ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.11.2019
ÎNSCRIS: 12.05.08
STATUS: PREMIUM
LUNA
OCT-2019
PREȚ am servit doar masa ?
2 AD. + 1 COPII -- v: 8

Unde mâncăm în Mărginimea Sibiului?

Restaurant pensiunea Sibiel

Acest review este despre restaurantul pensiunii, nu am fost cazati, doar am luat pranzul, fiind in trecere.

Mutandu-ne de ceva timp (cateva luni) in Sibiu, suntem in plina activitate de explorare a zonei, vizitam imprejurimile cu fiecare ocazie.

De data aceasta am venit la Sibiel la o degustare de mere si produse din mere - suc, vin/must, otet, in zona fiind numeroase livezi. Ne-am indulcit cu prajitura cu mere pregatita de gospodinele satului si am gasit un soi de mere deosebit, cu miez roz, si aroma asemanatoare zmeurii... un deliciu!

Dupa degustare, fiind ora pranzului, am cautat un loc unde sa putem manca. Mergand spre iesirea din sat, spre munte, am gasit pensiunea Sibiel, cu restaurant, arata bine de la exterior si am decis sa intram.

Locatia pensiunii este deosebita, la poalele muntelui, in spatele pensiunii chiar incepe padurea. Peisajul mi s-a parut foarte frumos, copacii aveau culorile toamnei, prin curtea pensiunii trece un mic parau, este liniste, aer curat, totul este ingrijit si se vede atentia la detalii. In curte sunt mese si balansoare, un mic loc de joaca pentru copii, chiar si o masa de ping-pong.

Restaurantul nu era aglomerat, doar cateva mese ocupate, asa ca ne-am ales locurile. Decorul este simplu, cu usoare accente rustice, mese de diferite dimensiuni, se vedea chiar un spatiu pentru formatia de muzica, probabil organizeaza diferite evenimente.

Am primit meniul imediat, si ne-am hotarat rapid, ne era foame: o tocanita de vitel cu mamaliguta, o portie de ceafa cu cartofi taranesti si un snitel de pui cu cartofi prajiti, bere, limonada si suc. Tocanita a fost un deliciu, dar sotul a cam strambat din nas, cartofii taranesti erau cam uleiosi... Servirea a fost foarte buna, ne-a servit un domn cu experienta, nici macar nu si-a notat comanda, fara sa incurce sau sa uite ceva.

Nu stiu daca vom avea ocazia sa ne cazam la aceasta pensiune, desi arata foarte bine, insa restaurantul sigur il vom mai vizita.

Trimis de elise in 19.11.19 21:47:59
Validat / Publicat: 19.11.19 22:28:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MĂRGINIMEA SIBIULUI.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elise); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

webmasterX [19.11.19 21:55:49] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în Mărginimea Sibiului?, MĂRGINIMEA SIBIULUI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Pensiunea Sibiel [Sibiel]]

Recomandările referitoare exclusiv la restaurantul unei unităţi de cazare NU se încarcă la rubrica de cazare respectivă, ci la rubrici de tipul "Unde mâncăm în zona X (sau similare)"

elise [19.11.19 21:58:05] »

@webmasterX:

Multumesc!