ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.12.2014
STATUS: AUGUSTUS
OCT-2014

Descoperă Govora şi împrejurimile

Noul si vechiul impreuna

Fiind din Ramnicu Valcea, am facut o excursie de o zi la Baile Govora (distanta este de 20 Km). Nu mai fusesem de mult, statiunea ne-a impresionat si placut si neplacut. Am sa incep cu ce e neplacut : pavilionul central care era odata mandria statiuni este complet darapanat.

Ceea ce ne-a impresionat a fost faptul ca statiunea se modernizeaza : hotelul PALACE pe care l-am vazut ultima oara acum vreo 5-6 ani (arata foarte prost) acuma la cum arata pe exterior pot sa zic ca poate concura cu multe hoteluri din strainatate.

Parcul din statiune este complet renovat aleile de promenada sunt refacute, fantanile arteziene renovate chiar si o cascada in trepte - deci frumos.

Caracteristic pentru zona este prezenta apelor minerale care constituie factori naturali terapeutici utilizati in tratarea diferitelor afectiuni. Baile Govora este una din cele mai bogate statiuni in ape iodurate si bromurate.

Pentru cei care nu doresc sa vina pentru tratamente in apropiere se afla Manastirea Govora una din cele mai vechi Manastiri din tara.

Trimis de zlatna in 24.12.14 12:33:46
Validat / Publicat: 24.12.14 13:37:00
VIZUALIZĂRI: 2083INFO ADIȚIONALE
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GOVORA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zlatna); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P21 Prin statiunea Baile Govora

pagină generată în 0.0831909179688 sec