ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.03.2017
DIN: Miercurea Ciuc
ÎNSCRIS: 29.01.13
AUG-2016

Biserica Colț, biserica renăscută a cnezilor Cândea

Biserica (Mănăstirea, Schitul) Colț este situată în Țara Hațegului la poalele nordice ale Munților Retezat, mai sus de satul Suseni (DJ 696, comuna Râu de Mori, județul Hunedoara). Trecând de satul Suseni, valea Râușor se îngustează și pătrundem între munți. În față, cocoțată pe un colț de munte în versantul drept al văii, se zăresc ruinele Cetății Colț.

Apropiindu-ne, pe partea stângă, la marginea unui fel de teren viran care poate fi folosit ca parcare, vedem un panou turistic despre Cetatea Colț. De aici pornește cărarea care duce la Cetate. Din păcate, greu de înțeles, Cetatea Colț nu a fost renovată, aflându-se acum într-o stare avansată de ruină. Cetatea Colț ar fi cea care l-a inspirat pe Jules Verne să scrie romanul ”Castelul din Carpați”. Sunt multe coincidențe deosebite și date indirecte care susțin destul de sigur această ipoteză.

Continuăm spre amonte pe drumul asfaltat, trecem pe un pod în versantul stâng al văii și imediat ajungem la o parcare lângă care se află panouri turistice referitoare la cetatea și la biserica Colț. Lăsăm mașina în parcare și urcăm spre biserică după indicator.

Date istorice

Biserica fortificată Colț și Cetatea Colț se găsesc aproximativ față în față, în versanții opuși ai Văii Râușor, dar cu cetatea mult mai sus. În mod ciudat, dar nu inexplicabil, biserica a luat numele cetății deși Cetatea Colț, este mai nouă cu câteva zeci de ani.

Ambele sunt ctitorii din sec. XIV ale cnezilor Cândea, cea mai importantă familie nobiliară din Țara Hațegului. Cu interesanta poveste a familiei cnezilor Cândea (ulterior Kendeffy = Cândea și fii) ne-am înâlnit când am vizitat fascinanta Biserică din Sântămăria-Orlea: vezi impresii

Pictura a fost realizată în perioada 1350-1450, probabil de către același meșter Ștefan care a pictat și Biserica din Densuș. Am prezentat din misterele și contradicțiile acestui monument deosebit, aici: vezi impresii

Din secolul XVII, așezământul a fost abandonat, degradându-se la ruină. În perioada comunistă se mai păstra doar turnul, iar naosul a fost transformat în grajd.

Biserica Colț, având hramul ”Duminica Tuturor Sfinților” activează în prezent ca schit cu obște de călugări. Așa cum arată acum, ansamblul monahal Colț este rezultatul unei ample restaurări făcute în ultimii 20 de ani și astfel s-a reușit reluarea vechii sihăstrii ortodoxe care a activat aici în secolele XIV-XVI.

Descrierea bisericii și a complexului monahal

Desigur, cel mai important obiectiv este vechea biserică, renovată recent. Biserica este alcătuită dintr-un naos scurt și un altar peste care stă un turn de apărare.

Biserica Colț se remarcă prin aspectul său ciudat, de fortăreață. Zidurile bisericii au o grosime de 1,2 m și sunt făcute din piatră brută, întărite cu contraforturi. Inedit pentru arhitectura bisericească este turnul de apărare construit exact deasupra altarului. În această poziție, turnul, cu ale sale trei nivele deasupra altarului, domină mai bine valea. Turnul de apărare este prevăzut cu scări foarte înguste; un horn pentru fum care ajunge deasupra acoperișului. Acoperișul piramidal din plăci de piatră al turnului este specific bisericilor vechi medievale din Țara Hațegului (la fel ca biserica din Denuș și o alta la nord de orașul Hațeg). În perioada medievală, Biserica fortificată Colț făcea parte din sistemul defensiv al Cetății Colț.

În biserică se intră direct în naos. Biserica a avut un valoros și foarte vechi ansamblu pictural, din păcate compromis acum datorită vitregiilor istoriei. În naos, lucrările de restaurare a bisericii au putut salva doar mici suprafețe de pictură, dar și acestea grav afectate. În altar, care a fost tot timpul acoperit, pictura s-a păstrat mai bine, putându-se recunoaște scenele unui amplu ”Imn acatist”.

Lângă biserică, niște trepte duc la un pavilion de lemn amenajat cu mese și bănci. În continuare, pe aleea pietruită care duce de la biserică la chilii, trecem pe lângă un fel de altar amenjat pentru aprinderea lumânărilor, după care privirea ne este atrasă de o sălbăticie ”căutată”, foarte artistică, constând în bolovani și stânci mari parcă aduse de potop (alunecare de teren) și acoperite de vegetație. În continuare urmează o clădire mare, nouă, probabil cu rol administrativ și social (chilii).

Cu ocazia vizitei făcute la Biserica Colț am realizat următorul videoclip: youtube

Trimis de Lucien in 06.03.17 10:05:04
Validat / Publicat: 06.03.17 12:13:38

VIZUALIZĂRI: 1586 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lucien); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 O nouă imagine a Bisericii Colț, cu turnul de apărare construit deasupra altarului, o soluție constructivă care servește scopului defensiv (turnul domină valea)

[06.03.17 12:13:26]

Dan&Ema
[06.03.17 17:26:13]

@Lucien: Ceva urme de Jules Verne?

Fie spus, urcusul la ruinele cetatii Colt pe poteca lutoasa a foat prima drimetie a fiului nostru, Emi.

Imi amintesc cand am facut cele 2 ture in Tara Hategului am fost socumentati unde sa intrebam de chei la biserici si muzee in cazul in care le gasim incuiate.

Locuri minunate dezvaluie Tara Hategului turistilor.

Felicitari. Poze super! Articol fain. Bravo!

LucienAUTOR REVIEW
[06.03.17 18:17:23]

@Dan&Ema: Mulțumesc! Cred că se face prea mare caz de Jules Verne, deși legătura este probabil reală. Mă miră... sau nu mă mai miră... lipsa de reacție a autorităților locale și centrale de restaurare sau măcar consolidare a Cetății Colț, monument istoric atât de interesant.

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[06.03.17 21:54:15]

Cetatea e OK și așa cum e acum, ar merge o igienizare, o amenajare a traseului pînă acolo și a unui minim circuit de vizitare și o subtilă defrișare a dealului, pentru priveliște (atît de sus în jos, cît și de jos în sus).

LucienAUTOR REVIEW
[06.03.17 22:19:10]

@abancor: Îmi pare tare rău că nu am avut timpul și dispoziția necesare de a urca până la Cetate. Sigur ar fi meritat...

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[06.03.17 22:32:43]

Să știi că merită, faci vreo 15 - 20 minute și priveliștea de sus e frumoasă. Iar din cetate a rămas destul cît să îți faci o idee. Doar că poteca nu e prea clară.

Dan&Ema, Lucien
Alte impresii din această RUBRICĂCetatea și Mănăstirea Colț [Râu de Mori]: