ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.02.2020
DIN: Ploiești
ÎNSCRIS: 06.03.12
MAY-2019

Aproape de foarte bine

Am descoperit acest complex turistic întâmplător şi tot întâmplător l-am vizitat pentru a doua oară. Prima oară i-am călcat pragul în mai 2019 (aveam o cazare intermediară în Răşinari), a doua oară în septembrie 2019 în drum spre staţiunea Păltiniş . De fiecare dată am fost mulţumit de calitatea serviciilor oferite.

Complexul Montana Garden este unul de top şi este relativ nou (deschis în septembrie 2017). Se află chiar la intrarea în Rășinari dinspre Sibiu, pe partea dreaptă. Este uşor de reperat, pentru că pe partea stângă sunt vagoanele de tramvai care merg la Sibiu în anumite zile. Cândva existau curse regulate de la Răşinari la Sibiu (curse pentru navetişti), astăzi tramvaiul circulă în weekend sau la cerere pentru grupuri de turişti.

Complexul se întinde pe o suprafaţă mare de teren, are un restaurant şi o terasă acoperită, două lacuri pentru pescuit, zonă de animale pentru copii, spaţii pentru gătit în aer liber, zone de relaxare, alei pentru plimbare, multe spaţii verzi şi multă, multă vegetaţie. Este un loc de relaxare în aer curat şi cu o privelişte superbă asupra munţilor Păltiniş. Specificul restaurantului este unul tradiţional românesc, cu pastramă de berbecuţ, tocană, sarmale, brânzeturi etc.

Aşa cum amintit mai mai înainte, este foarte uşor de ajuns la acest complex. Imediat ce intri în Răşinari şi faci dreapta 50 de metri, vis-à-vis de staţia terminus a tramvaielor, se vede o poartă mare din beton inscripţionată cu litere colorate, Montana Garden.

Dincolo de intrare aflăm o parcarea amenajată, după care, printr-un “tunel” făcut din bârne de lemn, se intră în zona plină de vegetaţie a complexului. Avem şi aici locuri de parcare, pe malul primului lac de agrement, dar sunt puţine şi de preferat parcarea de lângă poartă. Distanţa dintre parcări este de aproximativ 100 de metri şi o plimbare în aer liber nu strică.

Vis –a-vis de a doua parcare se află în construcţie nişte amenajări ciudate, în formă de cort, despre am aflat că sunt pregătite pentru a caza turiştii. De altfel, pe malul celui de al doilea lac există o mică clădire cu locuri limitate de cazare, dar este posibil să fie rezervate pentru o parte a personalului de deservire a complexului.

De la a doua parcare, după ce trecem de nişte mici amenajări zoo cu păsări şi iepuraşi, ajungem la primul lac de agrement aflat lângă restaurant. Este un lac mic, încunjurat de multă vegetaţie şi populat cu păsări de baltă şi peşti.

Pe mal sunt amenajate pontoane cu undiţe şi lansete în aşteptare pentru amatorii de pescuit. Pescuitul se face cu ora şi se plăteşte la barul din restaurant. Într-o altă latură a lacului sunt amenajate căsuţe din lemn, cu ferestre deschise în arcadă spre lac, unde putem sta pe scaune şi ne putem relaxa.

În spatele lacului, printre spaţii cu verdeaţă, flori şi brăduţi, sunt amenajate alei pentru promenadă şi locuri de joacă pentru copii. În spatele clădirii restaurantului se află cel de al doilea lac de agrement (şi aici se poate pescui), alte alei pentru promenadă şi terenul de fotbal.

Clădirea restaurantului are mai multe locuri unde se poate mânca. Restaurantul mare, unde se află şi barul, terasa acoperită, terasa în aer liber, dar şi mese cu umbrele dispuse în jurul lacului. Preţurile sunt în media restaurantelor de top din marile oraşe, 12-15 lei ciorbele, 25-35 de lei un felul doi, 6-7 lei salatele, 15 lei papanaşii, 6-12 lei berea etc.

Ospătarii destul de amabili, numai că la a doua vizită aici am avut oarece nemulţumiri. Deşi eram în luna septembrie, am găsit restaurantul, terasa şi toate celelalte locuri de luat masa ocupate. Ba mai mult câţiva turişti aşteptau la rând să se elibereze o masă, lucru pe care l-am făcut şi noi.

Prima nemulţumire a fost aceea că nu noi trebuia să ochim masa eliberată, ci ospătarul care încasase banii de la acea masă trebuia să ne invite. A doua nemulţumire a fost timpul de aşteptare, cauzat de personal insuficient. Ne-am consolat destul de repede însă, pentru că nu a fost prima oară când ni se întâmplă asta la un restaurant românesc.

Şi ne-am adus aminte de o masă luată la un restaurant din Austria cu o lună înainte. Coincidenţă, tot pe malul unui lac montan şi aproape tot la fel de aglomerat. Din primul minut ni s-a indicat o masă, ni s-a împărţit cartoanele cu meniul şi apoi ni s-a luat comanda. Totul a durat rapid, o ospătăriţă a luat comanda, doi ospătari şi o ospătăriţă ne-au servit, doi au debarasat şi un al şaselea a venit să achităm nota.

În rest a fost ok în acest complex turistic, aer curat, peisaje frumoase, zonă de relaxare, curăţenie (impecabil la toaletă). Cu siguranţă că vom reveni cu proxima ocazie, de la Sibiu sunt aproximativ 12 km.

Vacanţe placate!

Trimis de traian.leuca † in 09.02.20 10:15:49
Validat / Publicat: 09.02.20 12:22:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MĂRGINIMEA SIBIULUI.

VIZUALIZĂRI: 4306 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P18 Spaţiu verde la Complexul Montana Garden din Răşinari, judeţul Sibiu.

cosminpPHONE
[18.01.23 20:45:48]

@traian. leuca †: despre cazare ne poti spune ceva?

[18.01.23 20:52:33]

@cosminp: acel semn ce urmează numele utilizatorului (traian. leuca ) indică faptul că utilizatorul nu mai este, din păcate, printre noi

cosminpPHONE
[18.01.23 21:24:09]

@webmasterX: Of, imi pare nespus de rău! Imi cer scuze, nu mi-am dat seama.

Poate ca ar trebui inchisa sesiunea de discuții.

Dumnezeu sa-l ierte!

cosminp