ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2018
ÎNSCRIS: 30.03.10
JUN-2018

O limbă de pământ pietruit, plaja lor faimoasă, Zlatni Rat

Una dintre opririle vasului Makarski Jadran - vezi impresii era pe insula Brac, stațiunea-port Bol pentru plaja Zlatni Rat.

Am ales să dedic un articol separat acestei plaje, nu doar pentru că nu mi s-a părut ceva fabulos ci pentru a vă povesti și ilustra vorbele mele, alegerea vă aparține în totalitate, dacă merită sau nu o vacanță acolo, pe insulă sau doar câteva ore, așa cum am petrecut noi.

Insula Brac este cea mai mare insulă din partea centrală a Dalmației, are o formă alungită lateral, „acea limbă” reprezintă vestita plajă Zlatni Rat.

Brac are multe plaje și stațiuni turistice liniștite, se poate ajunge cu ferry din Split sau Makarska.

Noi am coborât de pe Makarski Jadran în portul Bol, un loc drăguț aflat în sudul insulei. În port sunt numeroase restaurante cu terasă, clădiri frumoase din piatră, străduțe așchiuțe, o vinărie și multe, multe iahturi ancorate.

Ei, ca să ajungem la plaja renumită puteam merge pe faleza construită special, cu taxi pe apă sau un taxi pe uscat. Aici nu au procedat corect cei de pe Makarski Jadran, au spus că ne duc la Zlatni și ne-au trombonit un pic:(, am coborât de pe vas și ne-am dat seama că plaja e departe:(, n-am primit nicio indicație, ne-am orientat la fața locului, ne-a mai costat câțiva euro în plus.

Am luat un taxi pe apă, acestea sunt mici șalupe umplute la refuz de afaceriștii din zonă, o călătorie costa 5 euro/două persoane/pe sens, plata se face în moneda locală, kuna. Durata călătoriei era de zece minute. Nu se așteaptă mult, șalupele circulă des, sunt mulți pasageri dornici de ceva wow.

Plaja Zlatni Rat e pietruită, din loc în loc are și o leacă de nisip, culoarea apei e superbă, e nuanțată în culorile albastrei Adriatice.

Vântul se cam agită pe acolo, iubitorii de surf sunt încântați, apa are o adâncime mică la mal dar se adâncește brusc destul de repede, curenții marini nu sunt de neglijat.

Întreaga plajă are o pădure de pini, umbra e binevenită atunci când soarele arde prea tare.

Sunt șezlonguri de închiriat dar noi am stat pe prosoapele noastre puțin, ne-am scăldat și-am admirat culorile mării.

Câteva restaurante, patiserii și cafenele sunt pe acest „corn de aur”, i-am găsit lui C un loc umbros :D, sub pinii răcoroși, iar eu am plecat la plimbare singurică.

Cam aglomerată mi s-a părut pe-o parte, acolo unde nu bătea vântul foarte tare, nimic spectaculos, un salvamar se plictisea de mama focului stând cocoțat la locul lui și butonând telefonul, prin pădure erau câteva „garderobe” în formă de melci, toaletele erau la mijlocul pădurii, curate, contra cost.

Un mare fast-food cu o terasă era în așteptare de turiști flămânzi.

Pe alei, printre pini am zărit și un trenuleț haios, avea veșminte roșii.

Câteva aparate pentru gimnastică erau așezare în pădure, movile de nisip amestecate cu pietriș așteptau să se facă utile în „construcția” unor alei, în apă erau ancorate saltele și tobogane gonflabile, hidrobiciclete vesele puteau fi închiriate, un submarin galben era pregătit pentru „scufundări”, totul mi s-a părut viu, sunt destule lucruri cu care să-ți omori timpul în afară de baie și plajă.

Domnul C s-a relaxat la un cocktail bar, Auro, a goagălit și feisbulucit de zor :D, netul avea forță pe Zlatni Rat. A plătit pentru un sprite 22 kuna/14 lei iar pentru o bere 20 kuna/13 lei.

Am stat acolo două ore și jumătate, mi-am făcut o idee, eu una n-am să mai vizitez plaja aceea, nu suport vântul puternic și nici curenții apei, curenți care-mi agită inima:(.

Muntele Vitus domină insula Brac, o insulă care ascunde calcar și dolomită, o insulă liniștită, unde poți admira peisaje, poți descoperi traiul localnicilor, la 60 de minute depărtare de Makarska sau de Split.

Brac are și un aeroport care funcționează doar pe timpul sezonului estival.

Pentru romantici și pentru oameni liniștiți este o bună idee de vacanță această insulă și odată ajunși acolo musai de vizitat, măcar o dată, Zlatni Rat - Cornul lor de aur.

Trimis de krisstinna in 15.08.18 09:13:58
Validat / Publicat: 15.08.18 09:54:03

VIZUALIZĂRI: 5616 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Coboram pe „faimoasa” plajă Zlatni Rat

Carmen Ion
[15.08.18 12:47:39]

@krisstinna: Uite, vezi, de asta nu-mi dă mie inima ghies să merg în Croația: cum adică să mă preling tot drumul pe țărmul Adriaticii și când să mă arunc în mare, hopa, pietre peste pietre?!!

Mersi, nu...

[15.08.18 13:08:11]

@Carmen Ion: Am un pont bun, Croatia are și plaje cu nisip, îți voi detalia dacă dorești, când te hotărăști să studiezi “problema” îmi spui

Am fost personal pe una dintre ele, vis-a-vis de ea erau vile care ofereau cazare și parcare. Poate aveau și grătar in curte, n-am studiat problema asta

Vorbim când dorești!

ANILU
[15.08.18 17:11:57]

@krisstinna: Nu înțelegeam de ce ai scris că plaja este pietruita!!! Adică cu pietre ????

Exact ca pe malul unui râu sau pe malul garlei de la mine de la țară ????

Dar tu știi ce mesaj bun este pentru tălpi. Să mergi așa în buza mării pe pitricele... altfel pe plajă te ard la tălpi ???? și am văzut ce "papuci" colorati ai avut.

Până la urmă a fost o plimbare frumoasă!

Toate cele bune ????

maryka
[15.08.18 18:18:51]

Să știi că îmi place insulița ta! Și plaja, deși e cu pietre!

Iar papucii sunt frumoși, în culorile tricolorului! și utili!

crismis
[15.08.18 23:05:07]

@krisstinna: Mda. Drăguț, dar cam supraestimat locul ăsta, totuși. Insula Brac era pe lista noastră când am fost în Croația, dar am renunțat cu o seară înainte; eram într-o continuă alergătură de câteva zile, contra-cronometru și nu ne-a surâs deloc ideea de a ne trezi din nou a doua zi dimineață cu noaptea în cap, să ajungem cu mașina la Split, să luăm ferry până pe Brac, apoi seara să facem drumul invers! Și totul pentru o plajă! Când o minunăție de plajă aveam la 2 pași de locul unde ne-am cazat, în Marina!

Toate pozele ce promoveaza Zlatni Rat sunt făcute de sus, cu drona probabil și sunt spectaculoase, într-adevăr! De jos, se pare că... există și variante mai bune, din multe puncte de vedere!

[16.08.18 10:13:26]

[16.08.18 11:32:27]

@ANILU: Tu știi ca pe mine nu mă deranjează pietrele, mai tare mă deranjează vântul și curenții puternici din apă.

Da, am mers in buza marii, singurică, domnul C nu iubește pietrele, a făcut o baie și a vrut la terasă, la umbră

“Papucii” mei sunt speciali pentru pietre, sunt tare haioși

Plimbarea a fost frumușică, scurta și obositoare dar nu regret nimic, era ceva nou și mi-am dorit să văd această plajă care m-a dezamăgit exact ca alte două “celebre” din Creta, anul trecut.

[16.08.18 11:37:07]

@maryka: Sunt sigura ca ți-ar plăcea aceasta insulă pentru ca nu este foarte comercială, este liniștită, are multe golfulețe cu plaje intime, are și sătucuri tradiționale.

Papucii mei sunt sandale speciale pentru apă, culorile s-au potrivit cu tricolorul nostru, le-am cumpărat anul trecut din Creta

[16.08.18 11:47:25]

@crismis: Corect tot ceea ce ai spus, perfect adevărat

Strategie croată, așa cum există și grecească și altele, bravo lor

Eu n-aș fi plătit o excursie doar pentru acesta plaja, n-am avut așteptări prea mari, bănuiam că voi păți ca in Creta.

Am “profitat” de acel pachet AI al Makarscăi Jadran.

Am dorit in mod special sa scriu un articol separat despre aceasta plajă pentru ca turiștii să afle exact ce găsesc acolo, să privească pozele mele pentru a vedea realitatea.

Insula Brac merită o vacanță de câteva zile, dar Zlatni nu ar trebui sa fie un obiectiv principal, părerea mea

Ai procedat foarte bine, ai avut de câștigat, nu ai pierdut nimic!

[16.08.18 11:48:36]

@webmaster: Îți mulțumesc!

Zoazore
[16.08.18 19:41:51]

@krisstinna: Romantici? Ce romantism e în pietricelele alea? Masaj, da! Presopunctură, da! Dar cam dureros romantismul! Aici sunt total de-acord cu domnul C: la umbră, c-o bere! Mai ales că eu n-am papucei tricolori ca ai tăi! Tare-s haioși!

ANILU, crismis, maryka, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă insula Brac: