Vacan╚Ťa ├«n TURDA [CJ] / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 27]

Afișate impresii [1 - 10]
  • de: resita2009 [29.10.22]
  • RECOMAND─é

Istorie si religie in acelasi loc

Fiind cazati in Turda (vezi impresii), ne-am interesat referitor la ce obiective turistice ar fi de vizitat si asa am aflat despre mormantul lui Mihai Viteazul, care se afla amplasat chiar in fata manastirii Mihai Voda (vezi impresii), la 3 km de centrul municipiului Turda. Aici a fost ingropat trupul lui Mihai Viteazul, capul fiind dus la Manastirea Dealu de langa Targoviste, fosta capitala a Tarii Romanesti. Odata ajunsi la destinatie, am parcat masina si am pornit pe aleea din parc care [...] ÔÇö vezi review [+17 poze]

Rugaciune pentru suflet

Manastirea Mihai Voda din Turda are hramul Sfintilor Mihail si Gavril si este infiintata in anul 2002, este una dintre manastirile subapreciate din Romania, nu este promovata la adevarata sa valoare, dar poate ca tocmai acest lucru nu o face comerciala, iar in momentul in care ajungi le ea realizezi ca linistea sufleteasca este la ea acasa. Fiind cazati in Turda la Caza Zece ÔÇô vezi impresii -- am hotarat sa vizitam Manatirea Mihai Voda, care este amplasata intr-un mirific parc natural, in [...] ÔÇö vezi review [+19 poze]
Unde mâncăm în zona Turda?
  • NURECOMAND─é

Mai bine nu

Dupa un drum de cca 3,5 ore pana la Pensiunea Caza Zece (vezi impresii) si dupa vizitarea Salinei Turda (vezi impresii), la intrarea veche, primul restaurant care este acolo este Restaurantul Mina, situat putin pe deal, cu o priveliste care ne-a atras deoarece... era primul intalnit si eram rupti de foame (era ora 16:00) asa c-am urcat scarile si eram nerabdatori sa ne bucuram de produsele din Ardeal. Dupa vreo 8 min. am primit meniurile si atunci ne-am dat seama c-am facut o alegere [...] ÔÇö vezi review [+13 poze]
Salina Turda

Salina Turda

Fiind cazati la Pensiunea Casa Zece (vezi impresii), la 3-4 min. de mers pe jos de intrarea veche Salina Turda nu aveam cum sa nu mergem la salina in aproape fiecare zi. In fata intrarii vechi a salinei se afla o parcare de cca 40 de locuri, gratuita (intrarea principala beneficiind de o parcare cu plata, 5 ron/ora) asa ca un beneficuiu pentru cei care intra pe aici. Pretul de intrare, destul de piperat pentru Romania mai ales ca, multa lume vine din motive medicale la salina: - in [...] ÔÇö vezi review [+40 poze]
Casa Zece [?]

Casa Zece = cazare de nota 10

Juniorul avand o saptamana de vacanta, la sfarsit de octombrie am hotarat sa mergem in zona Turda (atat pentru salina din localitate cat si pentru distanta mica fata de Cluj-Napoca, respectiv Targu-Mures, drumul de intoarcere dandu-ne dreptul de a vizita Deva si Hunedoara), astfel ca, cu aproximativ o luna inainte am inceput cautarea cazarii, pensiunea trebuind sa indeplineasca doua conditii: sa fie aproape de intrarea in Salina Turda si sa accepte plata cu Vouchere de vacanta. Dupa mai multe [...] ÔÇö vezi review [+34 poze]
La pas prin Cheile Turzii
  • SEPTEMBRIE, 2022
  • de: mishu [27.09.22]

Chei ce ascund o comoara ÔÇô Cheile Turzii

Dupa ce am parasit cu regret Cheile Turenilor despre care v-am povestit aici vezi impresii, am zis sa ne provocam cu vremea si sa incercam norocul si cu Cheile Turzii. Asadar, am ajuns si in apropierea intrarii pe aceste chei, am lasat masinile, am lasat si chioscurile care te indemnau cu colaci secuiesti sau langosi si am pornit spre chei. Acum am insa o nedumerire, ar fi trebuit sa gasim aici si tonete cu suveniruri, insa ori erau inchise fiind deschise doar in weekend, ori nu mai era [...] ÔÇö vezi review [+92 poze]
Cheile Turenilor (Cheile Turului)
  • SEPTEMBRIE, 2022
  • de: mishu [25.09.22]

Cheile Turenilor - Frumusetea salbatica a naturii

Cum ar fi sa incep aceasta povestea asa? ÔÇťCheile Turenilor, cu un relief carstic relativ t├ón─âr, marcat de lapiezuri ╚Öi doline, formate mai ales pe versantul st├óng, sunt s─âlbatice ╚Öi pitore╚Öti, av├ónd ├«n─âl╚Ťimea maxim─â de cca. 160 mÔÇť, cred ca macar jumatate din cele spuse le cunosc prea putini dintre noi, in aceasta jumatate nestiutoare fiind si eu. Insa ceea ce pot spune ca stiu din cele scrise mai sus este ca zona este intradevar ÔÇťsalbatica si pitoreascaÔÇŁ . Dar cum am ajuns [...] ÔÇö vezi review [+43 poze]
Pensiunea Milexim 1 & 2 [Câmpia Turzii] 4
  • AUGUST, 2022
  • de: iulianic [03.09.22]

Pensiunea Milexim - Câmpia Turzii

Din 2010 ╚Öi p├ón─â ├«n 2018, despre Pensiunea Milexim din C├ómpia Turzii s-au scris 10 articole. Unii laud─â, al╚Ťii nu recomand─â, unii spun c─â a fost superb, al╚Ťii c─â au r─âmas cu un gust amar... M─â rog, fiecare cu experien╚Ťa ╚Öi cu percep╚Ťia proprie. Am fost ╚Öi eu acolo, ultima cazare din circuitul nostru apusean fiind la C├ómpia Turzii. Pe drumul de ├«ntoarcere spre Bucure╚Öti, am beneficiat din nou de o cazare la C├ómpia Turzii. Dac─â tot trebuia s─â fie C├ómpia Turzii, a╚Öa cum [...] ÔÇö vezi review [+40 poze]
A3 Hotel [Câmpia Turzii] 3
  • AUGUST, 2022
  • de: iulianic [20.08.22]

Hotel A3 - Câmpia Turzii

Dup─â aprox. 410 km de drum, dup─â c├óteva popasuri importante la Raco╚Ö pentru o vizit─â la Castelul S├╝k├Âsd-Bethlen ╚Öi la celelalte minuni naturale de acolo, trec├ónd prin Rupea ╚Öi admir├óndu-i cetatea din mers, prin Saschiz a c─ârei cetate ├«mbr─âcat─â ├«n schele ne-a invitat s─â o vizit─âm alt─âdat─â, continu├ónd spre Sighi╚Öoara unde am mai f─âcut un popas pentru un tur pietonal ├«n centrul vechi, spre sear─â am ajuns la C├ómpia Turzii. N-am intrat ├«n ora╚Ö pentru c─â Hotelul A3 - cel [...] ÔÇö vezi review [+40 poze]
  • IULIE, 2022
  • de: anabella1 [21.08.22]

O vacanta frumoasa

Am plecat din Bucuresti cu gandul sa descoperim locuri din tara, pe care nu le-am vazut pana acum, orase, salina, bai sarate eventual. Am luat avionul pana la Cluj (super oferta zbor de 55 min), de la aeroport pana aproape de centrul Clujului, apoi maxi taxi pana la Turda. Cu transportul a fost totul in regula. Zborul cu avionul super, transportul de la aeroport pana la maxi taxi super, drumul pana la Turda super si el cu peisaje minunate. Am avut rezervata cazare din timp aproape de [...] ÔÇö vezi review [+13 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

[C] Copyright 2008-2023 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă