ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2019

Descoperă Dubrovnik

Drumul catre Dubrovnik si daca merita [un sejur acolo]

TIPĂREȘTE URM de aici

Buna

Pentru ca imi doream putina relaxare, m-am decis sa caut cazare in Dubrovnik, auzisem numai lucruri bune despre Croatia, cat de minunata este.

Cautand pe booking in functie de review-uri, m-am decis sa inchiriez un apartament In Lapad, Dubrovnik. Apartamentul il gasiti pe booking cu numele de Adrian Apartment Dubrovnik. Pe 6 nopti am dat 865 euro, doua dormitoare si un living. Foarte confortabil, curat si frumos amenajat.

Zis si facut, ne-am apucat de traseu. Cel mai scurt am descoperit ca ar fi pe la Vidin-Serbia cu oprire la Cacak. Tot de pe net am gasit ca ar fi super pt tranzit Hotel Aveny. Am platit 400 lei pe o noapte 2 camere plus 4 euro de pers micul dejun. Foarte faine camerele si mancarea de calitate si tip bufet suedez.

De acolo a doua zi continuarea drumului. Prin Serbia am mers bine in schimb in Bosnia oribil. Un drum de 300 si ceva de km facut in 7 ore. Numai drum cu limitari de 50 si 60 prin paduri unde nu era tipenie de om. Am incalcat acea limitare depasind un autoturism si pac politia din boscheti. Mi-a cerut sa merg la ei la masina sa imi spuna colega cum sa procedez. Amenda costa 30 euro si se poate plati la ei si platesc ei cand se duc la politie, nedand niciun document ca ai platit sau sa te intorci cica vreo 2 ore in nu stiu ce oras sa platesti. Una peste alta spaga pe fata.

Ajunsi in Dubrovnik apartamentul inchiriat super ok (vezi impresii), asa cum era pe booking. Era aproape de supermarket, de 3 plaje si statie de autobuz. Orasul vechi era la 10 min de mers cu autobuzul, ruta directa.

Tot ce este de vizitat este cu taxa, cu niste preturi enorme. Pentru ca nu sunt genul sa vizitez, am sarit peste, am crezut ca e altceva.

Plajele cu pietre si bolovani, din punctul meu oribile in afara de apa, ultra clara si curata.

Preturile la restaurante/terase cam piperate, bere la draft de la 20-33 kuna. Mancarea in jur de 85 kuna o portie de ceva, aici ma refer la paste, salate, pizza. Nici macar vestitii cartofi prajiti lipseau. Am decis sa mai cumparam si de la supermarket chiar si Lidl, care este spre Mlini, relativ cam la10 km.

Am mers in croaziera cu vaporul pe 3 insule, ne-au oprit doar la 2 ca nu stiu ce problema era la a treia. Lopud, una din ele, unde se gaseste plaja Sunj, super. Nisip si apa curata, mica ca si adancime vreo 10 m de mers in larg. In rest plajele nu au fost pe asteptarile mele. pretul croazierei 35 euro de persoana si cu bautura si o masa, foarte ok.

La plecare am hotarat sa mergem pe alta ruta ca am auzit ca au autostrazi.

Dubrovnik-Zagreb-Belgrad-Drobeta. Proasta alegere. Ca si drum a fost relativ ok ca am mers mare parte pe autostrada dar toata portiunea din Serbia paralela cu Dunarea, drumul stricat si plus ca a fost mai lung cam cu 600 km.

Ca si concluzie, daca va asteptati ca si mine sa gasiti plaje frumoase uitati de croatia. Este doar pentru cine vrea sa vada arhitectura, istorie si privelisti. In spatele privelistilor erau mormane de gunoaie.

Nu as mai bate atata drum sa vad Croatia.

Uitam sa va mai spun un mic detaliu. Daca cumva intrati in tara prin Drobeta si va e somn nu innoptati la Hotel Club G. E de pe vremea lui Stefan cel mare la 4 stele, grotesc de urat si servicii de calitate proasta.

Trimis de Luy in 07.09.19 16:05:30
Validat / Publicat: 07.09.19 21:42:22
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Grecia, Austria, Emiratele Arabe

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Luy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P06 Cacak hotel Aveny

webmasterX [07.09.19 21:42:05] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 04&ridAnt=96545

webmasterX [07.09.19 22:21:59] »

Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

krisstinna [07.09.19 22:55:52] »

@Luy: Dacă cereai o părere aici, pe AFA, te ajutam cu drag

Sunt plaje cu nisip și in Croatia, nu aveai motiv sa mergi in Dubrovnik, e scump, și acolo merg cei care vor sa viziteze diverse obiective turistice.

Păcat că ați dat mulți bani pentru o vacanța in Dubrovnik, eu nu aș merge acolo in vacanță, niciodată

Alegeri inspirate pe viitor și nu uita: pune și aici o întrebare, ai numai de câștigat

pagină generată în 0.0650520324707 sec