ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2016
ÎNSCRIS: 22.04.12
AUG-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 12; 5

In Tunelul dragostei! Poftiti cu noi!

Ne-am plimbat mult in aceasta zi de vacanta de august 2016. Am batut zona Caransebesului si imprejurimile, dar ziua nu s-a incheiat.

Stiam ca in aceasta vacanta nu voi rata un obiectiv care m-a atras din prima. Cu numele, cel putin. Din prima. Tunelul Dragostei. Incepe un episod din ciclul Dragoste la prima vedere.

Stiti, cand cititi un articol, titlul este primul care va face curiosi. Uneori mai exista si un subtitlu. Prin cuvinte putine, intentionat alese pentru titlu, faci sa creasca auditoriul sau numarul de cititori si vizionari. Nu ma refer acum strict la articolele AFA, dar este valabil si pentru ele. Imi amintesc de un articol marca @mishu, de acum cateva luni, care comenta acest aspect si a facut referire spre exemplificare si la un articol postat de mine vezi impresii Titlul l-a facut sa ajunga sa ia zuperbonus, desi continutul era ca oricare altul scris de mine, parerea mea. Eu pot aduce aici spre exemplificare un alt articol drag mie, aflat in prag de zuperbonus, care sunt sigur ca atras, tot prin titlu: vezi impresii. Si pentru ca in aceste linkuri e vorba de bikini, de virgine, v-ati inghesuit unii dintre Dumneavoastra mai mult si mai multi decat de obicei sa cititi, poate sa deschideti si pozele sa vedeti: Ce-o fi pe-acolo? Si uite-asa doua cuvinte au atras.

Acum, asa cum incercam sa va introduc in subiect, dar repede am mai deviat (!), este vorba de dragoste. Cand e vorba de dragoste, te ia valul usor si deviezi la fel de usor catre ce iti place. Dar e asa de frumos! Cand e dragoste, e cald! Si daca e frig, e cald cand te invelesti in dragoste! Cred ca, daca mai continui mult asa, articolul ajunge off topic sau daca merg si mai departe, sau prea departe, ajunge in sectiunea inexistenta pe site-ul AFA adresata exclusiv adultilor.

Asa ca sa mergem la sensul propriu. Cu picioarele pe pamant.

Unde este locul tainic? Unde mergem?

Dragilor si mai ales dragelor de toate varstele! Incepeti prin a deschide Google Maps daca credeti ca am luat-o prin balarii sau prin aratura. Tastati Tunelul Dragostei. Il veti gasi la circa 12 km de Caransebes, pe directia spre Hateg, intre localitatile Obreja si Glimboca, in ordinea in care ne ies in cale, undeva prin balarii, pe aratura…. Cum asa? Da, pentru ca pe aici e drumul! Ce, nu e palpitant? Sa cautam dragostea, undeva pe camp, sau in padure, sa avem intimitate, sa ne alegem locul, sa fim doar noi, noi si natura.

Google Maps (e real ce scriu!), va indica foarte clar unde sa iesiti de pe asfaltul lui DN68 si sa o luati prin aratura spre … Tunelul Dragostei. Stiu ca evident Google Maps va avea mai multe accesari astazi. Nu exista alt indicator la sosea, de aceea mi-am permis aceaasta referire. Atentie! La revenirea in drumul asfaltat, daca vreti sa continuati spre directia Hateg, reintrarea pe carosabil este oarecum periculoasa datorita unghiului foarte foarte ascutit pe care il are drumul.

Prin camp, spre locul mirific al dragostei

Noi am lasat masina dupa vreo cateva sute de metri, nu ca nu ar fi drumul nepracticabil. Dar e mai placut sa mergi pe camp, de voie, sa calci colbul sau iarba, sa vezi ce a creat natura, la pasul asta, la pasul urmator si tot asa. Pe la jumatatea distantei drumul face un mic S. De la sosea sa tot fie 1 km pana la locul unde iesim de pe araturasi …... intalnim o cale ferata!

Acum, aici se nasc alte intrebari.

Am gresit drumul? Ce are dragostea cu calea ferata? Incotro continuam? Cum, nu s-a furat sina inca?

Raspunsuri:

Are, caci eu am in sange microbul trenurilor si ador mirosul de cale ferata

Nu, nu inca!

Nu!

La stanga sau la dreapta!

Sa stiti ca intentioat nu am raspuns in ordinea in care am formulat intrebarile si nici nu va spun cum se imperecheaza corect intrebarile si raspunsurile. Just imagine! Suntem pe taramul dragistei asa ca dati frau liber imaginatiei si simtiti-va liberi. Sper ca nu v-am pierdut! Mai sunteti cu mine?

Tunelul Dragostei

Era mai simplu sa va spun ca am incalecat calea ferata si am facut un mare woooooow! Sau uaaaaau, pe romaneste! Dar eu iubesc in toate limbile pamantului.

La stanga si la dreapta locului in care ne aflam, pe linia de cale ferata, se deschide in zare, cate un tunel. Avem doua tuneluri!

Sa va spun in primul rand ca aceasta linie de cale ferata nu mai este circulata. Candva era una din liniile aparte din tara noastra, pentru ca ceva km mai incolo, dupa Tunelul Dragostei, ajungea intr-o zona unde datorita pantei caii, se urca / cobora cu un sistem bazat pe cremaliera. Acesta era in zona Bautari spre Sarmizegetusa in Portile de Fier ale Transilvaniei. Iar mai incolo, dupa trecatoarea amintita, in Tara Hategului, sina de cale ferata a fost furata, daca tot nu mai era circulata si imi amintesc am vazut doua vagoane de tren parasite in camp intr-o zona unde candva era calea ferata.

Suntem pe calea ferata. Nu circula trenuri sau nu exista vreun program regulat pentru acestea, dar la acum arata linia aici la Tunelul Dragostei, nu este exclus ca sporadic aceasta sa mai fiie utlizata. Asa ca atentie!

Ne hotarim sa purcdeem catre stanga pe linia de cale ferata, dupa ce am tras primul set de poze. Linia este flancata de rugi de mure, asa ca incercati sa va dati seama, ce faina e dragostea …. cu mure! Printre traversele de cale ferata mai sunt ici, colo, balarii, scaieti, dar linia nu este inundata sau acoperita de acestea astfel inca sa nu poti continua plimbarea din traversa in traversa.

Intram pentru inceput intr-un semitunel, urmeaza apoi o zona descoperita, apoi o mica traversare de paraias pe traversele de cale ferata si inca putin si inca putin suntem in tunelul propriu-zis. Sa fi mers vreo jumatate de km pe linia de tren. Suntem in tunel. Dintodeauna am avut o atrcatie pentru tuneluri. Cand mergeam in tabere cu trenul si intram in tunelurile de la Predeal – Timis, cate dracii faceam in cele cateva clipe de intuneric!

Ei insa, acest tunel, tunelul nostru, si acum si al vostru, este si luminat. Cum asa? Da, si chiar fara a se consuma in acest sens curent electric. Poate pozele va vor convinge ca povestea aceasta cu Tunelul Dragostei este una reala. Noi am facut multe poze, ne-am imbratisat, ne-am iubit mai intens decat in viata de zi cu zi, ne-am cuprins unii pe altii in diferite pozitii. Devine interesant, nu? Si sa stiti ca am fost cu copiii!

Drumul de intoarcere nu il voi mai descrie, doar sa precizez ca pe unele harti si mai detaliate veti gasi si o a doua cale de acces (pe waze de ex) catre Tunelul Dragostei. Culegem mure si ne iubim pe calea ferata! Noua ne-a placut foarte mult in Tunelul dragostei si daca nu am divulgat secretul pana acum, Tunelul dragostei este un tunel natural de vegetatie, in care copacii din stanga si din dreapta caii ferate isi intind bratele unii altora si se imbratiseaza protector pentru cei ce se imbratiseaza in tunelul format de ei.

Iubiti-va, oameni buni!

Trimis de Dan&Ema in 17.09.16 12:57:06
Validat / Publicat: 17.09.16 13:20:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CARANSEBEŞ.

VIZUALIZĂRI: 4887 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Am ajuns in Tunelul Dragostei!

[17.09.16 13:58:10]

@Dan@Ema - Ok, am votat, acum sa comentam ca daca tot m-ai mentionat in review trebuie sa-mi fac aparitia. Titlul interesant, m-a facut curioasa insa nu m-a pacalit, esti om serios si in concediu cu copiii, asa ca ramanem la interesant.

Despre Google maps si mersul pe jos care face piciorul frumos am si unele retineri, de curand am cautat o locatie (am sa povestesc in curand) harta imi arata stanga si am mers pana cand am avut indicatia ca acolo se afla obiectivul dorit insa nu era asa.

Am intrebat si am aflat ca la intersectie trebuia sa facem dreapta. In fine diferenta era de vreo 2 km doar ????. In rest insa Google maps ne-a dus corect si ne-a ajutat.

Sa revenim la articol, stiam aceasta destinatie doar din niste poze pe care le-am considerat doar niste poze artistice facute de un fotograf meserias. Insa pozele tale dovedesc cat de frumos este totul. Felicitari pentru tot: articol, poze si familia frumoasa pencare o ai. Votat cu mare drag.

[17.09.16 14:13:18]

@mishu:

N-o fi Google Maps perfect dat eu am remarcat evoltia calitativa a aplicatiei si a continutului hartilor. Tunelul dragostei e o buna dovada in acest sens.

Multumesc mult de aprecieri pentru articol. Incerc sa adaug si un videoclip. Nu stiam ca se va valida asa de repede.

Locul vizitat ne---a placut mult. Chiar nu merita amestecat cu articolele anterioare din zona.

Mi-e foarte greu sa tin pasul cu ritmul si hai sa spunem si mai frumos viata de pe AFA pentru ca de vreo doua luni nu am internet si merg realmente prin vecini, adica la parinti, sa ma conectez dinsa scriu cate ceva.

De citit mai fac fata pe telefon cu datele pornite, dar la publicarea articolelor nu merge.

Mi-e dor de tunelul dragostei!

[17.09.16 18:20:27]

Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată (prin sesizare) a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

Zoazore
[17.09.16 18:29:11]

@Dan&Ema: Un maaare pupic familiei D&E si-un SB pe masura! M-am plimbat si eu cu voi prin Tunelul Dragostei! Mi-a placut! Mai vreau!

alinafulg
[17.09.16 18:44:38]

@Dan&Ema: Interesant! Imi pare rau să recunosc faptul că nu am văzut tunelul dragostei desi locuiesc la circa 8 km, in Otelu Rosu și trec spre Caransebeș aproape zilnic cu mașina. Am remarcat că nu demult au pus un indicator de la șoseaua principală, indicator pe care scrie ,,tunelul dragostei ,,. Vacante frumoase sa aveti!

[17.09.16 18:59:50]

@webmaster26:

Multumesc

[17.09.16 19:05:33]

@Zoazore:

Si noi te pupam. Ma bucur ca ti-a placut si ne-ai insotit in Tunelul Dragostei. De altfel firea ta mereu vesela face casa buna cu articolul acesta si locurile descrise. Mi s-a parut un loc special, de aceea nu l-am amestecat ca sculpturile sau cu altceva unde am gasit paragina.

In fapt e paradoxal ca acest loc salbatic ingrijit de mama natura arata mai bine decat ruginiturile si paragina lasata de oameni la Rusca si Caransebes si veti vedea in curand ce am mai descoperit in Tara Padurenilor.

Nu inainte de a mai urca o data la munte departe de civilizatie.

Multumesc de sb si vot

[17.09.16 19:10:12]

@alinafulg:

Daca a aparut in peisaj un indicator e laudabil. Eu nu l-am vazut in niciunul din punctele de acces din sosea.

Uneori nu stim ce minunatii sunt langa noi. Si mie mi se intampla. Si cred tuturor.

Uite ca AFA ajuta in acest sens.

A propos in Otelu Rosu am oprit de cateva ori dupa aprovizionare si o data pentru alimentare. Am vazut ca au instalat si semafoare, bine pentru cetatenii localitatii.

Multumesc de vot!

PS

Din Otelu Rosu la Tunelul Dragostei sunt 7 km

maryka
[17.09.16 20:39:21]

O ce frumos! Mi-a plăcut foarte mult atât articolul cât și pozele! O familie frumoasă și fericită!

Romantism! Felicitări! Musai de văzut!

[17.09.16 23:15:06]

@maryka:

Multumesc pentru aprecieri si vorbe.

Un loc musai de vazut pentru curiosi si romantici

[18.09.16 19:54:23]

@Dan&Ema: Măi dar ce romantic ești . Eu chiar dacă găseam tunelul acesta n-aveam șanse să calc prin el, C nu ar fi fost așa de entuziasmat. Bine că ați fost cu piticii că altfel ieșeau cine știe ce "diferite poziții". Felicitări, vă pup pe toți!

[18.09.16 19:57:58]

@Dan&Ema: Ilustrația muzicală de excepție: muzică, versuri, imagini! Bravo Dan!

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[18.09.16 20:00:12]

Iată un obiectiv turistic inedit! Am mai văzut poze pe internet, dar am uitat de existența sa cînd am trecut prin zonă, ca să mă abat pe acolo.

Ai dreptate cu avertismentul privind traficul feroviar. Anul ăsta circulă marfare pe acolo, secțiunea pînă la Bouțari e circulabilă. Se vede și din poze (cum arată șina), și am găsit informația și pe net. Noroc că lina e în aliniament, vezi de departe trenul. Cu condiția să te uiți, să nu te concentrezi numai pe pozat.

crismis
[18.09.16 21:18:20]

@Dan&Ema: Iti dai seama cum arata locul peste vreo luna-doua, cand "rugineste" vegetatia?!

[18.09.16 21:38:23]

@krisstinna:

Asa mi s-au insiruit cuvintele. De altfel nu intotdeauna in ordinea corecta. Dar, dupa ce te aventurezi in Tunelul Dragostei, esti sau iesi mai altfel. Si nu ai cum sa nu marchezi cateva pozitii. Cu sau fara ghilimele, functie de varsta participantilor.

Bine ca nu au urlat lupii sa ne sperie pe campurile si prin hatisurile alea. De altfel si cainii daca urlau, tot de lupi ii luam.

Multumesc de lectura si comentarii.

[18.09.16 21:41:35]

@krisstinna:

A propos de Sarmasan, joi am fost la o lansare a lui cu spectacol cu tot la Cocosul Rosu, in Bucuresti, si mi-a venit aproape instant ideea. Ma bucur ca ti-placut.

Si mie mi-a placut melodia asta, dar si muzica lui on general, (acum l-am descoperit cu adevarat) si muzica folk in general

[18.09.16 21:48:52]

@abancor:

Ai dreptate, inedit! Pe mine m-a surprins tunelul ca l-am gasit in " stare buna ". Mi-era ca daca nu mai circula trenuri pe acolo tunelul " se va strica " iar sina va fi invadata de balarii.

Daca si tu confirmi ca sporadic circula marfare, atunci reinoiesc avertismentul de a asculta si eventualul chiuit al trenului chiar daca sunteti magnetizati de farmecul dragostei din tunelul dragostei.

E adevarat ca linia nu era ruginita si ca pe acea portiune nu este nicio curba pe o distanta apreciabila asa ca se poate vedea trenul din timp. Mai mult am aflat ca daca circula vreun tren, acesta circula cu maxim 20 km/h. Mai in gluma spunea cineva ca poti alerga linistit pe langa el.

Multumesc de lecturare si aprecierea valoroasa venita de la un respectabil consilier AFA.

[18.09.16 21:52:24]

@crismis:

Buna intrebare. Mare provocare!

Poate trece vreun AFA-ist sa respire dragoste sub frunza ruginie si sa ne povesteasca.

Si sa posteze imagini.

Multumesc de vizita si vot!

[18.09.16 23:44:32]

@Dan&Ema: Îmi place la "Cocoșul Roșu", am fost de multe ori acolo cu prietenii dar am ascultat doar muzică populară. E drept că-i muzica mea preferată, nu rezist și mă ridic imediat de pe scaun pentru dansurile populare. Acelea săltărețe pentru că la celelalte doar cânt și plâng. De bucurie, normal. Îmi place muzica folk, am crescut cu ea. Sincer... îmi place aproape orice muzică bună, de calitate să fie. Muzica nu cunoaste granițe, reprezintă o mângâiere pentru trup și suflet. Mulțumesc Dan.

Cdia
[19.09.16 07:13:23]

Mi-am dorit de câțiva ani să ajung acolo, dar... totdeauna intervine ceva. Îmi place Carașul la nebunie și uite că acum am văzut câteva postări ale voastre pe care le voi savura când mă întorc de la serviciu. Dar, cu riscul să întârzii, în asta cu Tunelul dragostei am dat iama la ora 7... Fain!

[19.09.16 09:09:09]

@Cdia:

faina zona Carasului. Ne-a placut! recomand!

[09.10.16 15:56:46]

@webmaster26:

Rog inlocuire videoclip cu cel din linkul de mai jos, vad ca s-a sters vechiul link.

Multumesc

[09.10.16 15:59:26]

@Dan&Ema: Done!

iuliaen
[19.03.17 21:25:22]

Si noi tot in august 2016 am vizitat acest tunel. Veneam din Cheile Nerei si ne indreptam spre Petrosani. Dar pana l-am gasit a fost o intreaga aventura. Am trecut cu succes de drumul de caruta care ne-ar fi dus prin porumb direct in mijlocul tunelului si am ales varianta mai lunga, pe la "gara". Nici prin cap nu-mi trecea ca dincolo ce tarlaua de porumb ne asteapta asa o minunatie. Tot cu Google Maps l-am dibuit si noi.

Dar toata aventura a fost cu peripetii. Am lasat masina in soare, pentru ca n-aveam unde in alta parte si am luat-o pe jos pana in tunel, in miezul zilei, pe o caldura toropitoare si pe un drum de pamant presarat ici-colo cu balti si noroi. Am uitat sa luam apa la noi, noroc cu murele din tunel.

Cand ne-am intors la masina apa noastra era deja fiarta.

Ne-am urcat in masina supraincalzita si am purces sa luam apa de la o cismea pe care o zarisem pe marginea drumului. Dar tocmai atunci era o inmormantare si alai pe strada. Mi-era o sete de nu mai puteam, in masina inca era cald, de depasit nu puteam depasi si uite-asa am tinut-o vreun sfert de ora. Cand am ajuns la cismea am aruncat repede apa sa umplu sticla. Dar ce sa vezi: apa asta avea o culoare ciudata si un gust si mai ciudat. Ia-o inapoi spre sat in cautarea unui magazin, da iar de alai si deschide bine ochii. In cele din urma am gasit apa dar in mintea mea tunelul asta va ramane asociat cu caldura toropitoare si mersul prin porumb.

De frumos, e frumos, nu zic ba, desi eu ma asteptam sa nu aiba atat de multe goluri. Dar pentru noi cu greu s-a lasat gasit

[19.03.17 21:34:19]

@iuliaen: Peripetiile fac excursiile de neuitat! Daca luati partea plina a paharului, ati vizitat ceva special. Restul e povestea care face ziua respectiva de neuitat. Felicitari pentru plimbarile pe care le faceti! Doamne cate drumetii am strans la viata asta, Poveste fara de sfarsit!

Ii admir mult pe cei care bat potecile cu piciorul

alinafulg, Cdia, crismis, Dan&Ema, iuliaen, maryka, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Caransebeș și împrejurimile: