia iar (IAR!!! Am trecut 14 granite in aceasta calatorie!). Cand am ajuns pe coasta ni s-a facut pielea gaina cand am vazut frumusetile muntelui Biokovo, in contopire cu marea. Ne-am plimbat apoi pe toata coasta dalmata si pot spune ca riviera Makarska este cea mai frumoasa.

Am stat la Baska Voda, un orasel minunat, iar plaja am facut langa, la Brela, unde am descoperit un golfulet mic, linistit, langa o stanca in apa - am aflat ca este simbolul localitatii. Mirosul de aici - pini cu mare - e greu de descris, trebuie sa-l incercati.

Nu am avut mese incluse cu cazarea, dar nici nu ne-au trebuit. Camera avea un separeu gen bucatarioara cu tot ce trebuie. Dimineata ne faceam ceai, am avut cu noi pateuri, branza, cereale, gem, am luat iaurt, legume si fructe de la supermarket. La pranz si seara mancam la terase, costa cam 15-25 de euro o masa pentru 2 persoane, pe saturate, cu bautura cu tot, adica eu - limonada, el - doua beri :).

Destul de ieftine sunt fructele de mare, pizza, salate, mai scumpe sunt fripturile de miel, vita, porc. Inghetata e uriasa si delicioasa - un euro.

Intr-o zi am dat o fuga la Dubrovnik, vreo 150 de kilometri de Baska Voda, oras care e exceptional, am petrecut toata ziua in orasul vechi, bantuind pe stradute. Am mancat, apoi ne-am plimbat pe ziduri. Atentie, zidurile au 2 km lungime si nu exista locuri umbroase, deci e de preferat sa faceti plimbarea seara. Sa nu uitati sa mancati inghetata, e delicioasa.

In alta zi, seara, am mers la Split, unde e de asemenea superb. Am vizitat Palatul lui Diocletian, cel mai bine conservat palat roman din lume. La fel, oras cu stradute inguste, medieval.

Dupa 6 zile la Baska Voda, am plecat spre nord, sa vedem toata coasta dalmata. Pe drum am vizitat orasul Trogir, un oras vechi foarte frumos care nu trebuie sarit. Am ajuns seara pe insula Krk intamplator. Fiind duminica seara, toti localnicii veneau de pe insula si se aglomera autostrada la intrare in orasul Rijeka, asa ca ne-am gandit sa mergem in directia de unde venea atata lume. Aici am gasit cazare repede la doua tanti cu care nu ne-am inteles decat atunci cand au scris pe o foaie cat ne costa. Croatii stiu putin sau deloc engleza, mai bine o rup in germana. Am stat doua nopti aici, perioada in care am vizitat toata insula. Merita, aer mediteraneean, sate mici si cochete, multa verdeata si culoare, golfulete cu apa turcoaz... Aici am mancat cea mai buna supa de fructe de mare.

Apoi am plecat spre Venetia. Am avut cazare la Mestre, orasul de langa, unde e cam nebunie. Parcarea hotelului e la un kilometru, pe acoperisul unei cladiri, da! si ne-am carat de acolo cu bagajele la hotel pe niste stradute cu gunoaie si oameni fara adapost. Acum radem cand ne amintim.

Venetia e intr-adevar la superlativ. Am mers acolo in doua zile consecutiv. In prima zi am ajuns la Mestre pe la 4 pm, ne-am cazat si ne-am intrebat ce sa facem. Pai hai in Venetia. Am luat autobuzul, RATB-ul lor, 5 euro dus-intors pentru amandoi. Ne-a lasat la intrare in Venetia, in Piata Roma. Am luat-o pe jos pe stradute pana in Piata Marco si pe la 9 seara am luat inapoi vaporasul din San Marco spre Piata Roma. A doua zi deja eram de-ai casei, stiam cum sa ajungem de colo-colo. Am vizitat Palatul Dogilor, care e incredibil. Am mancat pizza la felie de la mini pizzeriile de pe micile stradute si am savurat delicioasa inghetata italiana. La terase era destul de scump, o pizza 7-10 euro. Dar o felie de pizza uriasa to go e doar 2 euro si e mare cam cat 3/4 dintr-o pizza de-a noastra, adica te saturai.

Am parasit Venetia spre Ljubliana, care e si ea minunata, am vizitat castelul de aici, iar seara n-am plimbat prin centru si am mancat prima data mancare mexicana in viata mea :). Aici s-a descoperit cea mai veche roata din lume, inventata acum 5.200 de ani, care este expusa pana in vara 2014 in muzeul de istorie al Ljublianei.

Ce ne-a placut cel mai mult:

- Venetia - superba

- Riviera Makarska

- Dubrovnik

- mancarea, plus serviciile

Ce nu ne-a placut:

- cazarea in Mestre, Venetia

- preturi mari la Dubrovnik

- croatii nu prea stiu engleza

- drumul prin Serbia (e mare diferenta intre Serbia si Bosnia - Croatia. Serbia arata ca Romania in anii 1980, nu ai unde manca, nu pot plati cu cardul, nu stie nimeni engleza, nici macar tinerii).

Trimis de Turistulamator in 25.06.13 14:20:13
Validat / Publicat: 25.06.13 19:31:49
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

VIZUALIZĂRI: 4210 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Turistulamator); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă frumoasa Dalmație: