ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2011
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 18.02.11
    MAY-2011

Vizitati Sambata de Sus si Manastirea Brancoveanu!!

Daca doriti cateva zile in care sa va relaxati intr-un cadru natural, aerisit, linistit, ferit de poluarea si zgomotul din marile orase, unde omul nu si-a pus amprenta ca in celalalte statiuni montane va recomand Sambata de Sus.

Eu am ajuns acolo la invitatia unor prieteni si am ramas profund impresionata de peisajele intalnite.

Noi am locuit intr-o cabana privata a unei cunostiinte, insa am vazut pensiuni si hoteluri noi construite unde va puteti caza si cred preturile sunt acceptabile.

Cabana din lemn unde am stat noi avea 3 dormitoare si o bucatarie, prin curte trece raul Sambata care formeaza o mica cascada. In fata cabanei este o pajiste absolut minunata si foarte bine ingrijita, aici luam in fiecare zi masa. Dimineata cand ne trezeam auzeam zgomotul produs de rau si ciripitul pasarelelor la geamul nostru. Mi-as dori ca in fiecare zi sa ma trezesc in aceasta ,,muzica’’

Principala atractie turistica din aceasta zona este binecunoscuta Manastire Brancoveanu, manastire de calugari ce a luat nastere la comanda voievodului Constantin Brancoveanu, in locul unei vechi biserici de lemn construita de Preda Brancoveanu, bunicul lui Constantin Brancoveanu. Dupa inaltarea unei biserici mai mari decat cea initiala, voievodul a mai construit in cadrul manastirii o scoala de gramatici, un atelier de pictura si o tipografie.

Dupa moartea voievodului Constantin Brancoveanu foarte multe persoane au insistat ca biserica sa fie distrusa din motive religioase. Din pacate in anul 1785 manastirea a fost atacata, in locul ei ramanand o ruina si multi ani a ramas in aceasta stare.

In anul 1926 s-a inceput reconstruirea manastiri sub indrumarea Mitropolitului Nicolae Balan, iar in 1946 a avut loc sfintirea sfantului lacas. Mitrolopilut Ardealului a reconstruit incinta bisericii in stil brancovenesc. De-a lungul timpului manastirea a suferit numeroase modificari avand ca rezultat un adevarat monument de cultura si religie. Din anul 2000 manastirea este ingrijita sub indrumarea staretului Arhmandrit Ilarion Urs.

Manastirea cuprinde si un muzeu aflat la mansarda unde sunt expuse o colectie impresionanta de picturi vechi pe sticla, obiecte de cult si vesminte preotesti, o biblioteca formata din carti vechi, manuscrise, scrisori stranse sub numele de ,,Colectia Antonie Plamadeala’’.

Intre anii 1997-2003 s-a construit Hotelul Academia Manastirea Brancoveanu, format din 70 camere si o sala de conferinta cu o capacitate de 150 locuri. Conditiile de cazare sunt execelente, asemanatoare unui hotel de 4 *.

In curte exista si un magazin foarte mare de unde poti cumpara suveniruri, insa la preturi destul de mari.

Ceea ce mi-a placut foarte mult a fost curtea plina de flori, ingrijita pana la ultimul detaliu.

In spatele manastirii exista un lac unde am vazut cateva persoane care dadeau la peste.

In ziua cand am fost eu la manastire se oficia o nunta. Mirata, am intrebat daca se pot realiza nunti la manastire si cat costa, insa raspunsul a fost negativ. Ulterior am inteles ca persoana care se casatorea era unul dintre sponsorii manastirii si ca pentru muritorii de rand nu exista nicio sansa sa realizezi nunta acolo.

In imprejurimi, pe Valea Sambata, in apropiere de cabana Sambata se poate vizita chilia Parintelui Arsenie Boca. Numerosi crestini ii calca pragul pentru a se ruga si a aprinde o lumanare. De la cabana unde am stat eu pana la cabana Sambata trebuia sa parcurgi un traseu de 3 ore, dar o data ajunsi acolo nu regretai nicio secunda drumul parcurs.

In apropiere de Manastirea Brancoveanu se afla Pastravaria Sambata de Sus. Aici se afla si un hotel si un restaurant. Noi am cumparat peste de acolo, dar niciodata nu am pastravi atat de grasi!!!

Weekendul petrecut la Sambata de Sus a fost de vis, m-am intors in Bucuresti plina de viata si speranta. Sper sa ma intorc curand acolo, pacat ca soselele noastra sunt asa cum sunt si faci 5-6 ore pana acolo... insa merita din plin!!!

Trimis de guesswhoo* in 10.08.11 21:10:46
    Validat / Publicat: 10.08.11 22:47:02

VIZUALIZĂRI: 4752 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (guesswhoo*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 pajistea din fata cabanei

[10.08.11 22:45:57]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmfostAcolo pentru aceasta destinatie

[14.08.11 14:51:24]

Buna, mi au placut pozele tale. Te rog spune mi Daca se poate inchiria cabana Unde ati stat

[14.08.11 14:53:37]

buna. din pacate nu cred ca se inchiriaza, cabana este o unei cunostiinte, o sa-l intreb totusi

[14.08.11 15:18:01]

Ok, astept un raspuns. Eu caut o cabana cu bucatarie Unde sa pot gati eu pt ca am copil mic. Sau ma gandeam sa ma cazez la hotelul de la manastire. Cum ti s a parrot acolo?

[14.08.11 15:21:46]

nu cred cahotelul de la manastire e cea mai buna alegere pentru un copil mic. acolo se cazeaza mai mult persoanele care vor sa participe la fiecare slujba si sa stea in liniste.

[14.08.11 15:24:03]

@Lorissa88

Iti recomand eu 2 locatii pe care le-am testat personal: una este pensiunea Rapsodia Muntilor click aici, unde am fost in 2008. Ai acces la bucatarie, gazdele sunt foarte de treaba, au si foisor, spatiu de joaca special amenajat pentru copii

- hotel Poiana Izvorului click aici de care am fost la fel de multumiti. Intr-adevar la hotel, pentru cel mic nu ai spatiu de joaca, decat in interior exista o piscina cu sauna si o sala de conferinta unde este si o masa de ping-pong.

Ti-as recomanda pensiunea!

[14.08.11 15:29:00]

am vazut si eu pensiunea Rapsodia Muntilor cand am fost, arata ok in exterior. si mi-a spus un prieten ca s-a cazat o noapte acolo si a fost multumit. poti sa incerci lorissa88

[14.08.11 15:32:16]

Multumesc mult pt raspunsuri, o sa caut detalii despre ambele locatii. Dupa ce am vazut aceste poze imi doresc foarte mult sa ajung acolo. E Mai greu acum cu un copil mic, dar incercam sa Ne descurcam

[14.08.11 15:38:13]

Ca si amplasare pensiunea Rapsoda Muntilor este chiar vis a vis de hotelul Poiana Izvorului. Deci ar fi foarte aproape una de cealalta. Vacante frumoase oriunde ati alege!

[14.08.11 15:52:15]

Va Multumesc la amandoua pt raspunsuri. O sa public si eu impresiile dupa ce ma intorc. Apropo, credeti ca in septembrie e Buna vremea pt plimbare? Multumesc

[14.08.11 16:26:33]

Sincera sa fiu noi am fost in august la pensiunea Rapsodia Muntilor, chiar acum 3 ani, caci stiu ca am prins pelerinaj la manastire, exact de sfanta Maria, pe 15 august. Vremea era superba si tin minte ca am ramas surprinsa cati pelerini au venit atunci la manastire: erau masini din toate colturile tarii, iar curtea bisericii era neincapatoare.

Nu stiu ce sa-ti zic de luna septembie cum va fi vremea. Au fost ani in care in septembie era cald ca vara, puteai sa megi la mare, la plaja, iar in alti ani, cand incepeau copiii scoala, pe 15 septembrie, trebuiau sa se imbrace cu geci.

Oricum trebuie sa tii cont ca la Sambata totusi e zona de munte si va trebuie si hainute mai grosute, mai ales pentru cel mic.

[14.08.11 20:47:25]

eu cred ca in septembrie este destul de racoare, cel putin nu va mai fi vreme de tricou si pantaloni scurti, noi am fost la sfarsitul lui mai si am avut nevoie de treninguri si geci.

oricum este frumos, e normal sa fie racoare, dar e munte

dananecula, guesswhoo*, Lorissa88*
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sâmbăta de Sus și împrejurimile: