ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.03.2021
MAR-2021
Cuplu
REZONABIL

Restaurantul „Cascade” - decât nimic, bun și acesta

În cele două zile petrecute la Băile Govora ne-am plimbat prin stațiune cât ne-au ținut balamalele, am vizitat mănăstirile mai apropiate, dar am mers și la restaurant pentru hrana cea de toate zilele, ce-i drept doar la prânz, seara am mâncat din traistă :) la vila Ana, unde am fost cazați. Variantele de a lua masa sunt însă foarte puține, practic poți să mănânci doar la restaurantul Cascade sau la restaurantul hotelului Palace, sunt foarte puțini turiști, majoritatea hotelurilor și pensiunilor fiind închise.

Noi am preferat restaurantul Cascade, acolo am luat masa de prânz două zile. În prima zi, după ce ne-am luat în primire garsoniera de la vila Ana, am mers să mâncăm în jurul orelor 14.30. În zece minute, pe jos, am ajuns la restaurant, acesta fiind situat pe strada Tudor Vladimirescu, nr. 119A, la intrarea în parcul central. Sala restaurantului plus două separeuri se află la etaj, la parter fiind barul.

Nu era nimeni când am ajuns noi, dar am observat că se respectau regulile de distanțare socială, cu mese la care nu se putea sta, iar la cele unde se lua masa găseai recipient cu dezinfectant. Un ospătar tinerel ne-a adus imediat două meniuri, totodată ștergând masa la care ne așezasem. La prima vedere, meniul pare stufos, erau menționate mai multe sortimente de pizza, ciorbe, fripturi, gustări calde, iar la rubrica „mâncăruri” erau menționate tocăniță de porc și varză cu cârnați. Nu am vrut pizza sau fripturi, am cerut o ciorbă de perișoare, o tocăniță și varză cu cârnați. Zâmbind, ospătarul ne spune că nu mai au nici tocăniță și nici varză, le-au terminat pe ziua respectivă, dacă nu prea erau clienți nici nu s-a gătit în cantitate mai mare. Ce să comandăm? În cele din urmă, soția a luat un cașcaval pane cu piure iar eu, pe lângă ciorbă am cerut un șnițel de pui cu cartofi pai și salată de varză. Mâncarea a fost adusă destul de repede, dar nu a fost ceva wow, să spunem că a fost acceptabilă. Comanda din prima zi ne-a costat 52 lei, pe lângă mâncare având și o apă minerală și o limonadă.

A doua zi am mers tot la Cascade, dar pe la 12.30, chiar eram curios să văd dacă mai găsesc ceva din ce am comandat în ziua anterioară. Tocănița de porc era pe foc, nu era gata, așa că ne-am mulțumit cu câte o porție de varză cu mușchiuleț, la care s-au mai adăugat o limonadă și o bere. După ce am mâncat varza, am mai aruncat un ochi pe meniu, am văzut că aveau șprot prăjit, brusc mi-am adus aminte de zilele când mâncam hamsie prăjită la mare, și am comandat șprot cu mămăliguță și mujdei! Varza ca varza, dar șprotul a fost belea! Pare ceva banal la prima vedere, dar ne-a plăcut, prăjit atât cât trebuie, cu mujdei pe el, super! Nota de plată de a doua zi = 48 lei.

Ce pot spune la final? Concluzia ar fi că nu e un restaurant care să te dea pe spate, mâncarea să spunem că ar fi în limite calitative normale, însă ne-a plăcut că nu am așteptat mult, ospătarii au fost foarte amabili, nu era aglomerat, iar prețurile chiar sunt de bun simț.

Vacanțe frumoase vă doresc!

Trimis de Safta Radu in 18.03.21 16:34:17
Validat / Publicat: 18.03.21 18:10:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GOVORA.

VIZUALIZĂRI: 2445 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Safta Radu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Șprot prăjit, cu mujdei și mămăliguță.

[19.03.21 06:41:15]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Zoazore
[19.03.21 20:16:32]

@Safta Radu:  iar prețurile chiar sunt de bun simț. = la 10,5 lei ciorba de burta si 5.5 lei o bere cred si eu ca preturile sunt de mare bun simt!

Despre gust ai spus tu, dar nici de aratat nu arata rau! Nici varza cu muschiulet, nici snitelul. Cu sprotul m-ai pacalit! Eu am crezut ca-s hamsii. Arata fix ca cele de la mare, dar aici au si mamaliga! Si arata chiar bine!

Papanasi, ceva... Nimic?

Safta RaduAUTOR REVIEW
[20.03.21 13:45:49]

@Zoazore:  Corect, sunt prețuri destul de bune, dar discutăm de Govora, nu de Poiana Brașov, Bran sau alte locuri unde sunt prețuri mari. Așa este, preparatele nu arătau rău, dar șprotul cu mujdei ne-a dat gata, adevărul e că nici nu am mai mâncat de ceva vreme hamsie sau șprot prăjit, ne-am boierit, cumpărăm păstrăv, somon sau șalău de la supermarket.

Papanași nu aveau, doar clătite, dar nu am fost curioși să le încercăm.

Mulțumesc pentru ecou și pentru vot. ​​

Kavarnap
[24.03.21 13:12:31]

Acest local este o variantă comodă și decentă pentru oricine vizitează Govora.

Acum puțin peste doi ani când am fost într-un sejur acolo la Palace, varianta Cascade a constituit singura alternativă la restaurantul hotelului.

Deși am căutat în lung și-n lat, în Govora nu am găsit alt local în care să putem lua masa, pustiu din păcate.

Safta RaduAUTOR REVIEW
[24.03.21 14:03:54]

@Kavarnap:      Dacă în urmă cu doi ani, când nu se auzise de covid-19, în Govora nu prea existau variante de a lua masa, ce pretenții să mai avem acum, când activitatea turistică e la cota de avarie ? Cel puțin când am fost noi, nu am văzut mașini în parcare decât la Palace, în rest bătea vântul. Poate pe timpul verii, când mai sunt turiști cât de cât să se mai redeschidă ceva, un restaurant, o terasă, unde să poți mânca. Așa este, în afară de Palace doar la Cascade te mai poți duce, chiar dacă pe mine nu m-a dat pe spate cu nimic, e bine că măcar e deschis, acesta fiind unul din motivele pentru care l-am recomandat.

Mulțumesc pentru ecou și pentru vot.

MioritikPHONE
[12.02.22 19:53:42]

https://m. youtube.com/watch?v=rZkNPuAdtO8

????

neimportantPHONE
[12.02.22 20:25:33]

@Mioritik????????: foarte frumoasă melodie. Cascade redivivus!

MioritikPHONE
[12.02.22 20:30:15]