ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.03.2018
DIN: Reșița
ÎNSCRIS: 25.10.14
MAR-2018

Mâncare bună, chiar foarte bună

Ne pregătim pentru o mică ieșire la unguri înainte de Paște și întotdeauna cumpărăm forinți de acasă. Problema este că în zona noastră nu se găsesc decât la OTP Bank, iar în județ la noi nu mai este decât sucursala din Caransebeș. Așa că am plecat la Caransebeș să luăm forinți.

Caransebeș-ul este la aprox. 45 km față de Reșița și am putea să venim imediat acasă să luăm masa, dar aproape de fiecare dată mâncăm pe acolo.

De cele mai multe ori mâncăm la Restaurantul „La Mărgan” și despre el o să scriu de această dată, cu promisiunea că o să scriu și despre celălalt restaurant unde mai mâncăm din când în când.

Restaurantul „La Mărgan” se află foarte aproape ce centrul municipiului Caransebeș, mai exact pe Calea Orșovei la nr. 8. Este amenajat într-o casă și în curtea acesteia.

Pe fațada casei era o inscripție mare cu numele restaurantului dar astăzi când am ajuns acolo am observat că a dispărut. Poate o schimbă sau o recondiționează.

Orarul este: luni - vineri: 08 - 23 iar sâmbăta - duminica: 09 - 23.

În fața restaurantului sunt și câteva locuri de parcare paralele cu șoseaua, unde se poate parca gratuit.

Poarta este deschisă încontinuu, așa că de pe trotuar se ajunge direct în curtea restaurantului. La intrare este o curte acoperită unde pe pereți sunt câteva picturi interesante cu Caransebeș-ul de acum 100 ani.

De aici în partea stângă se face intrarea în restaurant iar înainte se ajunge la terasa care este funcțională în perioadele călduroase ale anului.

La terasă sunt foarte multe locuri, aceasta fiind împărțită în trei părți și una din ele este mai retrasă și are doar o parte deschisă. Tot aici este și un bar.

În interior sunt două încăperi. În prima sunt cam 9 mese de 4 - 5 - 6 persoane iar în cea de a doua cam 4-5 mese. Pe vremuri prima era pentru fumători iar cealaltă pentru nefumători.

Baia este la subsol și este foarte frumos aranjată și dotată iar drumul până la ea este plin cu ghivece cu flori. Se poate ajunge la baie din restaurant sau direct de la terasă.

Mâncarea este foarte bună și are prețuri acceptabile, chiar mici.

Ospătarii sunt tineri și foarte atenți.

Astăzi am luat o pizza „Mama mia” mică, pizza „Vânătorească” mică, un desert „Alaska”, o cafea, o bere, un suc și o apă plus un sos de usturoi iar nota de plată a fost 50,50 lei. Se poate plătii și cu card.

Pizza se poate comanda mică, medie sau mare. Noi dacă luăm medie nu mai putem mânca altceva. Este făcută cu un blat special pe care nu l-am mai întâlni. Este mai gros și întors la margini, foarte pufos și are gust de langoși.

Nici desertul „Alaska„ nu l-am mai întâlnit altundeva. Este compus din pișcoturi însiropate cu cognac, înghețată de fructe de pădure sau ciocolată și dulceață. Toate sunt puse într-o oală mică de ceramică, deasupra se adaugă spumă de albuș și se bagă la cuptor. E super iar înghețata rămâne rece și netopită.

Încercați, dacă ajungeți pe aici și clătitele bănățene la cuptor cu cremă de vanilie.

Noi am mâncat de multe ori la ei și am fost foarte mulțumiți. Restaurantul este mereu plin și asta spune multe.

O zi faină vă doresc.

Trimis de ungureanica in 27.03.18 19:44:01
Validat / Publicat: 27.03.18 20:58:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CARANSEBEŞ.

VIZUALIZĂRI: 4212 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 În camera a doua.

[27.03.18 20:57:17]

Bună recomandarea!

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în Caransebeș?, CARANSEBEŞ" (nou-creată pe sait)

Testosu'
[27.03.18 21:09:27]

@ungureanica: Interesanta carciumioara.

P. S. Merita drumul pana la Caransebes pentru schimbul valutar? Comparativ cu a scoate forinti de la un bancomat din Ungaria (pentru sume rezonabile)?

[27.03.18 21:15:22]

Dan&Ema
[28.03.18 06:43:02]

@ungureanica:

Daca am fi stiut cand am fost la Caransebes, ce bine era! ????

Acum ramane de luat in considerare alta data.

Am facut un concediu cu baza la Marga (CS) si am dedicat o zi vizitarii Caransebesului si zonei din imediata apropiere despre care am si scris impresii faine.

Am mancat atunci la o bomba oarecare. Modesta, nu numai ca locatie, dar mai ales ca servicii, oferta si mai lasa de dorit si la capitolul igiena. De aceea zic si mai apasat ca bine era sa stim acest pont atunci.

Arata bine, prezentat convingator, ce mai? Pofta buna!

[28.03.18 11:52:44]

@Testosu : Merită. Pentru că îmbinăm utilul cu plăcutul.

[28.03.18 11:55:13]

@Dan&Ema: Mă bucur că v-a plăcut. Sper să mai ajungeți în zonă.

DOINITA
[28.03.18 15:49:25]

Cam departe, dar un desert "Alaska" ar fi interesant.

[28.03.18 17:29:14]

@DOINITA: Vă așteptăm cu drag.

alinafulg
[28.03.18 21:06:47]

@ungureanica: Asa deci, ieri ati fost la Caransebeș iar eu la Reșita. Cand mai treceti prin zona dati un semn, vă pot indica și alte locuri tot atat de faine de luat masa.

Zoazore
[28.03.18 21:18:57]

@ungureanica: Mmm, ce delicios arată totul! Să vă fie de bine!

[29.03.18 20:20:18]

@alinafulg: Ținem minte. O seară faină.

[29.03.18 20:26:58]

@Zoazore: Mulțumim. Hai la ea.

Zoazore
[30.03.18 08:30:29]

@ungureanica: Ooff, dragul de tine! De n-ar fi asa departe, as veni sa va mai vad, ca-mi sunteti tare dragi!

alinafulg, Dan&Ema, DOINITA, Testosu', ungureanica, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Caransebeș?: