Vacan╚Ťa ├«n MEDIA╚ś / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 6]

BinderBubi Hotel 4
  • AUGUST, 2021
  • de: Mangrova [16.08.21]

Un hotel care merita

Cazarea am ales-o pentru ca toti membrii familiei sa fie multumiti! Pentru a ajunge la Medias am plecat din Bucuresti, pe A3, Valea Prahovei - Rupea - Sighisoara - Medias. Hotelul este situat in partea estica a orasului, intr-o zona linistita, cu priveliste superba! [...] ÔÇö vezi review
  • AUGUST, 2019
  • de: Dan&Ema [25.02.20]

Plimbare de voie in Cetatea Mediasului

Medias ÔÇô date informative Ca si introducere dati-mi voie sa va redau cateva informatii despre Medias pe care le-am citit in documentarea mea pe wiki. Situat la 55 km distanta de Sibiu, la 40 km de Sighisoara si Blaj, Medias este un oras important in Ardeal, cu rang de municipiu, dezvoltat pe malul Tarnavei Mari, administrativ face parte din judetul Sibiu si are o populatie de circa 47.000 locuitori. Este un oras unde intalnesti mai multe etnii care convietuiesc foarte bine de secole, cele [...] ÔÇö vezi review [+29 poze]
Pensiunea Hanul Greweln 4
  • MAI, 2019
  • de: iulianic [17.05.19]

Hanul Greweln ÔÇô Media╚Ö

Dou─â sunt motivele care m─â determin─â s─â scriu despre Hanul Greweln din Media╚Ö, o loca╚Ťie de cazare la care am poposit doar pentru o noapte. ├Än primul r├ónd pentru c─â - a╚Öa cum am aflat - hanul a fost renovat de cur├ónd, camerele lu├ónd o cu totul alt─â ├«nf─â╚Ťi╚Öare ╚Öi ├«n al doilea r├ónd pentru c─â mi se pare un loc admirabil ├«n special pentru familiile cu copii. ├Än ultima vreme, pe AFA, am remarcat c─â apar tot mai multe ├«ntreb─âri legate de caz─âri cu facilit─â╚Ťi de joac─â [...] ÔÇö vezi review [+23 poze]
Biserici, mănăstiri în zona Mediaș
  • APRILIE, 2019
  • de: Dana2008 [22.04.19]
  • RECOMAND─é

Biserica evanghelică luterană fortificată din Richiș, construită între sec. XIV - XVI, din jud. Sibiu

Dup─â ce am vizitat Biserica evanghelica luteran─â fortificat─â din Mo╚Öna vezi impresii, ne-am continuat drumul ╚Öi dup─â 11 km. am ajuns ├«n Richi╚Ö, pe un drum bun, nu demult asfaltat, cu multe curbe "ac de p─âr". Localizare Biserica evanghelic─â luteran─â fortificat─â Richi╚Ö, se afl─â la 5,7 km. de Biertan, comuna de care apar╚Ťine ╚Öi la 11 km. de Mo╚Öna, pe ╚Öoseaua Media╚Ö- Agnita. Biserica Biserica este construit─â ├«n stil gotic, fiind ini╚Ťial o m─ân─âstire care ulterior a fost [...] ÔÇö vezi review [+41 poze]
Biserici, mănăstiri în zona Mediaș
  • APRILIE, 2019
  • de: Dana2008 [16.04.19]
  • RECOMAND─é

Ansamblul bisericii evanghelice fortificate din Moșna (Meschen), construită între anii 1485 -1498

Biserica fortificat─â din Mo╚Öna se observ─â de la ╚Öoseaua care leaga Mediasul de Agnita si este semnalizat─â cu un panou informativ. Am parcat ma╚Öina l├óng─â strad─â ╚Öi am pornit pe jos pe l├óng─â zidurile cet─â╚Ťii pe o alee care ne-a condus spre intrarea ├«n curtea bisericii fortificate. Vis ÔÇô a - vis de intrarea in biserica, regasim Casa parohial─â ÔÇô monument istoric ÔÇô in care a locuit intelectualul pasoptist sas, preotul si profesorul Stephan Ludwig Roth, in fa┼úa careia este [...] ÔÇö vezi review [+60 poze]
O zi în Mediaș și împrejurimi

Ansamblul Cetatea veche ÔÇťCastelulÔÇŁ, Turnul Trompetilor si biserica evanghelica Sf. Margareta

Imediat dupa ce vizionezi Liceul Stephan Ludwig Roth (vezi impresii), in inima centrului istoric al Mediasului, gasesti biserica evanghelica cu hramul Sfintei Margareta, inconjurata cu ziduri de aparare, care au fost dublate si intarite cu turnuri, dupa marea invazie a turcilor din 1438, asa de trainic lucrate ca s-au pastrat pana in zilele noastre. Este cea mai mare si cea mai veche cetate oraseneasca din tara, primind rangul de castel pentru acest lucru. Biserica Sf Margareta a fost [...] ÔÇö vezi review [+31 poze]

Liceul theoretic Stephan Ludwig Roth - Medias

Plimbarea prin centrul istoric al Mediasului, mi-a dus pasii si catre liceul teoretic Stephan Ludwig Roth. Va inchipuiti ca Mediasul are un liceu vechi de peste 400 de ani? Care a vazut atatea minti luminate? Atestat documentar in 1604, dar cu state mai vechi, este inca in buna stare si lumineaza mintile si indruma pasii elevilor chiar si in secolul vitezei, plecand de la scrisul cu penita si ajungand pana la a avea o pagina pe internet. liceulroth.ro. De-a lungul vremii pe aici au [...] ÔÇö vezi review [+27 poze]
Edelweiss Hotel 3

Hotel Edelweiss***, Medias - de cautat

Aveam o nunta in Medias si cazarea pentru mine a ales-o mireasa, pentru ca avea mic dejun inclus si pentru ca hotelul avea si apartamente spatioase pe care le puteai folosi ca si nuptiale, necesare primirii musafirilor lor (50mp). Hotelul Edelweiss (edelweissmedias.ro) este pe str Aurel Vlaicu nr 5, pe iesirea spre Sighisoara. Este localizat foarte aproape si de centrul orasului si de gara (pana in 2 km), ambele trasee putandu-se face lejer si pe jos, ceea ce reprezinta un mare avantaj. [...] ÔÇö vezi review [+41 poze]

Festivalul ÔÇťZilele recoltei MediasÔÇŁ

Am mers la o nunta de zi in Medias, o experienta inedita, total diferita de nuntile la care am participat pana acum, in sensul in care petrecerea a inceput la ora ÔÇťdoiÔÇŁ :) si s-a terminat la 22ÔÇŽ cand noi, bucurestenii, abia atunci incepeam sa ne incalzim :) !!! Asa ca la ora 00.00 :) eram deja in pat, iar duminica ne-am trezit normal, odihniti, si am avut timp berechet sa ne plimbam prin tot Mediasul, inainte sa plecam catre Bucuresti. In timp ce ne plimbam prin centrul istoric, am [...] ÔÇö vezi review [+19 poze]

Art Cafe ÔÇô in Turnul Fierarilor ÔÇô Medias

Cum puteam sa ne incepem plimbarea prin centrul istoric al Mediasului, altfel decat cu o cafea buna intr-o cafenea din turnul Fierarilor, afara, sub soarele caldut de octombrie? La prima vedere am crezut ca este lipita de turn, dar ma felicit ca am avut curiozitarea sa verific cum arata si interiorul ei! Turnul Fierarilor (Schmiedgasserturm) este situat la intersectia dintre str Ghetii, str I. G. Duca si str Closca si face parte din linia de aparare a orasului Medias, fortificatia fiind [...] ÔÇö vezi review [+49 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre

AmFostAcolo recomand─â g─âzduirea la ROHOST.COM