ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2016
ÎNSCRIS: 02.07.12
JUL-2016
2 AD. + 1 COPII

Meteorele din Romania

Nu... nu am gresit titlul articolului, avem si noi Meteorele noastre. Chiar daca sint la o scara mai mica intr-un fel sau altul seamana cu cele din Grecia. Fara manastiri bineinteles.

Locul se afla in judetul Salaj si se numeste Gradina Zmeilor.

Dupa excursia din Turda m-am indreptat catre judetul Salaj si ne-am cazat intr-o zona foarte frumoasa langa Crasna la... cumnatul meu. Deci fara impresii de cazare de aici.

Inca de acasa mi-am planuit o excursie la Gradina Zmeilor.

Accesul dinspre Cluj Napoca pe DN1F, in localitatea Sanmihaiu Almasului se va vira la dreapta pe DN1G se va circula pana in localitatea Galgaul Almasului. Din localitate se va vira la stanga (exista indicator) spre Gradina Zmeilor.

Accesul dinspre Zalau se face pe DN1H in directia Jibou. In Jibou se va vira la dreapta si se va continua drumul tot pe DN1H. Dupa ce lasam localitatea Var in urma gasim indicator spre Tihau, dupa Tihau urmeaza Galgaul Almasului. Spre gradina Zmeilor la dreapta.

Dinspre Zalau mai exista drumul 191C, din localitatea Creaca viram stanga pe 108A si iesim aproape de Jibou de unde continuam drumul descris in varianta a 2. a

Gradina Zmeilor este o rezervatie naturala de tip geologic si peisagistic. Zona se intinde pe 3 hectare si valoarea ei din punct de vedere geologic s-a descoperit tarziu (1977) Din 2000 este declarata zona protejata. Geologul maghiar Cholnoky Jeno (1870-1950) a fost primul care a scris despre aceste formatiuni geologice din gresii de pe podisul Somesan. Formatiunile sint din perioada holocenului iar ansamblul de stanci s-a format prin actiunea apei, aerului (vânt, ploaie, inghet-dezghet, spalari, surpari).

Un video aerial iarna aici.

O comparatie cu o alta atractie geologica din Romania: asa s-a format Babele si Sfinxul de pe platoul Bucegi. Inaltimea formatiunilor este de maxim 15m. Inaltimea deasupra marii la care este rezervatia 376 m.

Meteorele romanesti au fiecare cate un nume asa putem discuta despre Zmeul, Zmeoaica, Fata Catanii, Capitanul, Soldatii, Calugarii, Acul Cleopatrei, Eva, Mosu. Formatiunile se transforma in timp si poate peste multi ani nu mai gasim peisajul la fel. Am vazut un video mai vechi si parca peisajul nu semana cu cel de astazi.

Despre flora si fauna rezervatiei: am vazut fag, carpen, stejar, alun, sanger, plop. Animalele s-au ascuns de mine dar am aflat ca aici locuieste vulpea, mistretul, veverita, pupaza, mierla si salamandra de foc. Salamandra nu am vazut-o dar o multime de soparle da. Misunau printre stanci.

Circula si o legenda care spune ca o pastorita saraca s-a indragostit de baiatul unui vanator bogat. Tatal baiatului nu a fost de acord si a blestemat fata care impreuna cu turma de oi s-au transformat in piatra. Asta a fost varianta maghiara. Varianta romaneasca este asemanatoare doar ca cea care blestema este mama vitrega. Legenda in acest minunat documentar.

Ce am gasit aici? Dupa virarea la dreapta din satul Galgau Almasului pe drumul secundar extrem de ingust dar bine asfaltat dupa cca 500m de drum in panta gasim o parcare foarte incapatoare. Langa parcare este un foisor cu mese si banci+un gratar de piatra langa, un amfiteatru cu o scena separata din lemn ambele acoperite, un teren de sport si banci, un tomberon de gunoi. Sint 2 poteci pietruite care duc spre stanci. Una pleaca din dreptul parcarii, cealalta din dreptul terenului de tenis. Langa carare sint amenajate cosuri de gunoi. Se poate pleca atat pe cararea de jos cat si pe cel de sus. Nu exista taxa dar nici urma de om nu am vazut. Noi am plecat pe cararea de sus, acesta se bifurca. Prima data am luat-o in sus spre dreapta pentru a putea admira de sus stancile. Prima impresie, da, chiar seamana cu Meteorele din Grecia doar ca sint mai mici. Sus mai este un foisor acoperit pentru luat masa si admirat peisajul, in fundal satul Galgau Almasului. Se pot face drumetii de aici, am vazut semnul punct rosu. Noi dupa ce am admirat stancile de sus mergând pe aceasta poteca aproximativ 400m, ne-am intors si am luat-o pe cararea de jos ajungând pana la baza stancilor putind intra chiar intre ele. Mergand mai departe se termina cararea pietruita si se ajunge pe un platou. Mai departe este o cascada mica iar intre stanci o pestera care nu ma vazut-o. Am iesit la terenul de sport.

Desi mediatizat, putina lume stie despre acest loc, cat am fost noi - desi inceput de week-end - nu a venit nimeni pe acolo. Durata vizitei a fost de 1,5 ore.

Rog la inceput acest video (bineinteles tot aerial)

Trimis de AZE in 25.07.16 21:14:16
Validat / Publicat: 25.07.16 22:21:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în JIBOU [SJ]

VIZUALIZĂRI: 2545 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Meteorele noastre

webmasterX [25.07.16 21:43:19] »

webmaster [26.07.16 10:11:05] »

Aurici [26.07.16 12:52:59] »

@AZE - Interesant! Habar nu aveam, mulțumim pentru că ne-ai spus și nouă. Câte necunoscute o mai avea România pentru mine?

Dan&Ema [26.07.16 13:51:52] »

Este un loc superb unde si noi am ajuns si m-as intoarce oricand!

felicitari!

costy69 [26.07.16 20:58:04] »

@AZE - Încă descoperim locuri frumoase din România despre care nu aveam habar.

AZE [26.07.16 22:31:48] »

@Aurici - De si are istoric AFA, nu prea multa lume stie despre acest loc, am intalnit persoane din judet care habar nu aveau de gradina Zmeilor. Merita o vizita combinata cu vizitarea altor obiective turistice.

AZE [26.07.16 22:34:17] »

@Dan&Ema - Buna, ma bucur ca ati fost, intrebarea mea cand, si daca ati observat diferente din pozele mele deoarece zona se schimba permanent.

Dan&Ema [27.07.16 02:23:59] »

@AZE:

Nu pot sa recunosc deosebiri demne de retinut. Peisajul in ansamblul lui, trovantii priviti individual sau in grupuri sunt imaginile care mi-au ramas in minte. Ca eroziune lucreaza este adevarat dar nu am retinut detalii ale formatiunilor ca sa pot remarca diferente notabile. Sa fi fost vreo 3 ani de cand am fost.

tata123 🔱 [28.07.16 12:48:22] »

@AZE - Un loc foarte fotogenic - ai câteva fotografii reușite.

„Meteora României” este numită și Mănăstirea Cetățuia-Negru Vodă (comuna Cetățeni; pe drumul ce leagă Târgoviște de Câmpulung Muscel), cocoțată pe un ansamblu stâncos ce seamănă cu rocile grecești.

Cei care cred în fenomene paranormale și civilizații superioare scriu despre existența în locul numit „Grădina Zmeilor” a unor altare megalitice de sacrificiu și fertilitate, un fel de sanctuar păgân.

Aurici, AZE, costy69, Dan&Ema, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂRezervația naturală 'Grădina Zmeilor' [Bălan]: