Vacan╚Ťa ├«n ╚śIRIA [AR] / ROM├éNIA - impresii, p─âreri, recomand─âri

Afișate impresii [1 - 2]
Descoper─â zona ╚śiria-P├óncota

╚śiria de Ziua Nationala

De Ziua Nationala a Romaniei, cu un an inainte de Centenar, profitand de zilele libere acordate de stat am decis o excursie la Siria. DRUMUL-Pornind din Oradea, am avut nevoie de 1 ora jumate de condus pentru a ajunge la poalele Muntilor Zarandului, utilizand ruta Oradea-Salonta-Chisineu Cris-Pancota-Siria. Pentru intoarcere am ales ruta Siria-Pancota-Ineu-Sicula-Gurba-Cermei-Talpos-Arpasel-Salonta-Oradea, un drum destul de superficial calitativ, plin de gropi. Va zic sa faceti cumparaturile [...] ÔÇö vezi review [+3 poze]
Descoper─â zona ╚śiria-P├óncota
  • NOIEMBRIE, 2010
  • de: petrus95 [23.11.10]
  • RECOMAND─é

Cetatea Siria si imprejurimile

Dupa cum v-am promis astazi va duc la Siria, unde puteti petrece o zi superba plina, fie de credinta, fie de actiune, fie incarcata de istorie. Este cea mai veche localitate din Romania, atestata din anul 1169, sub denumirea de Serenia. Denumirea maghiara este "Vilagos" iar cea germana este "Hellburg" ceea ce inseamna luminat sau satul luminos :) Intr-adevar cred ca D-zeu a luminat aceste locuri unde s-au nascut mari romani cum ar fi: compozitorul Emil Montia, scriitorul Ioan Rusu Sirianu si [...] ÔÇö vezi review [+19 poze]
  • Ai fost ╚Öi tu acolo? SCRIE IMPRESII
    • SOCIALs