ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.03.2024
MAR-2024
PREȚ 85 lei
EXCELENT

Imperial

Merge un tip la doctor de familie. Medicul întreabă:

-Dar cu pofta de mâncare cum stați?

-Păi să vedeți câteodată am poftă de mâncare, câteodată nu am poftă de mâncare.

-Și când nu aveți poftă de mâncare?

-Păi în principiu după ce am mâncat...

:):):)

În principiu la mine pofta de mâncare o am înainte să mănânc după aceea nu o mai am :). Și la fel cum am scris în articolul trecut — vezi impresii — călătorului îi stă bine cu drumul și mai puțin bine cu un stomac în grevă. Astfel gândit/zis și făcut am oprit în aceeași localitate ca data trecută Tureni la 10 km de Turda și la 20 km de Cluj-Napoca regula treimii :) între cele 2 localități. Doar că această dată locul se afla pe partea opusă a drumului.

Mâncătoria dar și culcătoria (localul este atât restaurant cât și pensiune) se află imediat la intrarea în Tureni dinspre Cluj-Napoca de această dată.

Pensiunea-restaurant Imperial - pentru că așa se cheamă cu un nume pompos dar cu o față de crâșmă - este o clădire gen intri/mănânci/dormi și pleci, probabil o afacere de familie, chiar nu mă interesează în moment ce am mâncat bine și m-am simțit bine pe acolo.

Se accesează direct din drumul național, în fața clădirii pot parca numeroase mașini iar pentru cei care se cazează acolo au și în spatele pensiunii ceva locuri. Am înțeles că are 9 camere dar saiturile existente s-au blocat în timp și găsim niște prețuri de acum vreo 10 ani :)

La fațada clădirii s-au amenajat între timp (că pe saiturile găsite acestea nu le-am văzut) o terasă la dreapta de intrare și un foișor la stânga de intrare. Aici se pot petrece clipe frumoase în sezonul cald, se poate mânca, se poate sta, se poate fuma o țigară. Dar de fumat are și în interior un loc probabil în dreptul barului. Parterul este împărțit în sală mese, bar o toaletă. De aici se pleacă la etaj spre camere. Locul este amenajat drăguț, cât de cât și pentru ne-pretențioși. Pâmă la urmă contează cel mai mult aici mâncarea bună și asta am apreciat și eu. Plus că prețurile sînt muult mai prietenoase decât la fratele-restaurant mai mare și cu mai mult ștaif descris data trecută situat în aceeași comună de 2264 locuitori.

Dar avem și aici un star ale preparatelor ciolan cu fasole acesta este cel mai scump preparat de pe aici 42 lei. În rest pentru o ciorbă se plătește între 17-19 lei doar ciorba de burtă urcă până la 24.

Un mic dejun ar costa doar 10 lei dacă mănânci doar ochiuri cu pâine dar urcă la 16/19 lei dacă omleta conține de toate inclusiv/și carne.

Pe urmă felul doi variază în jurul prețului de 23/24 lei. Iar garniturile au un preț modest 6-8 lei/porția, salatele la fel 8-9 lei. Pentru desert bagi un pic mâna prin buzunare și scoți pentru clătite 16 lei, și pentru papanaș cu dulceață și smântână 23 lei.

Localul este și locul băutorului astfel o bere este în jur de 9 lei toate sortimentele cu 0.5 l. răcoritoare 5-8 lei, spirtuoasele simple în jur de 10 lei, dar pentru un coniac mai bun cere 15-25 lei.

Cam asta ar fi meniul, noi am ales relativ repede, timpul de așteptare a fost cca 25-30 minute deoarece am cerut mai multe feluri dar s-au conformat. Am cerut ciorbă de pui a la grec, ciorbă țărănească, cârnăciori cu cartofi aurii, mămăligă cu brânză și smântână.

Nota de plată a fost sub 100 lei, dar ne-am săturat toți trei. În principiu eu recomand acest loc.

Poftă bună

Trimis de AZE in 07.03.24 19:33:57
Validat / Publicat: 07.03.24 20:07:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURDA [CJ].

VIZUALIZĂRI: 337 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Cârnăciori și cartofi aurii

Mitica49
[08.03.24 11:34:03]

După cum se vede din poze la așa mâncare tradițională - ciorbă (de ce o fi ea), cartofi prăjiți cu niscai cărnuri, fasole cu ciolan, făcăluită sau bătută - nu prea are cum să mai ai poftă de mâncare după ce ai îngurgitat așa delicatese. 😅

Dacă ții neapărat să ai poftă de mâncare și după ce te-ai ospătat, atunci ia niște farafastâcuri din alea: pe o farfurie mare - aproape cât roata de la Dacia - sunt puse 2 - 3 fire de ceva verde, 5 - 6 picături de sos stropite pe platou și o linguriță de ceva lichid spre vâscos intins în greață pe tipsie, cam ca la picturile de artă abstractă. 😩

Și după aceea să vezi, după aperitivul ăsta leșinat, cum dai fuga la ”Imperial” ca să mâncați și voi una-alta spre satisfacerea stomacului, dragul de el.

Hai, să vă fie de bine!

⭐ValentinB_88⭐
[08.03.24 17:08:42]

Votat și un super-bonus meritat!

AZEAUTOR REVIEW
[08.03.24 19:21:26]

@Mitica49

youtube

Ceea ce ai scris în ecou

e fix ca în reclama atașată de mine despre o anumită brânză, cică se mănâncă cu lingura 😀

Ms pt vizită și vot

AZEAUTOR REVIEW
[08.03.24 19:24:26]

@⭐ValentinB_88⭐: Ms, Ms, o seară fain...

[14.03.24 21:58:52]

@AZE: Am inghitit in sec la MBS . Felicitari, votat cu mare drag.

mishu, Mitica49, ⭐ValentinB_88⭐
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Turda?: