ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.11.2019
ÎNSCRIS: 29.08.12
NOV-2019
single

Pentru nepretentiosi infometati!

In drum spre casa mi se face foame, hotarasc sa intru in Caransebes pentru masa de pranz. Intru in oras, ma apropii de centru si trag pe dreapta. Dispozitivul, fara de care nu mai putem trai =)), imi arata ca la 500 m este o pizzarie destul de bine cotata pe net. Am ajuns usor, dar fiind o zona centrala este cam greu cu parcarea, am avut noroc si am gasit. Este o strada ingusta cu sens unic iar masinile sunt parcate langa ambele borduri, ramanand cu greu loc pentru circulatie.

Pizzeria Pedro se afla pe Strada Efrem Zăcan 4, daca nu ar fi o firma de tipul “restaurant” fara altceva, nimic nu iti spune ca inauntru poti manca. Am intrat, prima impresie nu a fost grozava.

Localul mi s-a parut intunecos, destul de prost asezate mesele iar impresia mea a fost ca este organizata o pomana acolo:). Nu era nici o pomana, era localul plin!

Am gasit o masa libera, meniurile sunt lasate pe mese deci nu trebuie sa astepti dupa ele. De servit la mese se ocupa un domn, nu era un pustan. Cum a vazut ca am lasat meniul s-a infiintat langa mine.

Desi era plin comanda a venit repede. Pana sa vina comanda am analizat un pic locatia. Mesele erau curate, scaune imbracate in piele sau piele ecologica, un LCD mare pe perete pus pe un canal de muzica pentru ambianta.

Singurele probleme care le-am sesizat au fost lumina “ciudata” nici semiintuneric nici lumina puternica si asezarea meselor cam inghesuita, lipite gen nunta. In local era racoare, avand in vedere ca afara ploua puteau sa dea drumu la incalzire. Dupa analiza mi s-a mai schimbat prima impresie care am zis ca nu a fost grozava.

Acum sa trecem la mancare, de fapt nu intrasem sa socializez sau sa ma relaxez, eu voiam sa imi potolesc foamea inainte de a-mi continua drumul. Desi localul se cheama “pizzerie” nu predomina preparatele italiene iar pe langa pizza sunt multe preparate romanesti: ciorbe, fripturi si carne sub diferite forme, iar la desert clatite si papanasi. Preturile eu zic foarte bune avand in vedere ce primesti (exemplu ciorba de perisoare 7.5 lei).

Culmea tocmai la pizza nu exceleaza. Blatul de pizza este bun, subtire dar nu tare cu marginea intoarsa ca la Pizza Hut :), in schimb compozitiile puse peste blat sunt autentic romanesti =)). Dupa mult timp am vazut in meniu, chiar am comandat :), celebra pizza cu de toate: sunca, salam, cascaval, ardei iute, un ou tronand in mijloc =)). Cu ani in urma un prieten italian cand a vazut pizza din Romania a spus ca in reclama la “Mc”: o impostoare, asta nu e pizza!

Pe scurt pizza a fost buna la gust, blatul excelent dar nu exista ceva cu mozzarella cu branzeturi mucegaite sau alte chestii italienesti. Totusi in meniu sunt 2 pagini cu diverse pizze!

Eu am mancat o ciorba de perisioare cu smantana si ardei, o pizza picanta cu sos separat si am baut o mirinda la sticla de 500 ml, totul a facut 36lei cu bacsis. Eu zic ca pretul a fost foarte bun avand in vedere ca mancarea a fost excelenta, servirea rapida si este un local din centru.

De fapt cred ca este un loc apreciat, cat am stat acolo nu am vazut mai mult de una-doua mese libere, adica localul a fost aproape plin tot timpul lumea intrand sa manance nu sa stea la taclale.

Pe scurt este un loc excelent pentru a-ti potoli foamea cu produse bune, dar nu sofisticate. Poze nu am pentru ca fiind plin localul mi-a fost rusine sa fac.

Trimis de nrs † in 08.11.19 10:12:17
Validat / Publicat: 08.11.19 11:53:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CARANSEBEŞ.

VIZUALIZĂRI: 592 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nrs †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 ciorba de perisoare excelenta

nicole33
[09.11.19 10:00:36]

@nrs:

Să-ţi fie de bine!

Poze nu am pentru ca fiind plin localul mi-a fost rusine sa fac.

Norocul nostru

La ciorbă nu poftesc, fie ea şi de perişoare, dar la pizza...

Încă nu ai experienţă la " mâncătorii" , dar ai tot timpul să recuperezi şi vei învăţa să faci şi foto fără să-ţi mai fie ruşine, dar evident fără oamenii din jur. Doar esenţialul

Bună recomandarea.

Un loc mereu aglomerat oferă mâncare proaspătă.

Şi preţurile mi se par foarte ok.

nrs †AUTOR REVIEW
[09.11.19 16:07:53]

preturile eu zic ca sunt chiar mici, restaurantul este situat in centrul unui oras destul de dezvoltat

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Caransebeș?: