Vacan╚Ťa ├«n DEDA [MS] / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 2]

Afișate impresii [1 - 10]
  • IULIE, 2019
  • de: Dana2008 [07.07.19]

Restaurant Păstrăvăria Bistra Mureșului, com. Deda, jud. Mureș

├Än acest weekend am descoperit cu mare bucurie c─â s-a deschis restaurantul de la P─âstr─âv─âria Bistra Mure╚Öului. Dup─â ce am citit toat─â s─âpt─âm├óna articolele colegilor, care au fost ├«n Delta Dun─ârii ╚Öi Grecia, am v─âzut fotografii cu preparate din pe╚Öte care mi-au f─âcut o poft─â imens─â de pe╚Öte, am avut surpriza pl─âcut─â s─â constat c─ând am ajuns ├«n zon─â, c─â s-a deschis restaurantul la care se tot lucra de anul trecut. Restaurantul P─âstr─âv─âria Bistra Mure╚Öului Adresa [...] ÔÇö vezi review [+49 poze]
Valea și Cascada Cofu [Bistra Mureșului]
  • SEPTEMBRIE, 2018
  • de: Dana2008 [11.12.18]

Cascada Cofu (Pișoiul), Bistra Mureșului, jud. Mureș

Cofu (Pisoiului) este o cascad─â ╚Öi o vale ├«n Masivul, de origine vulcanic─â, C─âlimani. Punctul de plecare spre aceast─â cascada, este localitatea Bistra Mure╚Öului din jude╚Ťul Mure╚Ö. Traseul De la ╚Öoseaua Reghin- Topli╚Ťa, dup─â ce a╚Ťi trecut de Deda, vede╚Ťi la ╚Öosea indicatorul cu numele localit─â╚Ťii Bistra ╚Öi trebuie s─â vira╚Ťi la st├ónga. Soseaua ├«ngust─â dar ├«n stare perfect─â, urc─â 6 km prin Valea Bistrei, pe l├óng─â r├óul Bistra. Drumul forestier continu─â apoi [...] ÔÇö vezi review [+24 poze]
  • AUGUST, 2018
  • de: Dana2008 [07.12.18]

Rezerva╚Ťia natural─â 'Scaunul Domnului', minun─â╚Ťia din Mun╚Ťii C─âlimani

Cuvintele nu pot exprima frumuse╚Ťea naturii care se dezv─âluie privirii odat─â ajun╚Öi pe platoul Scaunul Domnului. Dup─â parcurgerea unui traseu de dificultate medie, care trece prin p─âdure, cu por╚Ťiuni plate, cu mici poieni de o frumuse╚Ťe de poveste altern├ónd cu pante abrupte, cu bolovani, bu╚Öteni c─âzu╚Ťi de-a curmezisul. Trec├ónd de pe un bolovan pe altul prin apa unui p├ór├óu ├«n prima parte a drumului, la final, dup─â 3 ore, ve╚Ťi fi ├«ncerca╚Ťi de o bucurie imens─â care v─â inund─â [...] ÔÇö vezi review [+41 poze]
  • OCTOMBRIE, 2016
  • de: Ioan Raita [26.12.16]

Valea Superioar─â a Mure╚Öului. Defileul Deda ÔÇô Topli╚Ťa

Un traseu deosebit de frumos ╚Öi atr─âg─âtor, pe Valea Superioar─â a Mure╚Öului este drumul prin Defileul Deda ÔÇô Topli╚Ťa. ├Än vara asta, adic─â a lui 2016, am fost cred c─â de cinci ori pe acest drum ╚Öi asta m-a determinat s─â ├«l descriu pentru cei care ├«ntr-un fel sau altul, sau dintr-un motiv sau altul, vor avea ocazia s─â ├«l parcurg─â. A╚Öa cum am mai scris ├«ntr-un review, pe timpul verii, iar c├ónd vremea este bun─â, chiar p├ón─â aproape de sf├ór╚Öitul toamnei, mi-am stabilit [...] ÔÇö vezi review [+20 poze]
Valea și Cascada Cofu [Bistra Mureșului]
  • AUGUST, 2016
  • de: Dana2008 [07.09.16]
  • RECOMAND─é

O drumetie pe Valea Cofu spre Cascada Pisoiului (Cofu)

- Unde e cascada Pi╚Öoiului (Cofu)? - Mai este mult p├ón─â la cascad─â? - Dup─â curb─â ajungem la cascad─â! So╚Ťul meu a spus c─â de la curb─â mai avem aproximativ 5 km. p├ón─â la cascad─â, cam o or─â de mers vioi. - Care curb─â? Acestea au fost ├«ntreb─ârile ╚Öi r─âspunsurile care s-au repetat de multe ori pe parcursul drume╚Ťiei noasre spre Cascada Pi╚Öoiului (Cofu)? S─â ├«ncep cu ├«nceputul. La p─ârin╚Ťii mei, au sosit neamurile din Canada ╚Öi ace╚Ötia ╚Öi-au exprimat dorin╚Ťa [...] ÔÇö vezi review [+31 poze]
  • AUGUST, 2016
  • de: Dana2008 [05.09.16]
  • RECOMAND─é

Restaurantul Andreneasa * (com. R─âstolita, MS, din Defileul Mure╚Öului Superior) ÔÇö panoram─â frumoas─â asupra Rezerva╚Ťiei naturale Defileul Deda-Topli╚Ťa

├Äntr-o zi de s├ómb─ât─â, 27 august 2016, cu soare, ne-am urcat ├«n ma╚Öin─â ╚Öi am plecat cu familia, s─â ne bucur─âm de peisajele impresionante oferite de natur─â, ├«n Parcul Natural Defileul Mure╚Öului Superior. Este denumit ╚Öi Rezerva╚Ťia natural─â Defileul Deda - Topli╚Ťa, care delimiteaz─â Mun╚Ťii C─âlimani de Mun╚Ťii Gurghiu, forma╚Ťiuni de natura vulcanic─â, din grupa Central─â a Carpatilor Orientali. So╚Ťul meu care practic─â ciclismul, a fost de c├óteva ori la Barajul de la [...] ÔÇö vezi review [+43 poze]

Festivalul Zilele Văii Mureșului

Ast─âzi este ultima dintre cele trei zile ale festivalului Zilele V─âii Mure╚Öului, care se desf─â╚Öoar─â pe malul drept al Mure╚Öului, ├«n apropiere de comuna R─âstoli╚Ťa. Evenimentul este organizat de toate prim─âriile localit─â╚Ťilor situate pe Valea superioar─â a Mure╚Öului, ├«ncep├ónd cu ora╚Öul Reghin ╚Öi termin├ónd cu Lunca Bradului, comun─â aflat─â la limita de nord a jude╚Ťului Mure╚Ö. ├Än acest loc sunt construite ni╚Öte case din sc├óndur─â, c├óte una pentru fiecare dintre [...] ÔÇö vezi review [+9 poze]
  • IANUARIE, 2012
  • de: maryka [02.08.12]

Lunca Bradului

O adiere racoroasa in toiul verii! M-am gandit foarte mult pana sa scriu acest rw, in parte datorita faptului ca nu eu am fost acolo, ci fiul meu, iar pe de alta parte pentru ca, citind atatea rw despre mare, despre soare, vin eu cu gerul iernii, parca nepotrivit pentru aceasta perioada. Dar poate, va fi o ÔÇťguraÔÇŁ binevenita de racoare in timp ce ne toropeste canicula. Cat despre faptul ca voi povesti intocmai, despre vacanta baiatului meu, fara PMA. Asadar, la inceputul anului, fiul [...] ÔÇö vezi review [+21 poze]
  • IULIE, 2011
  • de: dorgo [11.07.11]
  • RECOMAND─é

Festivalul de datini si obiceiuri populare de la Rastolita

Totul e intr-o continua schimbareÔÇŽ nimic din ce-a fost ieri nu mai seamana cu ceea ce este azi sau cu ceea ce va fi maineÔÇŽ ÔÇŁpanta rheiÔÇŁÔÇŽ totul curge, totul este intr-o continua miscareÔÇŽ nici noi nu mai suntem cei de ieri... ÔÇŽ totul se schimba intr-un ritm alert, se schimba lumea, viata, oameniiÔÇŽnici festivalurile de muzica populara nu fac exceptieÔÇŽaceste festivaluri folclorice, care pana mai ieri, treceau mai ales prin mintea, ochii si urechile spectatorilor, acum incep sa [...] ÔÇö vezi review [+28 poze]
  • IULIE, 2011
  • de: dorgo [10.07.11]

La ÔÇťrestaurantul fara numeÔÇŁ din Andreneasa, afli povestea ÔÇťorasului fantomaÔÇŁ

Localitatea Andreneasa (DN 15, E 578) e situata la aproximativ jumatatea distantei de 77 km dintre Reghin si Toplita). Ea este vestita printr-un bazin de apa mezotermala, cazematele nemtesti din cel de-al doilea Razboi mondial, aflate in apropierea stancilor Salardului, prin deschidera in cursul anului trecut a unui ÔÇťrestaurant fara numeÔÇŁ si despre povestile ce circula pe-acolo, despre un ÔÇťoras fantomaÔÇŁ se se afla la captul unui afluent al Muresului, paraul Ilva, oras aflat in plina [...] ÔÇö vezi review [+23 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

AmFostAcolo recomand─â g─âzduirea la ROHOST.COM