ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2016
LUNA
JUL-2016
PREŢ: 60 lei
2 AD. + 1 COPII -- v: 8

Unde mâncăm în zona Turda?

Marele alb total grill, ieftin si vesel

TIPĂREȘTE URM de aici

Am stat 2 zille in Turda si pentru ca Potaissa hotel (vezi impresii) in care eram cazati nu oferea decat micul dejun am iesit in oras sa luam cina. Ne-am oprit aici dupa ce am citit impresiile bune lasate altor consumatori.

La intrare ne-a izbit un puternic miros de untura prajita, dar la urma urmei cum ar trebui sa mirose intr-un local ieftin si bun? a iasomie?

asa ca am intrat si a venit randul urechilor sa fie lovite de un volum gigantic de muzica live de petrecere, de trebuia sa urlam unul la altul ca sa ne auzim, altfel muzica numai hituri mai noi si mai vechi ale genului ca-mi venea sa-mi iau nevasta la dans, insa intentia mi-a fost stopata la timp de o chelnerita foarte prompta si amabila care a venit cu meniul. E drept ca se cam cutremura pamantul cand calca dumneaei dar, nu-i asa, un angajat model tre sa demonstreze pe pielea lui, ca sa zic asa, ca intradevar aici se mananca ieftin si bun.

Am citit meniul si am decretat:mai ieftin ca aici e doar la supermarket. Am facut si primit rapid comanda. Iata cateva impresii: fiica-mea care are 8 ani a vrut hamburger si dupa 2 inghitituri a spus ca asta nu e hanburger. Ce stie ea despre respectul pentru traditii si multiculturalismul culinar, fusese cu 2 zile inainte la Mcdonalds si voia acelasi lucru, doar se numesc la fel nu? Eu am cerut un gulas unguresc si am primit in caserola de plastic o tocanita de cartofi cu galuste de gris si o bucata de slanina. Ca sa meaga gulasul am cerut si un coniac Alexandrion si am primit ceva cu un puternic gust de caramel la fel ca coniacurile acelea din reclamele cu camionagii.

A doua zi pe o alta terasa aveam sa aflu ce este de fapt gulasul unguresc, si ca intradevar coniacul primit, asa cum banuisem numai Alexandrion nu era,dar asta e o alta poveste intr-un viitor review.

La plecare ne-am dezlipit greu de pe scaune la propriu si va asigur ca nu fusesera proaspat vopsite sau lacuite. Eu n-am dat importanta, nevasta-mea insa...

Oricum trebuie sa aici este foarte indicat sa vii pentru un chef monstru si o masa bogata cu prietenii, pentru ca nu costa nici cat o sandala a nevestii, dar e total contraindicat pentru o cina in familie.

Citește și CONTINUAREA aici

Trimis de viki68r in 09.08.16 15:21:34
Validat / Publicat: 09.08.16 17:12:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ROMÂNIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (viki68r); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

mishu [09.08.16 17:16:21] »

Povestit cu mult umor, ca asa suntem noi, facem haz de necaz.

Felicitari, votat cu placere.

mishu

pagină generată în 0.0862619876862 sec