ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.03.2018
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 28.06.12
MAR-2018

Hotel Parc - Alba Iulia

Locul reîntâlniri AFA de anul acesta a fost ales în orașul Marii Uniri, Alba Iulia. Hotelul care ne-a găzduit se numește Parc. Hotelul este amplasat chiar în inima orașului aproape de cetatea Alba Carolina.

Am pornit din Râmnicu Vâlcea pe la ora 11:30 și peste 2:30 ore eram la ușa hotelului, cu bagajele în mână pentru a ne caza.

Adresa hotelului este strada Primăverii, numărul 4. Deși este destul de ușor de găsit vă dau și coordonatele GPS: N – 46.069351 și E – 23.581267. Parcarea hotelului nu este prea mare dar pe lângă hotel sunt mai multe locuri unde puteți parca. Noi am găsit repede un loc liber în faţa hotelului datorită colegului @sebigeanina care îl ținea ocupat pentru altcineva, însă ni l-a cedat nouă. Mulțumim Sebi.

Hotelul este cotat la 4 stele, este o clădire destul de nouă, ridicată pe 4-5 nivele. Hotelul dispune de restaurant, la mezanin e sala unde se servește micul dejun, sala de conferințe și centru Spa format dintr-o piscină și două saune.

Ne-am prezentat la recepție de unde am primit cartela de la cameră. Camera noastră se află la etajul 2, am urcat pe scări, la lift era „aglomerație” mare.

Camera. Camera pe care am primit-o are o suprafață de 28 m2. Ca și dotări are un pat matrimonial mare, în care ne-am odihnit destul de bine în puținele ore cât l-am folosit. Patul este încadrat de două noptiere, iar deasura lui stau două veioze. În fața patului e un corp de mobilier care este împărțit în două, o parte masa se toaletă și o parte birou. Pe partea ”birou” se află un televizor cu diagonala mare. Pe partea ”toaleta” pe perete e o oglindă. În acest mobilier este mascat și minibarul. Era plin cu produse, bere, apa, suc, dulciuri. Prețurile sunt destul de mari. Într-un colț se află o măsuță și două fotolii. Un șifonier completează mobilierul camerei. Pe jos în cameră este o mochetă. Despre WI-Fi nu pot zice nimic pentru că nu a fost nevoie să-l folosim. Camera are și balcon. Balconul este foarte mare, se întinde pe două părți ale camerei. Priveliștea de aici este încântătoare, în partea din fața se vede parcul iar pe partea laterala se văd zidurile cetății Alba Carolina.

Baia. Baia este destul de mare, e ”imbrăcată” complet în gresie și faianță. Noi am găsit-o curată. În componeța ei sunt încluse: cabină de duș, chiuvetă, vas wc, usător de păr, calorifer. Ca și consumabile am primit săpun lichid, săpun solid, sampon, cască de duş, set igienic hotelier, hârtie igienică, 5 prosoape, două halate și papuci de casă.

Restaurantul. Este locul unde s-a desfășurat în cea mai mare parte întâlnirea AmFostAcolo. Restaurantul este mare, are o capacitate de 200 persoane. Servirea la masa festivă a fost promtă (la masa noastră).

Micul dejun se servește într-o sala aflată la mezanin. A fost mâncare pentru toată lumea, ouă, mezeluri, brânzeturi, legume, cereale, lactate, cafea, ceai, poate am uitat ceva, dar în mare cam astea au fost.

Despre piscine nu știu ce să zic pentru că nu le-am vizitat, nici nu știu unde sunt amplasate.

Cam atât despre hotel Parc.

Trimis de zlatna in 27.03.18 19:56:41
Validat / Publicat: 27.03.18 20:50:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ALBA IULIA.

VIZUALIZĂRI: 1233 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 am inceput sa studiez un pliant

[27.03.18 20:49:22]

Am retras notele acordate unităţii - conform regulamentului (1. B. 7), nu e acceptabilă evaluarea multiplă a unei unităţi de cazare de către membrii aceluiaşi grup sau ai aceleiaşi familii, pentru un sejur comun — vezi impresii etc (au fost evident mult mai multe; linkul indică PRIMUL review, din pdv strict cronologic)

[27.03.18 20:53:12]

@webmasterX: Ok

Testosu'
[27.03.18 20:56:41]

@zlatna:...

Am pornit din Râmnicu Vâlcea pe la ora 11:30 și peste 230 ore eram la ușa hotelului,

????????????????... si ati ajuns la Intalnirea AFA? ????????????????

Inteleg ca ati pornit la drum cu..... testosul? ????????????????????????

[27.03.18 21:07:35]

@Testosu : Încă suntem pe drum...

Cam două ore jumate (scriu aşa ca să nu mai greşesc) am făcut de la Rm. Vl. la Alba.

Am corectat ,cred că şi dacă veneam cu testosul făceam mai puţin de 230 ore .

elviramvio
[27.03.18 21:12:53]

@Testosu :

????????

DOINITA
[27.03.18 22:14:18]

@zlatna: În rezumat am citit si eu 230 de ore, dar in textul întreg era deja 2ore si 30de minute. Bine totusi ca e asa ca altfel nu te vedeam la Alba...

sebigeanina
[28.03.18 17:36:03]

Salut stii cum se zice nu este pentru cine se pregateste ci pentru cine se nimereste se si vede din poze ce loc de parcare ai avut.

Denisa13
[29.03.18 16:13:52]

Articolul asta parca este scris de mine Si noi am avut camera tot la etajul doi. Wi-fi-ul nu a prea functionat la acest etaj ceea ce nu pot spune despre restul hotelului. In restaurant a functionat foarte bine, cei mici l-au folosit din plin.

Am o curiozitate... camera voastra era in panta? Camera noastra avea o panta stranie dinspre usa de la intrare spre balcon. Aveai cumva impresia ca s-a rupt camera si sta sa cada

[29.03.18 21:41:02]

@Denisa13: Camera noastră nu era în pantă ????, sau poate nu am sesizat noi... după excursia de la Jidvei ????.

Denisa13
[29.03.18 22:01:08]

@zlatna: Pai daca nici dupa Jidvei nu vi s-a parut atunci sigur nu era in panta. Prima reactie a sotului cand a intrat in camera a fost: " tie nu ti se pare ca, camera asta este in panta? " Si chiar era in panta si as fi curioasa de ce o camera de hotel are panta de parca ar avea nevoie de scurgere. Nu gasesc explicatia.

Denisa13, DOINITA, elviramvio, sebigeanina, Testosu', zlatna
Alte impresii din această RUBRICĂParc Hotel: