Vacan╚Ťa ├«n JIBOU [SJ] / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri [1 / 2]

Afișate impresii [1 - 10]
  • IUNIE, 2021
  • de: pcristi [16.06.21]

Redescopera Romania ÔÇö Salaj

Acum cativa ani am inceput un "proiect" de redescoperire a Romaniei. Am fost cu familia prin multe zone cunoscute si mai putin cunoscute, dar de fiecare data tara noastra m-a surprins si inca ma surprinde cu frumusetile ei. Asta imi arata ca nu stim mai nimic despre ea si despre traditiile pe care le poarta in fiecare coltisor de zona din ea. Anul acesta am decis sa mergem intr-o mini excursie de 2 zile in zona Salajului. Intentia a fost sa ajungem la o cunostinta de-a noastra dintr-un sat [...] ÔÇö vezi review [+25 poze]
  • SEPTEMBRIE, 2020
  • de: krisstinna [15.10.20]
  • RECOMAND─é

Grădina cu iluzii și deziluzii

Din Apuseni spre nordul ╚Ť─ârii, ├«n drumul nostru am reu╚Öit s─â ne abatem pu╚Ťin ├«n satul B─âlan, comuna G├ólg─âul Alma╚Öului, jud S─âlaj, la zece km de Zal─âu. Din drumul na╚Ťional am urmat indicatorul spre st├ónga, vreo 800 metri erau p├ón─â la investi╚Ťia de 240.000 euro. Wow, cred c─â e ceva m─âre╚Ť, sunt totu╚Öi bani mul╚Ťi. Hai s─â [...] ÔÇö vezi review [+43 poze]
Gr─âdina Botanic─â Vasile Fati
  • IULIE, 2018
  • de: Michi [02.10.18]

Vasile Fati, o viaţă pentru o idee: Grădina Botanică din Jibou

Centrul de Cercet─âri Biologice- Gr─âdina Botanic─â Vasile Fati se afl─â ├«n ora┼čul Jibou la o altitudine de 270m ┼či are ast─âzi o suprafa┼ú─â de 24 ha. Este cea mai nou─â gr─âdin─â botanic─â din ┼úar─â ┼či considerat─â una din cele mai complete ┼či frumoase din Europa Istoric Dup─â na┼úionalizare liceul din Jibou ├«mpreun─â cu cantina ┼či internatul a func┼úionat ├«n palatul familiei Wesselenyi. Acesta este cel mai mare palat baroc din Transilvania ┼či a fost construit ├«ncep├ónd cu [...] ÔÇö vezi review [+23 poze]
  • IULIE, 2018
  • de: Michi [25.09.18]

Gr─âdina Zmeilor o mini Cappadocie

Cine a vizitat mai ├«nt├ói Cappadocia ┼či apoi Gr─âdina Zmeilor din jude┼úul S─âlaj, r─âm├óne surprins de asem─ânarea forma┼úiunilor st├óncoase numite Hornuri ale Z├ónelor (Fairy chimneys) din localitatea Zelve ├«n apropiere de Goremi cu cele autohtone cu denumiri date de popor. La Zelve sunt sute de asemenea st├ónci care populeaz─â un teren imens, (├«ntreaga Cappadocie are 800kmp), ├«n timp ce ├«n Gr─âdina Zmeilor forma┼úiunile carstice ocup─â numai 5 ha dar este posibil ca geneza lor s─â fie [...] ÔÇö vezi review [+26 poze]
  • AUGUST, 2017
  • de: dorgo [07.01.18]

Gradina Zmeilor

Introducere Undeva, langa Jibou, exista o rezervatie naturala ciudata. Un ansamblu de 100 de stanci cu diferite nume, printre care Zmeul si Zmeoaica, o adevarata mini-Meteora autohtona. In jurul stancilor cu forme greu de definit, se afla o alta gradina cu tot felul de plante si arbori. Practic, o imensa padure de piatra se-nalta in mijlocul unei gradini botanice. Le puteti admira pe amandoua. Legenda spune ca zmeii furau fetele frumoase si le ascundeau intr-o pestera. Am intrat cu teama in [...] ÔÇö vezi review [+22 poze]
Gr─âdina Botanic─â Vasile Fati
  • AUGUST, 2017
  • de: simplegirl [24.08.17]

Gradina Botanica din Jibou, o frumusete ce merita vizitata

Nu stiu cati dintre voi sti ca in Romania la Jibou exista o gradina botanica foarte generoasa ca spatiu intinsa pe 25 hectare, amenajata modern la standarde care pot multumi chiar si turistii pretentiosi. Astazi e vorba despre ea, Gradina Botanica Fasile Fati cel mai atractiv obiectiv turistic din orasul Jibou. Pe scurt acesta gradina a inceput sa prinda contur in anul 1957 la initiativa profesorului de biologie Vasile Fati, pe o suprafata de 5 hectare din domeniul nobililor Wesselengyi, in [...] ÔÇö vezi review [+15 poze]

Excursie de 1 zi in Jibou jud Salaj, 3 obiective deosebite

Fiecare judet din tara noastra are cel putin cateva obiective interesante de vizitat insa cand spui judetul Salaj urmeaza o pauza si nu pentru ca nu am avea ce vedea ci pentru ca nu prea sunt promovate. Azi vorbim despre Salaj si despre ce am vizitat eu intr-o excursie de o zi aproape de orasul Jibou: -Gradina Botanica Vasile Fati din Jibou -Castrul roman Porolissum din loc. Moigrad Porolissum -Gradina Zmeilor din satul Galgaul Almasului Jibou este al treilea oras ca marime din jud. Salaj [...] ÔÇö vezi review [+12 poze]
  • AUGUST, 2016
  • de: sebi_2569 [27.12.16]

Gradina Zmeilor - un loc interesant pentru iubitorii de drumetii

Undeva la apoximativ 10 km de Jibou, judetul Salaj, mai precis pe raza localitatii G├ólg─âu Alma╚Öului, in trecere fiind prin zona, observ un indicator la sosea, care ma indemna sa vizitez Gradina Zmeilor, situata la vreo 2-3 km de la soseaua cu pricina. Nu am rezistat tentatiei si bineanteles am cotit pe drumul ce ma ducea spre acest taram de poveste, dat fiind numele. Nu mica mi-a fost mirarea sa constat ca drumul de la soseaua principala pana la parcarea amenajata pentru turisti, situata la [...] ÔÇö vezi review [+15 poze]
  • AUGUST, 2016
  • de: Elissa [22.08.16]

Va plac zmeii?

Stiati ca zmeii au o gradina a lor? O gradina in care vin sa se odihneasca dupa luptele cu Greuceanu, Fat Frumos sau Praslea cel Voinic? Personajele care ne-au starnit imaginatia in copilarie (oare mai citeste cineva astazi basme?), stau linistite, intr-un loc minunat, la nici 10 km de Jibou, in judetul Salaj. Indicatorul care te anunta ca poti coti din soseaua principala (in comuna Galgau Almasului) catre Rezervatia naturala ÔÇťPoiana zmeilorÔÇŁ, este modest, asa cum sunt si amenajarile din [...] ÔÇö vezi review [+11 poze]
  • IULIE, 2016
  • de: AZE [31.07.16]

Jibou

Si orasele mici merita un articol scris. Mai ales daca si au ceva de aratat cum este Jibou un orasel destul de tanar din 1968. Jibou insemana mai mult decat gradina botanica chiar daca acesta este principala atractie aici. Orasul Jibou se afla in nordul tarii judetul Salaj regiunea Crisana. Istoria asezarii incepe in anul 1205. O alta denumire a Jiboului este Targusorul. Localitea fiind asezata langa Somes iar drumul sarii trecea pe aici, a devenit un popas folosit de catre cei care [...] ÔÇö vezi review [+14 poze]
Al─âtur─â-te comunit─â╚Ťii noastre