Vacan╚Ťa ├«n CARANSEBE┼× / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 3]

Afișate impresii [1 - 10]
  • NOIEMBRIE, 2019
  • de: nrs [08.11.19]

Pentru nepretentiosi infometati!

In drum spre casa mi se face foame, hotarasc sa intru in Caransebes pentru masa de pranz. Intru in oras, ma apropii de centru si trag pe dreapta. Dispozitivul, fara de care nu mai putem trai =)), imi arata ca la 500 m este o pizzarie destul de bine cotata pe net. Am ajuns usor, dar fiind o zona centrala este cam greu cu parcarea, am avut noroc si am gasit. Este o strada ingusta cu sens unic iar masinile sunt parcate langa ambele borduri, ramanand cu greu loc pentru circulatie. Pizzeria Pedro [...] ÔÇö vezi review [+1 poze]
  • MARTIE, 2019
  • de: AZE [20.05.19]
  • RECOMAND─é

Ce po╚Ťi face dou─â ore ├«n Caransebe╚Ö ?

├Än drum spre Herculane at├ót la dus c├ót ╚Öi la ├«ntors se vede panorama ora╚Öului din drumul na╚Ťional. Ora╚Öul cu turnule╚Ťele sale m-a atras ca un magnet ╚Öi la ├«ntoarcerea de la marea s─ârb─âtoare anual─â AFA mi-am planificat o scurt─â vizit─â aici. Adev─ârul este c─â m─â intereseaz─â orice urbe sau s─âtuc uitat mai mult sau mai pu╚Ťin de lume de pe meleagurile noastre. Dup─â o vizit─â din trecutul mai ├«ndep─ârtat am realizat a doua vizit─â ├«n municipiul din Banat. Cum se ajunge [...] ÔÇö vezi review [+32 poze]
Imperial Hotel 3

Mai mult pentru evenimente

S├ómb─ât─â am participat la nunta unor prieteni foarte buni. Petrecerea s-a desf─â╚Öurat ├«n municipiul Caransebe╚Ö la Salonul Franz Joseph al Hotelului Imperial. Pentru c─â acesta se afl─â la aproximativ 50 km de casa noastr─â ╚Öi pentru c─â la astfel de festivit─â╚Ťi mai gust─âm ╚Öi ceva b─âuturi alcoolice, am ales s─â nu venim diminea╚Ť─â cu ma╚Öina spre cas─â ╚Öi s─â ne caz─âm pentru cele c├óteva ore de somn de dup─â petrecere, la Hotelul Imperial. Hotelul este situat ├«n municipiul [...] ÔÇö vezi review [+19 poze]

Pizza bun─â la Pizzeria Roberto

Zilele trecute am ajuns din nou ├«n Caransebe╚Ö ╚Öi dup─â ce ne-am terminat treburile, era timpul s─â ╚Öi m├ónc─âm ceva dac─â tot suntem aici. C├ónd e vorba de luat masa ├«n Caransebe╚Ö, eu ╚Öi so╚Ťia avem ├«ntotdeauna o discu╚Ťie ├«n contradictoriu. Ea vrea de fiecare dat─â s─â mergem la Pizzeria M─ârgan (despre care am scris un articol), iar mie ├«mi place foarte mult pizza de la Pizzeria Roberto. Din fericire pentru mine, de data asta a fost r├óndul meu s─â c├ó╚Ötig. Pizzeria Roberto se [...] ÔÇö vezi review [+20 poze]
Unde mâncăm în Caransebeș?

Mâncare bună, chiar foarte bună

Ne preg─âtim pentru o mic─â ie╚Öire la unguri ├«nainte de Pa╚Öte ╚Öi ├«ntotdeauna cump─âr─âm forin╚Ťi de acas─â. Problema este c─â ├«n zona noastr─â nu se g─âsesc dec├ót la OTP Bank, iar ├«n jude╚Ť la noi nu mai este dec├ót sucursala din Caransebe╚Ö. A╚Öa c─â am plecat la Caransebe╚Ö s─â lu─âm forin╚Ťi. Caransebe╚Ö-ul este la aprox. 45 km fa╚Ť─â de Re╚Öi╚Ťa ╚Öi am putea s─â venim imediat acas─â s─â lu─âm masa, dar aproape de fiecare dat─â m├ónc─âm pe acolo. De cele mai multe ori m├ónc─âm la [...] ÔÇö vezi review [+30 poze]
Pensiunea Eden 4
  • AUGUST, 2017
  • de: Corina G [16.08.17]
  • NURECOMAND─é

Afara'i vopsit gardul, inauntru...

Izolarea fonica lipseste cu desavarsire. La fel si respectul fata de client. In camera 7, la etajul 2 si neavand fereastra spre terasa, se auzea muzica de la terasa. Obosita de pe drum, pe la ora 16:30 am vrut sa dorm putin si am rugat pe baiatul de la bar intai, apoi pe doamna de la receptie sa dea muzica putin mai incet. Au zis ca da, dar efectul nu s-a "auzit". Am mai sunat o data pe doamna de la receptie si mi-a spus ca nu are cum sa se auda in camera. Adica eu nu stiu ce aud. M-a [...] ÔÇö vezi review
  • IUNIE, 2017
  • de: tata123 [02.08.17]

Natur─â ╚Öi spiritualitate ÔÇô M─ân─âstirea Piatra Scris─â

Un loc at├ót de expus ╚Öi vizibil din autovehicul, dar totu╚Öi pu╚Ťin cunoscut. Am citit despre acest l─âca╚Ö de cult acum c├ó╚Ťiva ani c├ónd preg─âteam vacan╚Ťa ├«n Clisura Dun─ârii, dar distan╚Ťa fa╚Ť─â de Or╚Öova fiind apreciabil─â (67 km) nu am ajuns p├ón─â ├«n acest punct. Acces. A╚Öa cum scriam biserica m─ân─âstirii se afl─â situat─â ├«ntr-un loc foarte circulat, ├«n comuna Armeni╚Ö (jud. Cara╚Ö-Severin), la circa 750 m distan╚Ť─â de la ie╚Öirea din aceast─â localitate c─âtre [...] ÔÇö vezi review [+20 poze]
  • de: Dan&Ema [17.09.16]
  • RECOMAND─é

In Tunelul dragostei! Poftiti cu noi!

Ne-am plimbat mult in aceasta zi de vacanta de august 2016. Am batut zona Caransebesului si imprejurimile, dar ziua nu s-a incheiat. Stiam ca in aceasta vacanta nu voi rata un obiectiv care m-a atras din prima. Cu numele, cel putin. Din prima. Tunelul Dragostei. Incepe un episod din ciclul Dragoste la prima vedere. Stiti, cand cititi un articol, titlul este primul care va face curiosi. Uneori mai exista si un subtitlu. Prin cuvinte putine, intentionat alese pentru titlu, faci sa creasca [...] ÔÇö vezi review [+12 poze]
  • de: Dan&Ema [17.09.16]
  • RECOMAND─é

O zi in Caransebes si imprejurimi (II)

Parcul Teius ÔÇô Sculpturi in lemn Cu ghiozdanele pline ne-am urcat in masina si am pornit catre Parcul Teius. Acesta este situat pe malul Timisului, dupa varsarea Sebesului in Timis. Parcul are sa le spunem asa doua atractii principale Parcul de Sculpturi de Lemn si Parcul Copiilor. Tot aici se afla si stadionul municipal. Cand am fost noi, in luna august, in parc se putea intra circa 50 metri cu masina, pana intr-o parcare larga dedicata celor ce viziteaza parcul. Astazi, in septembrie, [...] ÔÇö vezi review [+37 poze]
  • de: Dan&Ema [13.09.16]
  • RECOMAND─é

Caransebes si imprejurimi (I)

Informatii generale (info din pliante si din surse loco) Caransebes este situat in sud-vestul Romaniei, in Banat, intr-un culoar depresionar inconjurat de Muntii Semenic, Muntii Tarcu, Muntele Mic vezi impresii si Masivul Poiana Rusca vezi impresii. Municipiul are o populatie de aproximativ 25.000 locuitori. Astazi multi din cetratenii orasului sunt plecati la munca in strainatate, oferta locala de pe piata muncii fiind foarte limitata. Municipiul Caransebes a fost atestat intr-un prim [...] ÔÇö vezi review [+28 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

AmFostAcolo recomand─â g─âzduirea la ROHOST.COM