Vacan╚Ťa ├«n DUMBR─éVENI [SB] / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 2]

Afișate impresii [1 - 10]
O zi în Dumbrăveni

Dumbr─âveni ÔÇô ora╚Öul Elisabetei (ÔÇ×ElisabethopolisÔÇŁ)

Iba╚Öfal─âul-Elisabethstadt se vede de departe prin turnurile bisericii armene╚Öti, prin cl─âdirea cu trei r├ónduri a gimnasiului ╚Öi prin vechiul castel apaffian de l├óng─â d├ónsul... Printre case ca a ╚śaro╚Öului ╚Öi Brateiului, ajungi ├«ndat─â ├«n pia╚Ť─â. E mare ╚Öi pavat─â; biserica sam─ân─â cu cea din Blaj, dec├ót care e ├«ns─â ceva mai ├«nc─âp─âtoare ╚Öi are o fa╚Ťad─â mai bun─â. Castelul apaffian se ascunde ├«ntr-o gr─âdin─â umbroas─â, care cuprinde ╚Öi turnul ce sluje╚Öte de [...] ÔÇö vezi review [+21 poze]
  • DECEMBRIE, 2018
  • de: Dana2008 [27.12.18]

Catederala Armeneasc─â Sf. Elisabeta din Dumbr─âveni, jud. Sibiu

Localizare Adresa Catedralei este: Pia╚Ťa Timotei Cipariu, nr. 1 Istoric Biserica romano - catolic─â a fost construit─â de armeni ├«ntre anii 1766-1783. Armenii refugia╚Ťi din Moldova s-au a╚Öezat ├«n Dumbr─âveni ├«n 1671 ╚Öi au impulsionat dezvoltarea economic─â a localit─â╚Ťii, ei fiind cunoscu╚Ťi ca mari comercian╚Ťi. ├Ämp─âr─âteasa Maria Tereza a contribuit cu o dona╚Ťie de 6000 de forin╚Ťi pentru a ajuta la construc╚Ťia catedralei. ├Än anul 1783, au fost a╚Öezate crucile aurite pe [...] ÔÇö vezi review [+38 poze]
Unde mâncăm în Dumbrăveni?
  • NOIEMBRIE, 2018
  • de: Dana2008 [08.11.18]
  • RECOMAND─é

Restaurantul Bistroteca Baum din Dumbr─âveni, jud. SB ÔÇö mancare delicioasa si prezentare exceptionala

Asa incepe lista meniu la Baum: ... "Bucatele care vor sta ├«n fa╚Ťa ta se prepar─â pe loc, astfel c─â merit─â r─âbdarea ta. A╚Öa c─â nu te ├«ncrunta acum pentru c─â vei z├ómbi la final! Vorba bun─â unge, vorba rea ├«mpunge" S├ómb─âta 3 noiembrie 2018, am fost invita╚Ťi la ziua de na╚Ötere a unchiului meu, ├«n Dumbr─âveni. M-am ├«ntrebat de ce tocmai acolo, nu am mai fost niciodat─â, ╚Öi nu la un restaurant din Media╚Ö pentru c─â el locuie╚Öte acolo. Initial, nu am re╚Ťinut denumirea [...] ÔÇö vezi review [+60 poze]
Unde mâncăm în Dumbrăveni?
  • MAI, 2016
  • de: ANILU [25.05.16]

Bistroteca BAUM - Dumbr─âveni jud. Sibiu

Am scris ├«n articolul anterior despre ora┼čul Dumbr─âveni, unde am ajuns pentru o scurt─â plimbare, iar acum vreau s─â v─â descriu o loca┼úie frumoas─â unde pute┼úi s─â servi┼úi masa. ┼×tiam aceast─â loca┼úie de la colegii mei care lucreaz─â ├«n zon─â, ┼či de c├óte ori am ajuns la Media┼č nu am reu┼čit s─â m├ónc─âm aici. De data aceasta am plecat din Media┼č la Dumbr─âveni, direct la restaurant, s─â m├ónc─âm de pr├ónz ┼či dup─â aceea ne-am plimbat prin ora┼č. Bistroteca Baum, ├«i spun a┼ča [...] ÔÇö vezi review [+12 poze]
  • MAI, 2016
  • de: ANILU [24.05.16]

La plimbare prin Dumbr─âveni jud. Sibiu

Am ajuns din nou la Medias, am plecat din Bucure╚Öti cu trenul la 6 diminea╚Ťa ╚Öi am ajuns la 12,30, so╚Ťul m-a a╚Öteptat la gar─â ╚Öi binen╚Ťeles prima ├«ntrebare a fost unde mergem, la Dumbr─âveni am zis eu, vreau s─â vedem ora╚Öul, ╚Ötiu unde m├óncam. Am mers la el la birou pentru a ├«ncheia s─âpt─âm├óna de lucru iar dupa aceea am plecat la drum. Am plecat la Dumbr─âveni, ie╚Öirea din ora╚Ö spre T├«rn─âveni, am f─âcut dreapta pe drumul jude╚Ťean D├órlos ÔÇô Dumbr─âveni, 25 de km de la [...] ÔÇö vezi review [+13 poze]
  • AUGUST, 2015
  • de: sed [28.08.15]

Biserica Armeneasca din Dumbraveni [jud. Sibiu]

... Si am plecat dis de dimineata in cea de-a doua noastra zi de peregrinari... Primul nostru obiectiv: Medias. Dar cum socoteala din targ nu se prea potriveste cu cea de acasa, dupa aproximativ 20 de kilometri, acompaniati de raul Tarnava Mare, am zarit o cladire impresionanta undeva in dreapta. Parea a fi o biserica. Si cum noi tot ceea ne pare interesant in stanga ori in dreapta drumului, trebuie sa vedem, am facut dreapta si, traversand podul de peste Tarnava, am intrat in Dumbraveni. [...] ÔÇö vezi review [+7 poze]
  • DECEMBRIE, 2011
  • de: lizuk [17.09.12]

Un Craciun reusit

O solicitare de recomandare in Transilvania postata recent pe site mi-a amintit de Craciunul nostru la Dumbraveni si de faptul ca, desi atunci am zis ca trebuie musai sa scriu despre asta ca sa foloseasca si altora, am tot amanat. Si poate nu as fi scris nici acum daca nu as fi gasit review-ul cuiva care a petrecut acolo Revelionul, la cateva zile dupa noi deci, iar impresiile cu care a ramas nu au fost grozave. Asa ca am zis sa impartasesc si experienta noastra... Avand doi copii mici (unul [...] ÔÇö vezi review
  • DECEMBRIE, 2011
  • de: danutza [08.02.12]

Dezamagiri de Revelion

Ne-am petrecut Revelionul 2011-2012 (2 adulti si un copil de 5 ani) la acest hotel si desi a trecut ceva vreme de atunci mi-am zis ca sunt datoare cu impresii din aceasta locatie, mai ales fiindca review-urile precedente sunt ceva mai vechi. Niciodata nu plecam intr-o calatorie fara sa ne documentam inainte. Despre acest hotel citisem pe acest site inainte de a face rezervari numai lucruri bune si asta corelat cu recomandarea unei colege de serviciu care-si petrecuse aici un Craciun acum 3 [...] ÔÇö vezi review
Pensiunea Cross-country Farm [Prod, SB] 3
  • SEPTEMBRIE, 2011
  • de: araya [05.10.11]

Pentru iubitorii de echitatie

pt iubitorii de echitatie in apropierea sighisoarei in satul prod se afla cross-country farm. cazarea a fost ok mancarea fost ok iar caii super. este una din putinele locatii unde oamneni chiar au grija de cai si nu ii exploateaza pana la epuizare. caii sunt bine ingrijitzi bine dresati este o placere sa ii incaleci. intructorii cu un deosebit spirit al umorului si bine pregatiti. pretul a fost mai mult decat ok daca tzinem cont de cat costa o ora de calarie in manej la bucuresti 7 mil jumate [...] ÔÇö vezi review [+4 poze]

Craciun de neuitat

Deoarece a fost prima data cand nu am petrecut Craciunul acasa am cautat indelung pe internet o zona unde sa sarbatorim in mod traditional. Hotelul Marion cred ca este singurul din Dumbraveni (situat la jumatatea distantei intre Sighisoara si Medias). Programul stabilit de patroni a fost pe gustul tuturor. In ajunul Craciunului, pe 24 decembrie ne-au invitat pe toti sa impodobim bradul (noi stiam in mare parte programul deoarece era afisat in oferta), a fost o bucurie atat pentru copii cat si [...] ÔÇö vezi review [+17 poze]
  • Ai fost ╚Öi tu acolo? SCRIE IMPRESII
    • SOCIALs