ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.11.2018
DIN: Reșița
ÎNSCRIS: 25.10.14
NOV-2018

Plajă în luna noiembrie

Unul dintre obiectivele pe care nu aveam cum să îl ratăm pe timpul vizitei de la Râmnicu Vâlcea, a fost Cozia Aquapark din Căciulata. Am vrut de mult să ajungem aici dar nu s-a putut, așa că acum nici nu s-a pus problema să nu ne petrecem măcar o zi și aici. Am mai vrut să ajungem și la Salina Ocnele Mari dar am renunțat în favoarea Muzeului Astra de la Sibiu. Lumina zilei, din păcate, este prea scurtă acum pentru a ne putea bucura de toate. Salina a rămas pentru altădată.

De la Grand Hotel Sofianu și până la Cozia Aquapark sunt 18 km. Am plecat dimineața după micul dejun și în jumătate de oră eram deja în parcarea ștrandului. Parcarea este cu plată. Se plătește 7 lei pentru toată ziua. Dar atenție să nu pățiți ca și noi. Se plătește la dispeceratul pentru cazare și se scanează la ieșire bonul primit aici. Noi nu știam și ne-am întors de la poartă.

Parcarea este destul de mare și nu a fost problemă cu găsirea unui loc liber. De altfel era un domn acolo care ne ghida spre locurile rămase libere. Am văzut că cei care nu vor să plătească taxa de 7 lei parchează pe marginea șoselei, înainte sau după intrarea în complexul hotelier.

Intrarea la aquapark, pentru adulți, costă 20 lei/persoană/zi în cursul săptămânii și 25 lei/persoană/zi la sfârșitul săptămânii. Dacă doriți alte informații despre prețuri sau orar le găsiți la colegii care au mai scris despre acest loc sau pe site-ul aquapark-ului.

Plata pentru intrare se face la recepția Hotelului Oltul, de unde se primește brățara albastră sau verde, în funcție de opțiunea aleasă, și de la doamna care face accesul la bariere se primește cheia pentru dulapul pentru lucrurile personale. Aveți grijă ce luați cu voi pentru că dulapurile sunt cam micuțe.

Am văzut că se poate intra cu băuturi și mâncare. Nu te controlează nimeni. Dar se poate mânca bine și ieftin înăuntru la restaurantul aflat în partea dreaptă după intrarea în zona bazinelor. Nu am mâncat aici dar am văzut că era coadă non-stop la acest restaurant. Erau oameni care veneau cu pizza pe șezlonguri să o mănânce și am văzut că arăta foarte bine. O pizza era 25 lei.

Din câte am aflat, la sfârșitul săptămânii este aglomerație. Noi am fost sâmbăta și pot să confirm că așa este. Am găsit șezlonguri doar în apropierea bazinelor de afară, dar așa cum am spus și în titlu, vremea a fost așa de frumoasă încât am stat mai mult la soare atunci când ieșeam din bazine.

Ce ne-a plăcut la acest aquapark e faptul că sunt bazine multe și suficient de mari. Apa este caldă în toate bazinele, iar într-un bazin din interior, chiar foarte caldă. Toboganele am văzut că merg cu întrerupere. Nu am apucat să le încerc pentru că era o coadă imensă atunci când funcționau. Cei mici învățaseră programul de funcționare și se așezau la coadă înainte ca acestea să pornească.

Din interior, pe o ușă care dă spre râul Olt, se poate ieși afară și se merge paralel cu râul până la ștrandul Hotelului Oltul. Frumos și destul de mare și acest ștrand. Și aici sunt bazine interioare foarte spațioase, bazine exterioare, jacuzzi și tobogane. Am fost întrebați, atunci când am primit cheia dulapului, dacă nu dorim dulap aici pentru că se poate lua dulap aici și este mai mică aglomerația.

Ne-am bălăcit aproape toată ziua. Am plecat pe întuneric de aici și am fost foarte încântați de acest aquapark.

Am citit multe articole despre el dar tot nu credeam că o să ne placă așa mult. Neapărat o să mai revenim aici.

Călătorii frumoase vă doresc!

Trimis de ungureanica in 19.11.18 18:01:11
Validat / Publicat: 19.11.18 18:31:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA.

VIZUALIZĂRI: 2181 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Cozia Aquapark, Căciulata. Bazinele interioare