Vacan╚Ťa ├«n [ALTE ZONE] / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 2]

Afișate impresii [1 - 10]
Casa Murani [Murani, TM] 2

Modulul Murani

De ce s─â nu fie lumea anapoda? ... ╚Öi cu inten╚Ťii sumbre. Este o tendin╚Ť─â dorit─â de a face ca tot ce este negru s─â-╚Ťi fie ├«nfipt ├«n subliminal. Sunt ╚Öi vor fi tot timpul, ni╚Öte boi ╚Ömecheri-inten╚Ťiona╚Ťi... ehm... mediatici care tr─âiesc din pita asta, arunc├óndu-ne ve╚Öti proaste, ca ma╚Öina de cusut Ileana la vitez─â maxim─â. Efectiv ╚Öi perpetuum am ajuns s─â ├«nghi╚Ťim, mental, expresii ce au devenit marote ├«n timp. Marote care ne duc ├«n degringolad─â ╚Öi azi. Cum? . Nu [...] ÔÇö vezi review [+18 poze]
  • FEBRUARIE, 2017
  • de: Testosu [17.02.17]
  • RECOMAND─é

O particica din 'comorile' turismului romanesc: Cascadele Romaniei (IV)

Mutandu-ne cu povestile despre cascade de pe Valea Cernei in Muntii Banatului, mai exact in Muntii Aninei, e musai sa va povestesc despre cateva casscade minunate. 1. Cascada Susara Aceasta cascada se poate vizita foarte usor din localitatea Sasca Montana, unde se poate ajunge cu masina. De la capatul localitatii Sasca Montana, incepe traseul spre Cascada si Cheile Susarei O drumetie usoara, mergand pe firul Vaii Susara, printr-o frumoasa padure de conifere, pe o poteca foarte larga, [...] ÔÇö vezi review [+16 poze]
O zi în Deta [jud Timiș]

Din ce în ce mai bine

Deta este un ora╚Ö nu prea mare din jude╚Ťul Timi╚Ö, aflat la 60 km de Timi╚Öoara ╚Öi 75 km de Re╚Öi╚Ťa. Din anul 2012 Prim─âria Deta a luat ├«n administrare ╚śtrandul Termal din localitate ╚Öi din acea clip─â acesta se modernizeaz─â ├«n fiecare an. Pentru ├«nceput au fost amenajate dou─â bazine de 10/10 metri ╚Öi 1,60 m ad├óncime, dintre care unul a fost umplut cu ap─â termal─â, care se ├«mprosp─âteaz─â ├«n continuu, iar cel─âlalt cu ap─â normal─â. ├Äncep├ónd de anul trecut, cei care [...] ÔÇö vezi review [+17 poze]

Circuit prin Banat

Ne-am intors de doua zile din vacanta petrecuta in Banat. Imi doresc sa scriu despre ceea ce am facut si vazut, dar momentan sunt prinsa pana peste cap cu diverse probleme. Asa ca deocamdata fac un scurt rezumat al traseului nostru, poate va fi de ajutor celor care nu stiu ce varianta sa aleaga pentru o vacanta in tara. Noi am stat o saptamana, dar circuitul se poate face si in 5 zile. Iata pe scurt ce am facut noi in cele 8 zile. Promit ca o sa scriu mai detailat despre unele zone si [...] ÔÇö vezi review [+26 poze]
Descoper─â Valea lui Liman

Valea Lui Liman

Relaxare aproape e Timisoara la doar 120 km. o zona foarte frumoasa exista posibilitatea sa faci un gratar care e amenajat in afara incintei statiunii. Casute curate si camere la preturi accesibile, mancare se poate comanda si in statiune cu meniu si preturi fixe, posibilitatea de a face plaja pe strandul din incinta, apa de o claritate cum rar gasesti dar cam rece, e totusi zona muntoasa. Com Tomesti in apropiere se poate face aprovizionarea cu tot ce doresti de aici, manastirea Romanesti, o [...] ÔÇö vezi review [+2 poze]
  • SEPTEMBRIE, 2015
  • de: noi doi [14.09.15]
  • RECOMAND─é

Pe carari in Banatul epic!

Azi e duminica. De ce sa stam acasa cand sunt atatea de vazut? Am cautat repede un traseu frumos aproape de casa, ca seara sa ne intoarcem, si l-am gasit: Domasnea-Canicea-Culmea Canicei-Piatra Elisovei-Domasnea. Noi am facut un circuit, care a durat 9 ore dus-intors. Da, stiu ca e mult, dar sincerca sa fiu habar nu aveam cat o sa dureze, pe net am gasit doar poze din acest traseu, fara specificatii prea clare. Am zis ca vedem noi acolo. Desi in ultima drumetie in Poiana Rusca ne-am ratacit si [...] ÔÇö vezi review [+18 poze]
Haihui prin Banat

Dragoste la prima vedere pentru aceasta zona

Venind din Tara Hategului, unde am fost un pic dezamagita am trecut intai prin Timisoara o zi (e santier momentan orasul si nici prea mult timp nu am avut deci nu prea am ce comenta) si apoi am coborat spre Oravita (aici am stat o noapte) si apoi la Cazanele Dunarii. La Oravita ne-am plimbat cu trenul pe Oravita - Anina. O experienta foarte frumoasa. Pleaca la 11:15 trenul din Oravita si ajungeti inapoi la 15:20. Ramaneti in tren ptc nu aveti alt mijloc de a va intoarce. Multe tuneluri, multe [...] ÔÇö vezi review [+14 poze]
  • AUGUST, 2014
  • de: nickro [05.09.14]

Patru zile în Banat

In luna august, in urma unui importat consiliu de familie :), am stabilit, in unanimitate, sa mergem cateva zile si in tarisoara noastra, pe care am cam neglijat-o, turistic, in ultima perioada, preumblandu-ne prin strainataturi. Initial alesesem un traseu Ciucas - Cheile Bicazului - Lacul Rosu - Durau (Ceahlau), insa am schimbat in ultima clipa itinerariul, indreptandu-ne spre Cazanele Dunarii (cazanele sunt locurile din Defileul Dunarii unde fluviul se ingusteaza la maximum, pana la 230 m), [...] ÔÇö vezi review [+96 poze]
  • AUGUST, 2014
  • de: senateo [11.08.14]
  • RECOMAND─é

Frumusetile Banatului - Herculane, Bigar, Ochiul Bei, Beusnita, Dunarea la Cazane - in doar trei zile

Ce faci daca vrei sa cuprinzi intr-un minisejur cat mai multe din frumusetile Banatului? Esti din Bucuresti, Ploiesti, Buzau, si ai auzit de minunatiile din parcurile nationale din sud-vest dar nu ai multe zile sa le vezi asa ca iti faci un plan de vizita rapid! Incepi cu rezervarea cazarii, am ales Baile Herculane. Cu o saptamana inainte am dat zeci de telefoane la pensiuni, raspuns invariabil: pentru august rezervarile se fac cu 2-3 saptamani inainte. Asa ca am plecat din Ploiesti la 8 [...] ÔÇö vezi review [+11 poze]
Starea drumurilor (Banat)
  • IANUARIE, 2014
  • de: Paty [26.07.14]

Stare DN57B / Herculane - Bozovici (cascada Bigăr) - Oraviţa

Bun─â seara! ┼×tie cineva care este starea DN57B, care face leg─âtura ├«ntre B─âile Herculane ┼či Oravi┼úa, cu trecere prin Bozovici (cascada Big─âr) ? Din informa┼úiile g─âsite pe internet reiese c─â anul trecut ┼čoferii circulau pe acolo pe r─âspunderea lor. S-a mai schimbat ceva de atunci? Mul┼úumesc frumos! --- not─â webmaster: fir de discu┼úie mutat de aici (motivele sunt expuse acolo, ├«n primul r─âspuns al acelei solicit─âri "Ce-mi [...] ÔÇö vezi review [+26 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

AmFostAcolo recomand─â g─âzduirea la ROHOST.COM