ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.01.2021
ÎNSCRIS: 09.01.21
JAN-2021
încărcat de pe telefon!

Drept la replică

DREPTUL la REPLICĂ se referă la următorul articol (încărcat anterior pe sait):

Hmmm... nici nu stiu cum sa incep... Dar o fac! I-mi asum in parte cele intamplate, ... dar eu zic urmatorul lucru. Acelasi lucru privit sau expus la 2 oameni din puncte diferite pot fi vazute diferit.

In numele adevarului doresc sa expun si punctul meu de vedere asupra lucrurilor. Si s-a intamplat asa...

Am fost sunata la ora 10-11 diminiteata si m-au intrebat daca am camera si cat costa. Am confirmat ca este si le-am zis si pretul 150 lei ptr 2 persoane. Mi-au spus ca au si copil mic si o pisica si atunci cat este pretul? Am spus ca tot atat. ok. Nu au pomenit de mancare nimic. Oricum eu ofer doar cazare am facut exceptii cand au ramas oamenii in drum... Da, un mic dejun este alceva.

Au ajuns seara tarziu si au intrebat unde pot sa manance? Am sunat la restaurant era inchis. Au inceput sa se certe intre ei, pentru ca doamna a zis sa sune... domnul nu a sunat... si atunci m-am gandit chiar daca eram f. obosita sa ii ajut. Le-am indicat sa cumpere din magazinul meu alimentar ceva hrana rece dar nu au vrut...

Da... am gasit o solutie sa nu las pe nimeni flamand si le-am gatit ce se putea gati mai repede la ora aia. Din comentarii stiti ca nu a fost prajit pestele... (daca il prajeam mai tare era ars) oricum nu era bine...

A venit intradevar miros de la canalizare din cauza ca nu era fixat bine capacul din sifonul de pardoseala. Am remediat problema, am intrebat daca mai miroase, au spus ca in camera nu... dar mai miroase pe hol. Am ales varianta gresita... sa le ofer o camera care are o alta legatura la canalizare pentru ca m-am gandit ca nu cumva careva din turisti sa fi aruncat hartia in wc. si sa fie infundata, si camera asta nu era pregatita proaspat ptr turisti, este adevarat. Mai aveam inca 3 camere curate la zi... dar am zis sa nu fie afectate cumva toate camerele...

Camera aceea se inchiriaza doar de urgenta cand nu am altceva disponibil, este dulap separat ptr. clinti, acela cu "lantul"era inchis ca sant in constructie si nu puteam lasa lucrurile in mijlocul curtii... (sa rezolvat). ok.

ce sa va spun referitor la faptul ca le-am spui "puiu"este defect profesional, si mi-a permis si varsta caci puteau fii copii mei... dar nu am stiut ca o vb. calda poate fii jignitoare. O sa fac ce pot in sensul asta...

Referitor la presiunea apei da 2 sapt. la rand au luat apa de la retea, se lucreaza... am pus pe pompa dar nu era presiunea ca la retea. Asta sa rezolvat a doua zi... clar. Am cumparat o alta pompa cu presiune mai mare. este ok acum.

In ce priveste distractia... aici nu este locul potrivit... Aici este pentru vizitat si relaxare.

Iar despre gestul catelusei care a atentat la pantalonii d-nului nu stiu ce sa zic, dar cred ca animalele simt inaintea noastra energia oamenilor, ea vroia probabil sa isi apere stapana, ea a simtit lucrurile asa cum sant si poate cum vor derula... O iubesc mai mult. O sa fiu mai atenta la gesturile ei de acum incolo, ca ea ma va anunta din timp sa stiu cu ce oameni am de lucru.

Aaaa... mai era cu caldura. Asta nu este adevarat fetita lor de 1 an era in pielea goala cand am vrut sa verific, ptr ca nu i-mi venea a crede. Era f cald in camera. Peste noapte putea fi mai rece doar in cazul in care s-a luat curentul. Nu stiu, am dormit... Nici intr-un caz nu ma trezesc noaptea la 1 sa opresc centrala si sa o pornesc la 7... serios...

D-zeu sa ii binecuvanteze, nu sant suparata, doar ca Universul ne intoarce la fiecare dupa binele sau raul care l-am facut celor din jurul nostru.

Multumesc de rabdarea ce a-ti avut-o sa ma ascultati. Va imbratisez, si la care nu vi sa facut teama de cele auzite... va astept cu drag sa va convingeti d-voastra.

Trimis de 111a111n111i in 17.01.21 14:35:31
Validat / Publicat: 17.01.21 15:05:40

VIZUALIZĂRI: 604 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (111a111n111i); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Coni FotoMediaPHONE
[17.01.21 17:11:36]

Da, este adevărat că lucrurile pot fi văzute diferit, dar când acestea sunt evidente, mai greu.

Este foarte adevărat că am sunat dimineață, am vorbit cu doamna și am menționat că avem un copil de 1 an, tocmai din considerentul căldurii. La telefon, totul a fost minunat. Conversația mi-a dat un vibe grozav, așa că am plecat cu toată încrederea.

Așa cum a spus și doamna, am ajuns seara și, într-adevăr, greșeala noastră a fost că nu am întrebat de mâncare, dar am văzut în alte review-uri că aceasta există. Doamna ne-a spus să luăm hrană rece, dar ce am putea să îi dăm unui copil de 1 an, cu ușoare restricții din motive medicale? Pate cu pâine? Sau poate o pungă de pufuleți.  ????

Cât despre cearta menționată de doamna, toată discuția dintre mine și soție s-a rezumat la următorul dialog:

" - Tu ce spui, rămânem? Dacă se rezolvă problema cu mirosul, iar mâncarea o putem lua de la restaurant rămânem. Dacă nu, mergem la Mediaș pt că ne trebuie mâncare caldă pentru copil. "Și cam asta a fost minunata ceartă. Stimată doamnă, să dea Dumnezeu să aveți parte numai de certuri asemănătoare!

Să lămurim puțin și problema mirosului. A dat doamna cu o soluție, a lăsat ușa deschisă să se aerisească și mirosul s-a mai estompat... pentru moment. Am dus lucrurile în cameră în ideea că rămânem. Din când în când mirosul se accentua, fapt care ne dădea de gândit dacă să rămânem sau să plecăm. Doamna ținea sus și tare că nu e adevărat, dar că ne dă altă cameră ca să fie bine pentru toată lumea. Restul poveștii îl știți. De curios, bețișoarele parfumate erau de decor?

Am apreciat că ne-ați oferit apartamentul, nu suntem nici noi cretini. Dar una e să nu fiți pregătită de clienți și alta e să vă surprindem.

Cât despre mâncare, am spus și repet, nu era în regulă. Peștele crud și nu foarte bine curățat în interior, orezul fiert doar în apă cu Secretul gustului, legumele reci. Piureul a fost singurul ok. Tocmai pentru că al nostru copil are intoleranță la lactoză, i-am dat doamnei unt fără lactoză.

Urmează căldura: n-a fost de la început cald, dar am spus că se va mai încălzi. Seara caloriferele erau calde, noaptea și dimineața nu tocmai. Pe la ora 7 au început să se încălzească. Fetița noastră nu era în pielea goală, ci doar în scutec - când a venit doamna, dar asta pentru că atunci o schimbam, iar un copil de 1 an (plin de energie) nu stă întotdeauna cuminte și așteaptă să termine părinții de pus hainele pe ea.

A, da, nu trebuie să vă treziți noaptea, toate centralele se programează, nu sunteți nici prima, nici ultima.

Cățelușa protectoare cred că are puțin dereglate simțurile... suntem iubitori de animale, ca drept dovadă, avem pisică. Plus cei 4 câini de la țară. Plus cei de la locul de muncă. Plus cirezile de pe străzi. Nu mi-am pus problema să mă păzesc de câine, pentru că am considerat că într-o unitate de turism, unde unii vin și alții pleacă, nu va fi dezlegat un câine care va sări la picioarele oaspeților. Mă bucur că vă iubiți și mai mult animalul, data viitoare să îl țineți departe de clienți. Curățeniea și confortul vor atrage turiști, nu un câine care stă la gâdilat.

Să știți că am la activ sute de cazări în România, am fost cazați, în caz de accidente - relativ asemănătoare, fix în casa gazdelor, pentru că ne-au citit sufletele (ei, nu câinii lor). Atât împreună cât și separat avem atâția noi prieteni încât nu ne este rușine să recunoaștem când greșim. Așa cum ne recunoaștem greșeala de a rămâne peste noapte la dumneavoastră.

Dați-mi voie să vă citez și să vă întorc urarea de binecuvântare!

Pace!

Coni FotoMedia