ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.04.2018
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 28.06.12
MAR-2018

Irish Pub Erol - Alba Iulia

Pe la ora 14 am ajuns la Alba Iulia, ne-am cazat la hotel Parc, am socializat cu câțiva colelegi AFA pe holul hotelului apoi, pe la ora 16, am pornit la plimbare prin orașul Marii Uniri.

Ne-am plimbat prin zona centrală a orașului, apoi am căutat un restaurant unde să mâncăm pentru că stomacul își cerea drepturile. Eu fiind din zonă cunosc bine orașul și am mâncat de mai multe ori prin zonă, dar cu multi ani în urmă.

Din amintirile mele știam un restaurant peste drum de magazinul Unirea, aflat sub șoseauă. Nu m-am înșelat, în locul știut era un restaurant, acum se numește Irish Pub Erol, eu îl știam cu alt nume, aici am mâncat în trecut o pizza bună și doream să mă conving dacă fac pizza la fel de bună.

Restaurantul este situat pe strada Calea Motilor, la numărul 5, în zona centrală, langa pasajul pietonal. Restaurantul nu are parcare propie, dar în zonă se găsesc locuri unde puteți parca mașina.

Restaurantul iși poate primii clientii atât intr-o sala interioară cât și pe o terasa. Fiind luna martie terasa nu era amenajată, doar câteva mese pentru fumători. Interioarul restaurantului este amenajatt frumos, cu mese din lemn, scaune tapițate. Podeau încăperii este acoperită de o mochetă roșie. Pereții sunt acoperiți de un tapet de culoare deschisă. Peretele care desparte sala principală de terasă este format din sticlă. Acest perete, vara se poate plia.

Ne-am așezat la o masă liberă, imediat un chelner ne-a adus câte un meniu. Am început să le răsfoim. Am văzut că restaurantul are produse din bucătăria românească dar și din cea internațională. Aici se pot servii toate mesele zilei. Pe langă mancare puteți comanda și băuri alcolice și răcoritoare. Noi am comandat două pizza, o cafea și o apă minerală.

Până am așteptat să vină mâncarea, m-am bucurat de cafeaua gustoasă. Am observat că veneau clienți care doreau să rezerve mese pentru sâmbătă seara, dar chelnerul le zicea că e totul ocupat. Aici seara se organizează caraoche fapt pe care l-am descoperit la revenirea acasă în următorul articol dintr-un ziar local “Cei cărora le place să cânte știu deja că la “Irish Pub Erol”, distracția începe de joi, de la ora 22.00, când, în întâmpinarea weekend-ului, albaiulienii cu chef de distracție sunt așteptați să-și încălzească vocile la karaoke și să cânte din tot sufletul cele mai îndrăgite piese”.

Am observat că erau clienți care veneau și ridicau mâncare comandată direct de la restaurant. Concluzia mea fiind că este un restaurant frecventat de multă lume.

Au venit și cele două pizza, a mea Quatro Stagioni, a soției Quoatro Formagi, femeile mai mult cu brânza, bărbații cu carnea. Mâncarea a fost gustoasă și ne-am săturat. Apoi am pornit repede spre hotel Parc pentru că începea marea petrecere a AFA.

Nota de plată nu a fost ridicată, cam 50 de lei.

Dacă mai ajungeți prin Alba Iulia vă recomand acest restaurant.

Trimis de zlatna in 10.04.18 08:11:08
Validat / Publicat: 10.04.18 08:50:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ALBA IULIA.

VIZUALIZĂRI: 2422 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 Pizza quatro Formagi, bună și asta

Zoazore
[10.04.18 13:43:26]

@zlatna: Avantajul cunoscatorului. Arata totul foarte bine si cred ca si pizza a fost gustoasa! Iar pretul esete destul de decent pentru ce-ati comandat!

Iaca, mie-mi place si cu carne, si cu branza!

zlatnaAUTOR REVIEW
[10.04.18 13:57:13]

@Zoazore: mie nu-mi place prea mult brânza.

Pretul chiar e ok.

zlatna, Zoazore