ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.09.2018
ÎNSCRIS: 24.06.10
STATUS: POSEIDON
SEP-2018

Restaurant-pensiune „Mărginimea Sibiului” – lângă Orlat

Deschiderea autostrăzii A1 în zona Sibiu – Sebeș a dus la falimentarea a numeroase afaceri din domeniul serviciilor de cazare și alimentație publică înșirate de-a lungul DN 7. Călătorului îi șade bine cu drumul, dar în momentul în care foame nu îți mai dă pace trebuie musai să te oprești undeva. Și întrucât popasurile de pe autostradă nu îți oferă posibilitatea consumării unui fel de mâncare cald ești nevoit să părăsești șoseaua de viteză la prima ieșire. Din acest motiv câteva locante au supraviețuit, chiar au apărut și restaurante noi în zonă. Un astfel de unitate am vizitat și noi într-o după amiază de septembrie: Restaurant-pensiune „Mărginimea Sibiului”.

Localizare și acces. Adresa oficială este: Săliște, sat Fântânele nr. 278 – pe marginea DJ 106D. Un punct de reper important este Mănăstirea Orlat, situată la 650 m distanță. Accesul este facil și rapid chiar dacă trebuie să ieșiți de pe A1. Astfel, părăsiți autostrada la indicatoarele către orașul Săliște, urmați cursul drumului vechi spre Sibiu, traversați localitatea Săcel apoi virați dreapta pe DJ 106D (veți vedea indicator către Orlat, Gura Râului și Sibiel) – după 2,5 km ajungeți la destinație. În curtea pensiunii sunt suficiente locuri de parcare.

Date generale. Pensiunea-restaurant a fost deschisă în 2017 oferind atât servicii de cazare în 16 camere moderne cu balcoane având vedere spre peisaje naturale, cât și servicii de alimentație publică. Restaurantul are o sală în care pot încăpea circa 130 de clienți (în cazul meselor festive) și o terasă exterioară nu foarte mare (5-6 mese). Intervalul orar în care se poate lua masa este 10.00-22.00, în fiecare zi. Adresa web unde puteți descoperi locurile printr-un tur virtual este: pensiune-marginimea-sibiului.ro.

Meniu, comandă, servicii. Am parcat autovehiclului în curte și ne-am așezat la o masă pe terasă. Imediat a sosit o chelneriță tânără, amabilă care ne-a pus la dispoziție două meniuri. Am studiat rapid listele de bucate, ordonate clasic, observând numărul destul de mare de preparate oferite pentru fiecare categorie, cu preponderență bucătărie românească. Prețurile sunt potrivite, le găsiți afișate și pe site-ul oficial, doar că nu sunt actualizate, trebuie să mai adăugați 2-3 lei la anumite preparate.

Am comandat ceva care să se prepare repede, trebuia să ajungem la București în acea seară (noapte, de fapt) și deja orele erau trecute bine de după-amiază. Am preferat câte un suc carbonatat (6,5 lei/500 ml), o cafea espresso (6 lei) și un platou „Mărginimea Sibiului” (50 lei) + pâine (4 lei). Platoul este destinat consumului pentru două persoane și a conținut cârnați, cotlet, piept de pui, ceafă afumată, murături și cartofi aurii.

Timpul de așteptare a fost de circa 20 de minute, platoul a arătat bine, preparatele gustoase cu un plus pentru murături. Personalul, deși tânăr ca vârstă și experiență, s-a comportat cu amabilitate și promptitudine. Consider că, în momentul vizitei noastre, am avut parte de un raport corect calitate-preț.

Concluzii. Proprietarii sunt un cuplu tânăr cu doi copii, prezenți permanent la pensiune și extrem de implicați în a face plăcută șederea oaspeților. Până a sosit mâncarea comandată ne-a condus la etajul doi să ne arate ultimele camere date în folosință recent. Încăperi și băi spațioase, mobilier modern, culori plăcute, miros de lemn, vedere spre natură din balcon – sunt caracteristicile părții de cazare. Recomand o oprire la restaurantul-pensiune „Mărginimea Sibiului” de lângă Fântânele/Orlat pentru bucate gustoase și sățioase și, de ce nu, o cazare în camerele moderne pentru explorarea Mărginimii Sibiului.

Articole relaționate. Vă recomand incursiuni în Mărginimea Sibiului: orașul Săliște (vezi impresii), localitatea Gura Râului (vezi impresii), satul de basm Fântânele (vezi impresii), cetatea Cisnădioarei (vezi impresii) sau biserica fortificată din Cristian (vezi impresii).

Alegeri inspirate!

Trimis de tata123 🔱 in 27.09.18 14:13:48
Validat / Publicat: 27.09.18 14:41:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MĂRGINIMEA SIBIULUI.

VIZUALIZĂRI: 3475 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Sala restaurantului - Restaurant-pensiune „Mărginimea Sibiului”, lângă Orlat.

doinafil [27.09.18 14:58:58] »

Îmi plac pozele și că, acolo unde s-a putut, florile sunt în prim plan.

Am observat că această alegere - a fotografierii - este preferată, în majoritatea pozelor postate de tine pe acest site.

Restaurantul pare a fi un loc îmbietor și destul de dichisit, iar prețurile sunt decente. Dacă și gustul mâncării a fost bun, felicitări pentru alegere! (mi-ar plăcea să fac și eu acasă niște cartofi aurii, așa ca în poză!)

Felicitări și să vă fie de bine!

mishu [27.09.18 21:47:06] »

@tata123: Inghit in sec si spun felicitari, SB acordat cu mare drag... si visare la platou .

tata123 🔱 [28.09.18 10:14:51] »

@doinafil: Mulțumesc pentru cuvintele frumoase. Încerc să fac fotografii cât mai expresive și, de multe ori, florile înveselesc un cadru mai mult sau mai puțin anost.

Restaurantul, dar și pensiunea, prezintă destul de mult interes în zonă și aprecierile pozitive sunt pe măsură.

@mishu: Mulțumesc. Am apreciat rapiditatea cu care a fost adus platoul comandat, dar și gustul delicios al bucăților de carne la grătar. Dar să nu mai vorbim de mâncare așa de dimineață.

doinafil, mishu, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Mărginimea Sibiului?: