ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.12.2018
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
DEC-2018

Restaurantul medieval Unglerus 4*, cu mâncare aleasă din Biertan, jud. Sibiu

După ce am vizitat Compexul medieval cetatea Biertan vezi impresii, am fost să mâncăm la Restaurantul Unglerus 4*.

Numele restaurantului poartă numele primului episcop evanghelic al sașilor ardeleni, Lucas Unglerus, care în anul 1572 atunci când a fost numit episcop, acesta a acceptat doar cu condiția transformării cetății în reședința episcopală, el nedorind să părăsească Biertanul.

Restaurantul Unglerus se află pe locul în care a fost construit bastionul în secolul al XVI lea, împreună cu Turnul de poartă și al treilea zid de apărare. În secolul al XIX, bastionul a fost demolat. Restaurantul face parte din Complexul medieval biserica fortificată Biertan. În zidul de apărare al cetatii este intrarea la restaurant.

Adresa: Bulevardul 1 Decembrie 1918, nr. 1, Biertan
Programul: 8:30 - 22:30

Restaurantul medieval Unglerus are la intrare o curte în care sunt aranjate câteva mese pe terasa în aer liber. Din curte se intră în clădirea restaurantului, construită cu mansardă, amenajată în stiul tradițional medieval cu mobilier din lemn masiv, cu mese mari, scaune cu spătarele lungi căptușite cu piele și șezutul confecționat din bucăți de piele neagră. Pe mese sunt așezate suporturi pentru farfurii și tacâmuri din piele neagră.

Parterul

La parter, geamurile sunt mari și dese, clădirea restauantului fiind foarte luminoasă. Între ferestre pe pereți sunt etalate copii ale armurii medievale: scuturi, lancii, coifuri, bluză de zale, săbii, blazoane. Pe ceilalți pereți tablourile de mari dimensiuni împodobesc frumos încăperea.

Un stativ cu vinuri de la Crama Oprisor, alături de decorațiunile Crăciun: coronițe, crengi de brad și bradul frumos împodobit, vă invită să vă relaxați într-o atmosfera caldă, familială.

Nu lipsește televizorul cu ecran mare și boxele montate pe pereți, ca elemente moderne care se îmbină în atmosfera medievală.

Mansarda

La mansardă lumina este mai discretă, iluminatul natural făcându-se prin ferestele mici din acoperiș. Lumina naturală este completată de lumina indirectă a pendulelor sub formă de coif, ingenioase.

Mobilierul, de asemenea se schimbă la etaj, regăsim aceleași mesese lungi, dar și câteva mese de 4 persoane ca la parter, dar scaunele nu mai au spătarele capitonate cu piele, ci sunt cu spătarele cu decupaje în formă de ochiuri de tragere, după modelul celor din zidurile Cetății Biertan.

Scaunele la rândul lor sunt asamblate parcă din bucăți de lemn masiv, cu șezutul din bucăți de piele, ca la parter.

Separeul

Bârnele din lemn masiv, peste care trebuie să treci cu mare grijă și acoperișul lăsat mai jos, le găsim într-o parte mai izolată a mansardei, după ce urcăm câteva trepte de la nivelul de bază al mansardei.

Mie mi-a plăcut foarte mult cum este conceput și amenajat restaurantul, atmosfera creată este specială, unică, deosebită.

Mâncarea

Noi am comandat și consumat cu mare plăcere următoarele preparate foarte gustoase: ciorbă de fasole cu afumătura (15 lei), piept de pui cu sos de ciuperci cu smântână (28 lei), cartofi prăjiți (6lei), salată de ardei copți (9 lei), biftec tartar (49 lei), papanași prăjiți cu smântână și sos de afine 2 buc/ porție (20 lei), bere Ursus Cooler fără alcool (8 lei). Totalul notei de plată a fost 135 lei.

Biftecul tartar a fost foarte bun, este prima dată când am comandat, iar când am văzut oul crud așezat în mijlocul cărnii de vită tocate, am spus că eu nu pot mânca așa, sub acea formă preparatul și am rugat frumos ospătărița să îl ducă bucătăresei ca să îmi mixeze tot ceea ce era atât de frumos aranjat pe platou. Preocupată de șansa reușitei de a trimite la bucătărie biftecul tartar, am uitat să îi fac o fotografie... l-am pozat gata mixat, mai inestetic... scuze!... dar asta e dovada că am mâncat biftecul delicios! La biftec am primit 4 felii de pâine prăjită cu două pachețele de unt. Nu am reușit să terminăm două persoane porția mare de biftec tartar. Așadar aveți grijă când comandați, cred că este mai bine să comandați preparatul următor după ce l-ați consumat pe cel anterior, sau după ce văzut măcar cum arată, cât este de mare porția. Noi am exagerat și tot nu am reușit să consumam tot ce am poftit.

Papanașii nu au mai avut loc în stomac, toate porțiile sunt foarte mari, așa că i-am luat la pachet... fotografia lor la pachet nu este aspectuoasă. Papanașii în schimb, au fost destul de mici și cam scumpi după părerea mea.

Recomandarea

Vă recomand acest restaurant, pentru mâncarea gustoasă, porțiile mari și atmosfera medievală plăcută. Noi vom mai reveni să mâncăm aici pentru că ne-a plăcut tot, inclusiv servirea amabilă și rapidă.

Trimis de Dana2008 in 22.12.18 21:09:18
Validat / Publicat: 23.12.18 08:48:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BIERTAN [SB].

VIZUALIZĂRI: 1895 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Restaurantul medieval Unglerus 4*, Biertan

[23.12.18 08:47:17]

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în zona Biertan?, BIERTAN [SB]" (nou-creată pe sait)

[23.12.18 08:51:34]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Dana2008AUTOR REVIEW
[23.12.18 09:14:15]

@webmaster: Mulțumesc frumos!

crismis
[23.12.18 11:42:04]

@Dana2008: Într-adevăr, restaurantul este decorat inspirat, iar mâncarea arată bine, înțeleg că a fost și foarte gustoasă. Noi am reușit să vizităm biserica fortificată din Biertan în vara asta (după a treia încercare). La Ungleruș ne-am oprit doar pentru o cafea și o limonada, așa că n-am avut vreme să ne facem o idee.

Cu ceva timp în urmă țin minte că făcusem și o rezervare la pensiunea Ungleruș pentru ceva festival gastronomic, dar a trebuit s-o anulez, căci ne-am găsit alte drumuri de umblat!

Sărbători fericite!

Dana2008AUTOR REVIEW
[25.12.18 07:42:33]

@crismis: Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Cetatea Biertan este frumoasă și merită toate eforturile pentru o vizita. Restaurantul medieval Unglerus este de asemenea un popas unic care își va găsi un loc special în amintirile de călătorie.

Chiar dacă la un restaurant ne deplasăm pentru mâncare, la Unglerus decorurile și atmosfera medievală te pot rechema doar ele însele, indiferent dacă mâncarea este excepțională sau nu. Dar aici avem și mâncare gustoasă în porții mari.

Sărbători fericite!

crismis, Dana2008, Zoazore