ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2019
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
JUL-2019

Restaurant Păstrăvăria Bistra Mureșului, com. Deda, jud. Mureș

În acest weekend am descoperit cu mare bucurie că s-a deschis restaurantul de la Păstrăvăria Bistra Mureșului.

După ce am citit toată săptămâna articolele colegilor, care au fost în Delta Dunării și Grecia, am văzut fotografii cu preparate din pește care mi-au făcut o poftă imensă de pește, am avut surpriza plăcută să constat cănd am ajuns în zonă, că s-a deschis restaurantul la care se tot lucra de anul trecut.

Restaurantul Păstrăvăria Bistra Mureșului

Adresa este pe strada Principală, nr. 198/G

Programul de funcționare este de

Luni - Duminică de la ora 10.30 – 22.30

Restaurantul este o construcție amplă, formată din mai multe secțiuni, una amplasată pe piloni deaupra bazinului cu păstrăvi, altă parte este sub forma unui amfiteatru cu o vedere panoramică asupra restaurantului și a bazinelor cu păstrăvi iar o altă secțiune este cea a restaurantului închis care cred că este destinată anotimpului răcoros când este prea rece pentru a mânca la terase.

Terasele suspendate sunt sub formă de U, de pe acestea se văd păstrăvii cum înoată. Totul este foarte frumos, decorat cu flori, cu obicte de artizanat. Băncile și mesele din lemn masiv, lambriurile și balustradele din lemn, îi conferă restaurantului un aer cald, primitor. Pe terase pe jos este mochetă verde.

Se aude apa cum cade în bazin sub forma unei cascade, cu rolul de oxigenare a apei și cu efect de relaxare pentru clienții restaurantului.

Secțiunea amfiteatrului este construită tot cu lambriuri din lemn, pișcoturi pe pardoseală, cu piatră pe pereți. Decorurile aici sunt mai arhaice, pocale, multe blănuri de animale, dar există aici și ceva modern, un televizor. Avem expus central tabloul conducătorului Ștefan – Cel – Mare și Sfânt, personalitate de mare preț în Moldova, actualii patroni ai păstrăvăriei fiind din Moldova. Ei sunt oameni gospodari și cu sufletul mare care vor să facă lucrurile cât mai bine pentru clienți.

Secțiunea închisă a restaurantului este amenajată elegant, cu lemn, gresie în pardoseală, lambriuri, mese și bănci din lemn, stâlpii de susținere sunt din cărămidă. Localul este decorat cu amfore, o statuetă egipteană, televizor, cu lustre ingenioase pe temă marină cu funii și cârmă. Aici este vitrina frigorifică cu băuturi.

Muzica este plăcută. Toate mesele sunt aranjate cu naproane, scrumiere, suport de servețele, scobitori, suport pentru condimentat.

Este semnal wi-fi, parola este afișată la bar.

Mâncarea

Vineri, eu am mâncat un borș de păstrăv (15 lei) și papanași cu gem și smântână (16 lei/ 2bucăți). Au fost foarte gustoase preparatele.

Sâmbătă am mâncat păstrăv la grătar cu piper, lămâie și usturoi (10 lei/ 100g). Eu am spus că vreau ca peștele să fie de 200g. Era și mai mare, peste 300 g dar am crezut că este prea mult pentru mine. Este foarte bun. Mi-a părut rău că nu am comandat la gramaj mai mare. Am comandat la pește un mujdei de usturoi cu bulion (50 g/ 5 lei), foarte bun și acesta.

Băiatul meu a comandat: Borzoșka din piept de pui (150g/ 15 lei). Acesta este un preparat gustos, un fel de piept de pui umplut cu cașcaval și prăjit cu ou, acoperit cu smântână cu usuroi și cu cașcaval ras. Vă recomand acest preparat, se topește în gură. El a mai consumat cartofi prăjiți (200g/ 5 lei) și maioneză (50g/ 2 lei).

Am comandat și desert, papanași ca vinerea, fiind două bucăți, i-am împărțit.

Meniul este diversificat, găsiți aici, în oferta restaurantului, pe lângă preparatele din păstrăv, preparate din porc, pui, cașcaval pane, diverse garnituri, salate, deserturi, băuturi alcoolice, vin din Cramele Cricova din Republica Moldova și băuturi nonalcoolice.

Recomandarea

Noi am mai cumpărat păstrăvi de acolo și i-am făcut la grătar, dar așa buni nu ne-au ieșit niciodată. Tot ce am mâncat a fost foarte delicios. Abia aștept să gust și celelalte preparate. Servirea este rapidă, cu amabilitate. Noi fiind de fiecare dată între orele de aglomerație, nu a trebuit să așteptăm.

Atmosfera este foarte plăcută. Vineri am ales amfiteatrul iar sâmbătă terasa de pe ponton și a fost frumos în ambele locuri.

Vă recomand să mâncați la Restaurantul Păstrăvărie Bistra Mureșului.

Trimis de Dana2008 in 07.07.19 20:34:05
Validat / Publicat: 07.07.19 21:47:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în DEDA [MS].

VIZUALIZĂRI: 6304 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P17 Restaurant Păstrăvăria Bistra Mureșuluipapanași cu gem și smântână

webmaster [07.07.19 22:34:14] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Dana2008 [08.07.19 07:37:35] »

@webmaster: Mulțumesc frumos!

Mitica49 [08.07.19 15:28:46] »

@Dana2008: Faină locație! Mi-a plăcut că este curat, aranjat cu gust, două dintre elementele care te îndeamnă să te oprești pentru a-ți trage sufletul, după drum lung, pentru a odihni ochii după efortul depus de atenția la drum și, bineînțeles, pentru a-ți satisface papilele gustative cu niscaiva bunătățuri. Borșul de păstrăv arată tare " pofticios" , iar borzoșka aia, sau cum îi zice, te cheamă la degustare (am căutat rețeta pe net dar dl. Goagălă zice că nu știe de ea).

Să vă fie de bine și călătorii frumoase!

Dana2008 [08.07.19 17:33:38] »

@Mitica49: Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Este totul nou, curat, ordonat pentru că restaurantul s-a deschis doar de două săptămâni.

Borzoska este un snitzel unguresc, din piept de pui umplut cu cașcaval și cu sos de smantana cu usturoi și cașcaval ras... o minunăție! Am mâncat și în Reghin la Restaurantul Gliga, pentru prima dată borzoska anul acesta. Am scris un articol despre acesta. Recomand preparatul.

Călătorii plăcute!

Dana2008, Mitica49, Zoazore