Vacan╚Ťa ├«n BIERTAN [SB] / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 2]

Afișate impresii [1 - 10]
Unde mâncăm în zona Biertan?
  • AUGUST, 2022
  • de: ANILU [10.08.22]

Biertan ÔÇô Unglerus singurul restaurant din sat

Dup─â ce am admirat frumuse╚Ťea tuberozelor ╚Öi ne-am ├«mb─âtat cu mirosul lor la Festivalul tuberozelor de la Hoghilag, am plecat c─âtre Biertan s─â m├ónc─âm la Restaurantul Unglerus. Puteam ajunge foarte repede de la Hoghilag la Biertan, direct din DN14... dar cum nu ne era a╚Öa foame ╚Öi nu ne gr─âbeam am luat-o pe alte drumuri jude╚Ťene, de am ajuns ├«n Biertan pe unde se iese... :p Am mai fost ├«n Biertan... nici nu mai spun c├ónd, c─â mi se pare at├ót de demult... ocazie cu care am [...] ÔÇö vezi review [+16 poze]
  • IUNIE, 2022
  • de: Mari-a [10.07.22]

Biserica Fortificata Biertan

Cetatea Biertan este una dintre cele mai frumoase biserici fortificate ale Transilvaniei. ├Än 1993 a devenit parte a patrimoniului mondial. Biserica a fost construita pe locul unei bazilici catolice si este un amplu edificiu gotic, av├ónd si elemente renascentiste si baroce. Intrarea ├«n cetate se face direct printr-o scar─â de lemn acoperit─â, lung─â de 100 m, 73 de trepte din b├órne de stejar, ce dateaz─â din anul 1795 ╚Öi care a fost acoperit─â ├«n 1845. Biserica exista din anul 1282, [...] ÔÇö vezi review [+12 poze]
Biserica fortificat─â Biertan

Biserica Fortificată Biertan. Înapoi în goticul târziu....

INTRO Plec─âm de la C├ómpia Libert─â╚Ťii cu destina╚Ťia Biertan. La fel ca celelalte locuri anterior vizitate aceste dou─â zile, ╚Öi Biserica Fortificat─â din Biertan, este un obiectiv nou pentru noi! ____ LOCA╚ÜIE/ TARIFE Mergem spre Media╚Ö, apoi continu─âm drumul pe DN14 ╚Öi facem dreapta la intersec╚Ťia cu localitatea ╚śaro╚Ö pe T├órnave intr├ónd pe DJ141B. Dup─â o or─â de la plecarea din Blaj, ajungem ├«n Biertan. De╚Öi este o mic─â comun─â, totul pare foarte bine organizat. Aveau [...] ÔÇö vezi review [+12 poze]
  • IUNIE, 2021
  • de: ANDREA P [17.07.21]

O loca╚Ťie superb─â!

Loca╚Ťie excelent─â, foarte aproape de cetate, care se vede de altfel ╚Öi de pe terasa pensiunii, gazda deosebit de primitoare ╚Öi amabil─â! [...] ÔÇö vezi review [+6 poze]

Drept la replic─â

Hmmm... nici nu stiu cum sa incep... Dar o fac! I-mi asum in parte cele intamplate, ... dar eu zic urmatorul lucru. Acelasi lucru privit sau expus la 2 oameni din puncte diferite pot fi vazute diferit. In numele adevarului doresc sa expun si punctul meu de vedere asupra lucrurilor. Si s-a intamplat asa... Am fost sunata la ora 10-11 diminiteata si m-au intrebat daca am camera si cat costa. Am confirmat ca este si le-am zis si pretul 150 lei ptr 2 persoane. Mi-au spus ca au si copil mic [...] ÔÇö vezi review

Poate în alte circumstanţe

┼×tiam de Biertan din taberele fotografice din care suntem parte, chiar ne doream c├óteva imortaliz─âri ale locului. C─âutat pe net o cazare decent─â, cu p─âreri foarte bune. G─âsit, vorbit la telefon, doamna foarte sociabil─â ┼či primitoare. Rezervat camer─â, plecat la drum. Am sunat ulterior s─â anun┼ú─âm timpul estimativ de sosire, am ajuns safe. ├Äns─â, g─âsit dezam─âgire. Mare dezam─âgire, semn c─â la pomul l─âudat... [...] ÔÇö vezi review [+11 poze]
  • OCTOMBRIE, 2020
  • de: Dana2008 [20.11.20]

Casa Ana din Biertan, jud. Sibiu, ospitalitate

Localizare Casa Ana este situat─â ├«n Biertan, pe strada Horea nr. 22, la o distan╚Ť─â de cca. 500 metri de Biserica Fortificat─â Biertan -- vezi impresii. Casa Ana Aceasta este o construc╚Ťie pe un singur nivel, cu o gradin─â ╚Öi loc de parcare ├«n curte. Frigider este pe hol. Exist─â o teras─â mare cu mese, canapele ╚Öi scaune unde se serve╚Öte micul dejun, bogat ╚Öi gustos, care se pl─âte╚Öte separat. Se poate opta ╚Öi pentru pensiune complet─â. De asemenea aici pute╚Ťi face [...] ÔÇö vezi review [+25 poze]
(Alte) Locuri de văzut în Biertan și împrejurimi
  • IULIE, 2020
  • de: AZE [06.09.20]

Biertan ╚Öi Mih─âileni ÔÇö sau alte locuri de v─âzut ├«n jude╚Ťul Sibiu

├Äncep cu o urare de actualitate : -S─â tr─âie╚Öti, s─â fii s─ân─âtos -S─â ai gust, s─â ai miros... Dup─â ce m-am s─âturat s─â m─â mai izolez / autoizolez pe vremea pandemiei ╚Öi am ratat/am├ónat pentru 2021 sejurul la mare ├«n acest an am reluat excursiile de o zi/drume╚Ťiile, o activitate turistic─â destul de sigur─â din punct de vedere sanitar pe vreme de covid. Am ├«nceput anul turistic ├«n iulie cu un minicircuit ├«n jude╚Ťul Sibiu ├«n care am vizitat locuri nev─âzute de mine p├ón─â [...] ÔÇö vezi review [+32 poze]
Unde mâncăm în zona Biertan?
  • DECEMBRIE, 2018
  • de: Dana2008 [22.12.18]

Restaurantul medieval Unglerus 4*, cu mâncare aleasă din Biertan, jud. Sibiu

Dup─â ce am vizitat Compexul medieval cetatea Biertan vezi impresii, am fost s─â m├ónc─âm la Restaurantul Unglerus 4*. Numele restaurantului poart─â numele primului episcop evanghelic al sa╚Öilor ardeleni, Lucas Unglerus, care ├«n anul 1572 atunci c├ónd a fost numit episcop, acesta a acceptat doar cu condi╚Ťia transform─ârii cet─â╚Ťii ├«n re╚Öedin╚Ťa episcopal─â, el nedorind s─â p─âr─âseasc─â Biertanul. Restaurantul Unglerus se afl─â pe locul ├«n care a fost construit bastionul ├«n secolul [...] ÔÇö vezi review [+51 poze]
  • DECEMBRIE, 2018
  • de: Dana2008 [19.12.18]
  • RECOMAND─é

Biserica evanghelică fortificată din Biertan (1490-1524), jud. Sibiu, monument medieval al sașilor ardeleni

S├ómb─ât─â, 15 decembrie 2018, am plecat s─â vizit─âm biserica fortificat─â din Biertan. Am r─âmas foarte impresionat─â de ceea ce am descoperit. ├Än primul r├ónd biserica este foarte mare, construc╚Ťia este tip hal─â, cu ziduri foarte groase, era foarte frig ├«n─âuntru, dar nu ne-a deranjat, eram prea fascina╚Ťi de ceea ce vedeam acolo. Este un loc care necesit─â mult timp pentru o vizit─â am─ânun╚Ťit─â, ave╚Ťi multe de v─âzut ╚Öi de ├«nv─â╚Ťat de acolo. Biserica este inclus─â ├«n [...] ÔÇö vezi review [+60 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre