ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.12.2018
DIN: Reșița
ÎNSCRIS: 25.10.14
DEC-2018

Pizza bună la Pizzeria Roberto

Zilele trecute am ajuns din nou în Caransebeș și după ce ne-am terminat treburile, era timpul să și mâncăm ceva dacă tot suntem aici.

Când e vorba de luat masa în Caransebeș, eu și soția avem întotdeauna o discuție în contradictoriu. Ea vrea de fiecare dată să mergem la Pizzeria Mărgan (despre care am scris un articol), iar mie îmi place foarte mult pizza de la Pizzeria Roberto. Din fericire pentru mine, de data asta a fost rândul meu să câștig.

Pizzeria Roberto se află la intrarea în municipiul Caransebeș, dacă veniți dinspre Hațeg sau Oțelu Roșu. După ce ați intrat în Caransebeș o să întâlniți un sens giratoriu, unde în partea dreaptă o să vedeți magazinele Lidl și Kaufland. Dacă treceți de acest sens giratoriu și mergeți înainte, prima clădire pe partea dreaptă este Pizzeria Roberto. Din păcate locuri de parcare în fața localului sunt puține și mai tot timpul ocupate de mașinile angajaților pizzeriei care livrează pizza la domiciliu. Noi de fiecare dată parcăm mașina în parcarea de la Lidl, iar de acolo sunt cam 30 metri de mers pe jos.

Adresa pizzeriei este: Strada Ardealului, nr. 129, Caransebeș, cod poștal 325400.

În local se poate intra pe ușa de către strada Ardealului sau prin lateralul din dreapta. Dacă intrați pe ușa din față o să ajungeți în sala de la parter unde chiar la intrare, în partea stângă, se vede cuptorul pentru pizza. Sala de la parter este destul de mare și se continuă după colț în partea stângă, pe unde se ajunge și la toalete.

Dacă intrați pe ușa din lateral ajungeți într-o curte mică, unde vara era amenajată o terasă, iar acum era amenajat un decor pentru sărbători și un bar pe a cărui blat era un cuptor unde se perpeleau la gril doi pui. Se poate ajunge în această curte și din sala de la parter. De aici se urcă pe o scară și se ajunge la etaj, unde sunt de asemenea două săli măricele, care comunică între ele. Până acum nu știam că se poate lua masa și la etaj. Credeam că sunt amenajate doar pentru petreceri private. Acum am mers să le văd și pe acestea și mi s-a spus că putem să luăm masa aici sau în sala de la parter.

Am ales să mâncăm în sala de la parter. Aici îmi place că pereții sunt ornați cu poze ale actorilor celebri. Peretele din apropierea mesei unde am mâncat noi era dedicat filmului Nașul. Erau poze cu secvențe din toate părțile filmului și chiar un poster cu arborele genealogic al familiei Corleone. Tot în această sală este construit și un șemineu, unde în iernile trecute ardea focul și crea o atmosferă superbă. Acum căldura venea doar de la calorifere.

Cum spuneam, eu sunt fan al pizzei de aici, așa că și de data aceasta am comandat pentru mine o pizza țărănească și o bere. Soția a avut o petrecere la serviciu și nu a mai putut mânca decât un desert. Așa că pentru ea am comandat o porție de clătite bănățene la cuptor și un suc. Pizza a fost excelentă iar clătitele super bune. Totul a costat 47 lei.

Personalul este tânăr și foarte amabil. La cuptorul pentru pizza sunt niște băieți foarte tineri pe care îi poți vedea de la masă cum îți pregătesc pizza.

Când am plecat am ieșit și noi pe poarta din spate și am văzut că imediat după local este amenajată o terasă mare închisă și un loc de joacă. Nu știu sigur dacă și acestea sunt tot ale lor, dar așa părea. Dacă cineva știe mai bine îl rog să mă completeze.

Dacă aveți drum prin Caransebeș și vreți o pizza bună, nu ratați acest local.

Călătorii frumoase să aveți!

Trimis de ungureanica in 08.12.18 21:18:59
Validat / Publicat: 08.12.18 23:47:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CARANSEBEŞ.

VIZUALIZĂRI: 895 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P13 Pizzeria Roberto, Caransebeș. Clătite bănățene la cuptor. Foarte bune.

mishu [09.12.18 00:11:18] »

@ungureanica: O data faci ca ea, o data faci ca tine, toata lumea trebuie sa castige. Dar clatitele alea banatene arata bestial. Felicitari, votat cu mare drag.

alinafulg [09.12.18 01:24:53] »

@ungureanica: Si eu trecand spre casa, opresc adesea pentru a cumpara pizza de la Roberto. Încercati si pizza cu ton, e foarte buna. Când mai sunteti prin zona dati un semn, eu am biroul in Caransebes.

krisstinna [09.12.18 07:30:43] »

@ungureanica: Foarte bine arata pizza! Pot spune ca cea mai bună pizza o facem noi, românii, iar cea mai proasta, dezgustătoare, italienii.

Nu sunt eu prea “umblata” dar așa am constatat vizitând câteva locuri din lumea asta mare.

Nu sunt fan clătite dar alea din poza arata demențial.

Sa va fie de bine!

Zoazore [09.12.18 09:08:46] »

@ungureanica: Off, clătitele alea bănățene... Le mai făceam și eu câteodată! Tare-s bune și simple! Cred că de-aia-s bune!

Și pizza ta arată bine și nu mă-ndoiesc că-i bună!

Și uite cum îți faci tu păcate dimineața! Beau cafea cu clătite și pizza! Bun așa!

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [09.12.18 09:54:47] »

@ungureanica: Pentru că am observat că așa se obișnuiește, iată, anunț și eu: un binemeritat superbonus de la mine!

Clătite bănățene la cuptor? N-am mâncat niciodată așa ceva. M-ai făcut curioasă.

resita2009 [09.12.18 11:18:02] »

Eu sunt de acord cu sotia ta, Pizzeria Margan este pe gustul meu tot acolo merg si eu ori de cate ori ajung prin Caransebes.

ungureanica [09.12.18 13:22:01] »

@mishu: Nu se pune problema că așa facem, dar oricum amândoi suntem câștigați. Ambele locații ne plac. Despre clătite ce să spun, sper că o să ajungeți vreodată prin zonă să vă facem cinste cu o porție. Te salutăm cu drag!

ungureanica [09.12.18 13:26:34] »

@alinafulg: Mulțumim pentru ecou și sfaturi. Când am fost noi la Caransebeș, cred că erai la spectacolul de la Casa de Cultură. Și de obicei ajungem pe aici după-amiaza când cred că ești acasă. Mai repede ajungi tu la Reșița. Salutări la toată familia și toate cele bune!

ungureanica [09.12.18 13:30:45] »

@krisstinna: Nu am ajuns încă în Italia dar despre pizza din România ai mare dreptate. Clătitele astea chiar sunt bune și sunt foarte sățioase. Te saturi numai cu ele. Mulțumim pentru „vizită”. Vă salutăm cu drag!

ungureanica [09.12.18 13:33:33] »

@iulianic: Mulțumim pentru ecou și vot. Dacă ajungeți prin zona Banatului o să întâlniți aceste clătite la multe localuri. Merită să le încercați. O zi faină!

ungureanica [09.12.18 13:35:52] »

@resita2009: Nu pot să vă contrazic pentru că și mie îmi place acolo, dar pizza îmi place mai mult de la Roberto. Mulțumim pentru ecou. Toate cele bune!

ungureanica [09.12.18 13:38:55] »

@Zoazore: Le-a făcut și soția acasă, dar parcă mai bune sunt clătitele astea la restaurant. Noi suntem fani ale acestor clătite și le mâncăm peste tot unde le găsim. Te salutăm cu drag!

alinafulg [09.12.18 15:39:46] »

@ungureanica: Promit cand ajung la Resita sa sun. Dar ne putem intalni si la mine acasa la Otelu după-amiaza. Toate cele bune!

alinafulg, iulianic, mishu, resita2009, ungureanica, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Caransebeș?: