Vacanța în TIMIȘOARA / ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [1 / 29]

Afișate impresii [1 - 10]
Do Stil Boutique Hotel 3

Un hotel bun – Do Stil Boutique

Timișoara a apărut în planurile noastre după aranjarea minivacanței în zona Apusenilor și a fost perfect pentru rezolvarea unor probleme personale. Am căutat rapid cazare pe Booking și pentru a scăpa de grija cazării am rezervat o cameră cu plata la fața locului la un mic hotel situat nu departe de centrul vechi. Am cerut să mi se rezerve un loc de parcare și am primit confirmarea imediat. Vizită: septembrie 2025 Adresă: Bd. Take Ionescu nr. 8 Web: [...] — vezi review [+21 poze]
Unde mâncăm în Timișoara?
  • IULIE, 2025
  • de: mprofeanu [23.08.25]
  • RECOMANDĂ

Unde am mâncat în Timișoara

În sejurul din Timișoara, vezi impresii, îmi propusesem să mergem la unul din Restaurantele Fabricii de Bere și la un restaurant sârbesc. Ceva istorie despre fabrica de bere. Fabrica de bere Timișoreana a fost înființată în 1718 de Eugeniu de Savoia, eliberatorul Timișoarei de sub stăpânirea otomană, ca alternativă sigură pentru soldații habsburgi pentru apa potabilă greu de găsit. Prima fabrică de bere din România se află în Cartierul Fabric, pe Strada Ștefan cel Mare [...] — vezi review [+54 poze]
Apartamente regim hotelier [?]
  • IULIE, 2025
  • de: mprofeanu [19.08.25]
  • RECOMANDĂ

Apartamentul „7 min from city center” , cazare bună în Timișoara

La sfârșit de iulie am făcut o vizită de cinci zile la Timișoara, cum spun agențiile turistice, în realitate trei, două fiind petrecute mai mult în autocar, pentru că am mers cu autocarul. Foarte rar merg cu autocarul, îl evit cât pot, prefer libertatea de mișcare. De ce Timișoara?! Pentru că nu am mai văzut-o din secolul trecut și citisem că s-a schimbat mult și așa este, pentru că Timișoara a fost pe lista mea scurtă din anul 2023, când a fost Capitală Europeană a [...] — vezi review [+33 poze]
President Hotel 3
  • MAI, 2025
  • de: Marelte [24.05.25]
  • RECOMANDĂ

Hotel perfect pentru un sejur în Timișoara

Fiind în tranzit prin Timișoara, am căutat o cazare la o distanță decentă de centru, cu mic-dejun și parcare incluse. Am găsit President, care întrunea condițiile și avea și un preț foarte decent. Distanța față de Piața Libertății - 15 minute de mers cătinel, sau 3 stații de tramvai (200 de metri până la stația de îmbarcare) pentru cei care nu doresc să se obosească în concediu. Camera și baia foarte spațioase, patul king-size (și foarte confortabil), dotările [...] — vezi review [+8 poze]
Savoy Hotel 4
  • DECEMBRIE, 2024
  • de: zlatna [15.12.25]
  • RECOMANDĂ

Hotel Savoy - aproape de centrul Timișoarei

După ce ne-am bucurat de atmosfera magică a Târgului de Crăciun de la Praga, în drumul spre casă am făcut o oprire intermediară la Timișoara. Am ales să căutăm un hotel cât mai aproape de centrul orașului, pentru a putea ajunge rapid la Târgul de Crăciun și a ne bucura și de farmecul sărbătorilor de aici. Hotelul pe care l-am ales se numește Savoy. Este situat pe Splaiul Tudor Vladimirescu, la numărul 2, într-o zonă foarte accesibilă. De aici, după ce traversezi [...] — vezi review [+21 poze]
Unde mâncăm în Timișoara?
  • DECEMBRIE, 2024
  • de: deeutza [17.12.24]
  • RECOMANDĂ

Mancare foarte buna

Un drum scurt facut la Timisoara ne-a facut sa trecem pe la acest restaurant sa mancam ceva pentru masa de pranz, pe mine si fetita mea cea mare. Sunt atat de multe variante de luat masa in Timisoara, mai ales in zona centrala, incat este greu sa alegi, dar noi am hotarat sa mergem la acesta pentru ca stiam de mancare ca este foarte buna si era foarte aproape de unde am fost intr-o scurta vizita. Am mai fost cu cateva luni in urma tot aici si ne-a placut. Adresa: Strada Proclamatia de la [...] — vezi review [+9 poze]
West Residence Apartments [?]
  • MARTIE, 2024
  • de: sunflower [18.07.24]
  • RECOMANDĂ

Bun gust și atmosferă primitoare  

  Primul weekend al primăverii ne-a prilejuit o  frumoasă reîntâlnire de prieteni dragi în Timisoara, orașul studenției,  cu ocazia aniversării unei frumoase vârste a unuia dintre ei. Fiind două familii din Alba Iulia, am ales inițial o cazare la un hotel bine cotat, dar de la recepție ne-a informat că sâmbăta se va desfășura o petrecere privată, așa că ne-am îndreptat atenția spre un aparthotel.   Am ales West Residence, am sunat la proprietate și am rezervat [...] — vezi review [+33 poze]
Timişoara Hotel 4

Nu va stricați vacanta pentru câțiva metri de mers pe jos pana în centru

Avantajul este ca e amplasat in centru, dar camerele lasa de dorit. Domnul de la recepție, ne-a luat pe o camera Standard preț de camera Elite. Când am ajuns în cameră, o mizerie de nedescris. Par pe jos, coșul de gunoi fără sac și pe jumătate plin, prosopele miroseau dubios... duș defect, dar abia de dimineață am înțeles de ce... personalul de la curățenie nu e de cetățenie română... jale. Alea ☆☆☆☆ stele, trebuie sa le merite. Pe lângă asta, dacă am stat [...] — vezi review [+14 poze]
Novera Hotel 4
  • FEBRUARIE, 2024
  • de: kmy [08.02.24]
  • RECOMANDĂ

Novera m-a surprins

Drumul de la București la Timișoara l-am parcurs destul de repede și comod cu mașina personala. Ne-am oprit sa luăm prânzul la Hotel Clasic din Sebeș unde ne-am întâlnit cu un fost coleg.   Am ajuns pe la ora 17 la hotel Novera unde am găsit repede un loc în parcarea proprie. Pana am ajuns aici, soțul nu a vrut sa-mi dezvăluie numele hotelului. Posibil l-o fi uitat... La întrare am fost plăcut impresionați de recepția luminoasă și frumos accesorizata cu aranjamente florale [...] — vezi review [+30 poze]
Unde mâncăm în Timișoara?
  • IANUARIE, 2024
  • de: crismis [13.06.24]
  • RECOMANDĂ

Experiențe gastronomice în Timișoara

Făcusem un pic de cercetare înainte să plecăm la Timișoara și compusesem o listă cu mâncătorii de încercat; dintre acestea, am încercat fix... 0! :) Că așa a fost să fie... Dar în final a ieșit bine și consider că merită să vă împărtășesc experiențele noastre gastronomice. O să trec repejor peste Tucano Coffee, cu care ne-am început ziua de joi. Trenul ne depusese în gară puțin după 9 și înainte de 10 eram deja cazați la Old Town Hotel. Deși eram obosiți, [...] — vezi review [+64 poze]
    SOCIALs
Alătură-te comunității noastre

AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

 
[C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 0.04416298866272 sec
    ecranul dvs: 1 x 1