ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.02.2010
JAN-2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Sub orice critică

Pacat ca e locuita

M-am hotarat sa scriu aceste randuri pentru amatorii de calatorii, cum sunt si eu de altfel, pentru a nu fi dezamagiti venind la Ranca. Macar sa stie dinainte la ce sa se astepte, si daca se hotarasc o fac pe riscul lor.

Poate nu toti sunt de parerea mea, dar fiecare are dreptul la o opinie, asa ca nu sariti daca nu sunteti de acord cu mine.

In primul rand marea problema a statiunii sunt numeroasele vile, pensiuni, cabanute şi hotelute, care s-au dezvoltat haotic, care pe unde a putut, fara un plan urbanistic si fara o noima. Nu mai ai loc de atatea vile, multe sunt in lucru, multe incepute si neterminate, parca toata statiunea este un santier. Nu s-a gandit nimeni ca ar trebui sa si parchezi masina cu care vine turistul in statiune. O singura parcare la baza partiei, si aia mica si cu plata.

Si ceea ce mi se pare cel mai rau in toata statiunea sunt preturile. O biata vila cu 3 - 4 dormitoare si dotari minime, sa coste 70 de milioane de revelion, pentru 3 - 4 nopti, cred ca se exagereaza. Dar, poate sunt eu nebuna. Ultima data, in ianuarie 2010 am mancat la Onix 4 ciorbe, 3 papanasi si 4 ape si ne-a costat 1 milion lei vechi. In comparatie la Straja am mancat 5 persoane ciorba, fripturi si garnituri, bere, sucuri, ape, clatite, papanasi, ce sa mai nu ne mai puteam ridica de la masa si total de plata a fost in jur de 1, 4 mil lei vechi.

Nu mi-am propus sa fac o comparatie intre Ranca si Straja, ci doar eu fiind din Targu Jiu, aceste 2 statiuni sunt cam la fel de aproape de mine si imi sta la indemana sa le vizitez destul de des.

Si totusi zona este foarte frumoasa, Papusa se vede superb, peisajele mirifice, dar pacat ca e locuita.

Daca am ofensat pe cineva imi cer scuze. Daca aveti interbari va stau la dispozitie, si in masura in care pot o sa va raspund.

Trimis de lia_popescu in 17.02.10 09:47:47

VIZUALIZĂRI: 2882 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lia_popescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 papusa in spate, alte vile in constructie in dreapta...

[17.02.10 09:58:25]

Review-ul a fost mutat la sectiunea dedicata statiunii Ranca, deja existenta pe site.

cc_iordachescu
[17.02.10 10:17:25]

NU mai stiu eu sa citesc sau e greseala de tipar "sa coste 70 de milioane de revelion, pentru 3 - 4 nopti"?!!!! Cate persoane?

Costi
[17.02.10 10:19:10]

@lia_popescu

Ai perfectă dreptate, am fost şi eu acolo, vara şi am plecat cu aceleaşi impresii.

Am înţeles că staţiunea ţine de primăria Baia de Fier, aşa că nu mă miră că dezvoltarea ei s-a făcut complet haotic. Ce plan urbanistic? Bani să iasă!

Culmea este că acum câţiva ani i se făcea reclamă pe faţă la Radio Actualităţi, probabil unii de pe-acolo au petrecut clipe frumoase la Rânca ...

În concluzie, nici eu nu recomand această "staţiune".

[17.02.10 10:46:56]

as zice mai degraba "pacat ca a devenit prea accesibila". faptul ca e locuita nefiind un impediment prea mare in contrast cu numarul deja semnificativ de vizitatori.

vizitatori care, la randul lor, in majoritate nu ii respecta pe cei din jur (dar au pretentia sa fie respectati! ). si asta e valabil oriunde, nu doar la Ranca... ai fost recent pe Valea Cerbului, in Busteni? sau... (aici pot alti colegi turisti sa spuna locuri de pe langa domiciliile lor) ?

intr-adevar, dezvoltarea e haotica, dar as pune asta mai degraba pe seama administratiei 'bicefale' din Novaci si Baia de Fier care au concesionat parcele mici si inghesuite una in alta, fara spatii publice (pt. parcari, de exemplu) intre ele... totusi, unii investitori au gasit loc si pentru a-si amenaja parcare pe terenul luat in concesiune, dar din pacate numarul lor e relativ mic. sau restul or fi crezut ca turistii vin cu elicopterul, ori cu avionul pana la Craiova si de acolo ii aduc cu autocare... (cum au facut vecinii bulgari in statiunile de pe langa Burgas, respectiv Varna).

"Partiile, sau asa zise partii, acum cica sunt 3, nu stiu unde, ca eu nu le-am vazut, sunt scurte si bune doar pentru incapatori spre medii, asa ca daca sunteti schiori impatimiti si vreti la ski nu veniti la Ranca. " adica nu le-ai vazut, dar le caracterizezi... nu mi se pare corect. nu pentru ca ai fi departe de adevar, ci 'metoda' in sine, de a vorbi despre lucruri pe care nu le-am vazut cu ohii nostri. confirm faptul ca 2 dintre cele 3 partii sunt de nivel incepatori; una are si instalatie de nocturna (cea care se termina langa parcare) si e foarte buna pentru a-ti invata copiii sa schieze. asa ca, pentru impatimitii cu copii, e chiar un loc bun! ca doar n-o sa-mi pun copilu' prima data pe schiuri pe Valea lui Carp, sau pe Valea Soarelui, sau pe sub telescaun in Predeal sau pe mai stiu eu ce partii de dificultate mare, pentru 'profi'. si pentru RELAXARE, e chiar locul ideal! in timpul saptamanii cand se duc acasa toti 'pantofarii' de week-end este asa o liniste si o pace, zpada alba intinsa peste toate culmile, cerul azuriu pe care zburda turme de norisori pufosi... padurea de brazi care se zbate sa supravietuiasca la altitudinea asta, parfumand cu mirosul ei de cetina si de rasina toata atmosfera... nuuuu... e cu totul si cu totul alta planeta fata de cea pe care ai notat-o cu 0 (ZERO), fiind total nesatisfacuta. in mod cert ai ales o zi proasta ca sa vizitezi "statiunea". asa, sa revin la partile de ski: ultima a fost data in functiune recent, ii mai trebuie un aviz pentru instalatia de urcat cu cablu (posibil ca saptamana asta sa fie rezolvata). inca nu stiu nimic despre ea, dar incepand de duminica (21. 02), voi fi acolo sa o verific la fata locului.

o sa revin cu poze si amanunte!

PS iti respect dreptul la opinie, dar il pastrez si pe al meu de a nu fi in totalitate de acord cu ea!

[17.02.10 11:17:34]

Dragos, era doar o expresie ca nu le-am vazut, insemnand ca sunt prea mici pentru a fi vazute. De acord cu tine la faza cu copii, dar eu nu am copii si cum am spus vorbesc pentru situatia mea. Iar nocturna, nu merge daca nu sunt suficienti clienti.

Si daca nu ai observat, am spus ca peisajul este superb, deranjant este modul cum se comporta oamenii. De obicei ma duc la Ranca, ma plimb cu atv-ul prin zone inaccesibile oamenilor, si vad toate frumusetile naturii si apoi plec acasa scarbita de cum oamenii strica ce au. As prefera sa ma duc in timpul saptamanii cand nu e multa lume, dar nu pot din cauza serviciului.

Despre Busteni, nu pot sa-ti dau prea multe detalii, doar am trecut prin statiune weekendul trecut, am vrut sa urcam cu telecabina, dar era oprita din cauza vantului puternic, insa mi s-a parut un mare balci, plin de tarabe. In schimb mi-a placut Sinaia. Dar e doar o vedere din trecere, asa ca nu te baza prea mult pe ea.

Da, cc iordachescu, 70 de milioane costa toata cabana, si nu te gandi ca e vreo chestie de 5 stele, ceva la 2 stele. In ea pot sta cca 6 -8 oameni. Mancare pe cont propriu.

A, si am uitat o problema frecventa: apa si curentul. Chiar de acest Revelion, la miezul noptii, 2 ore oamenii au stat pe bezna, caci notiunea de generator le e straina proprietarilor din zona. Si apa e o problema, nu pot sa spun daca la toate cabanele, cel putin in care am stat, una aproape de partie si una in zona veche a statiunii, nu le dau numele ca sa nu creez discutii, am facu baie la sticla. Asta anul trecut si acum 3 ani; cum am spus evit sa dorm acolo, fiind avantajata de distanta mica pana acasa.

ileanaxperta*
[17.02.10 11:24:49]

@cc_iordachescu: nu e nicio greseala; atata costa inchirierea unei vile, in jur de 2-3000 euro, cam peste tot, in functie de marimea ei (nr. camere, confort, etc). pt. ocazii speciale: Craciun, revelion si altele.

@costy, de ce n-o recomanzi pe "madam" Ranca?! Macar pt. peisaj, eu zic ca merita...totusi.

[17.02.10 11:31:58]

ileanaxperta, poate tie ti se pare rezonabil sa dai 2 - 3000 de euro, mie nu. De revelion am fost 5 nopti la Areseni si ne-a costat cabana, o superbitate, cam micuta, dar o cabana vertabila de munte de lemn... 25 milioane lei vechi. Am stat 6 adulti si un copil.

[17.02.10 11:33:13]

@lia > scuze, fraza aceea era cam ambigua (poate un smiley la urma ar fi ajutat in sesizarea nuantei de gluma). scuze ca am luat-o 'ad-literam'.

in ceea ce priveste locurile unde ai fost cazata acolo, chiar te rog (in nume personal, dar cred ca si in asentimentul altor sute de cititori) sa scrii cate un review la fiecare unde sa impartasesti impresiile tale. in definitiv, asa cum spuneai mai sus: "ai dreptul la opinie"! mai ales dupa ce ai platit-o cu banii tai (experienta - placuta sau nu) si prin asta ai putea ajuta si pe altii sa aleaga. (eu am stat acolo in doua pensiuni si am scris deja despre fiecare).

[17.02.10 11:47:31]

Mea culpa dragos, intr-adevar am fost cam ambigua. O sa tin cont pentru data viitoare, mie la inceput mi s-a parut evident, dat fiind ca sunt olteanca, si e o expresie uzuala pentru noi, sau cel putin pentru prietenii mei. Tu nu aveai de unde sa sti.

Activitatea mea pe site s-a rezumat mai mult la citit, egoism recunosc din partea mea, dar m-am hotarat ca anul acesta sa schimb acest lucru, dat fiind faptul ca ma plimb destul de mult prin tara si pe afara. Pentru ca nu ar fi fairplay sa scriu acum de experiente de acum cativa ani, poate intre timp si-au rezolvat problemele, promit ca data viitoare cand ajung verific acest lucru si o sa va semnalez.

ileanaxperta*
[17.02.10 11:49:53]

lia, nici mie nu mi se pare "normal" sa dau (nici n-am dat vreodata) atata banet. Eu am scris doar: cam astea sunt preturile aplicate de marii nostri ofertanti autohtoni la zile de sarbatori. Nu eu fac preturile, dar ma uit f. des la diferite oferte de turism romanesc...Astea sunt preturile din Romania. Uita-te si tu si-mi vei da dreptate. Si am subliniat ca sut preturi de sarbatori, nu oricand si nici oriunde: depinde si de locatie ca statiune. Asa ca ai inteles eronat mesajul meu.

Costi
[17.02.10 11:58:17]

@ileanaxperta

Peisajul este deosebit, păcat că în jur sunt şi nişte vile fără niciun gust şi aruncate fără nicio ordine.

Dar asta nu este staţiune, pentru că nu beneficiază de multe facilităţi.

Am scris şi eu despre Rânca un review, intitulat "O staţiune în devenire".

Oricum, doar pentru peisaj nu merită să baţi drumul până acolo, mai ales că el este afectat de veşnicul şantier, care a stricat şi şoseaua.

@lia

schimbă-ţi tastatura, că tasta pentru litera "i" nu funcţionează probabil mereu şi mai lipseşte câte un "i" din text.

gushpi
[17.02.10 12:05:10]

Scuze lia, dar ai dat si tu cu "bata in balta"!

Spui: "...ma plimb cu atv-ul prin zone inaccesibile oamenilor, si vad toate frumusetile naturii si apoi plec acasa scarbita de cum oamenii strica ce au..."

Oare plimbarea cu ATV-ul prin locuri inaccesibile nu inseamna "stricarea" naturii?

Oare zgomotul infernal facut de tine si masinaria ta nu inseamna "stricarea" linistii animalutelor din zona?

Oare daca ne adunam TOTI doritorii de plimbari cu ATV-ul si fugim impreuna (sau separat) in paduri, NU STRICAM NIMIC???

Sincer...

[17.02.10 12:21:13]

Si ce ai vrea sa ma plimb pe jos prin padure, sa ma manance ursu.

Si nu stiu unde ai auzit tu zgomotul infernal, nu face deloc ca un tractor, decat daca vrei sa faci dinadins, sau cum se intampla sa impresionezi fetele cu masinaria ta. Cum la mine nu e cazul, crede-ma zgomotul e suportabil, motorul fiind unul relativ mic (300cmc).

gushpi
[17.02.10 12:30:15]

E, atunci accepta si tu ca, atunci cand face rost de un ban, fiece om vrea o casuta de vacanta...

Ca o face acolo unde-i da voie primaria - nu cred ca mai este vina lui...

Ca partiile sunt mititele, nu uita ca statiunea ABIA incepe cresterea... Ia te uita, ca "vechile" Sinaia, Busteni, Predeal, Poiana BV au ramas cu partiile croite de administratia regala in urma ca multi zeci de ani!!!

(Stiai despre "Kalinderu" ca era administrator domeniu regal? )

PS: daca doresti salbaticie la maxim, mai urca cu 4x4-ul tau inca doua ore si dai de Obarsia Lotrului... acolo aventura!!!

[17.02.10 12:36:42]

Am fost si la Obârşia Lotrului...chiar iarna asta, se fac niste defrisari masive, am inteles de la localnici ca pentru partie, dar cam multe doar pentru partie, doamne fereste sa nu aiba soarta Rancai.

Tocmai asta spun, unde sa se mai faca partii, daca nu mai au loc de vile.

[17.02.10 13:24:35]

mama, da ce v-ati mai incins aici. Dragi colegi de site, peste tot in tara ne confruntam cu asemenea probleme. La noi, luati Sucevita de ex. Vile una peste alta, construite haotic, partii mici, preturi de 2000-3000 euro de sarbatori cu 3 -4 dormitoare... Amandoi aveti dreptate, dar priviti in ansamblu: ce zone frumoase, ce peisaje! Cat de bine te simti in aceste locuri! Eu ma simt de mult ori mahnita cand vad mizeria si degradarea dar singurul lucru care ne sta in putinta este sa nu mai contribuim si noi la distrugere, ca pe aia care fac asa ceva, n-ai cum sa le tii lectii de civica. Nu faci decat sa-ti strici concediile. Si spaga se da oriunde, voi daca v-ati face cabana veti realiza ca fara sfanta spaga esti purtat pe drumuri de iti vine acru. Este un cerc vicios dar de ce sa privim cu asa suparare acest lucru cand majoritatea tarilor pe unde calatorim chiar incurajeaza un mic cadou monetar?

boreal2007
[17.02.10 14:24:30]

pentru lia popescu:

"De obicei ma duc la Ranca, ma plimb cu atv-ul prin zone inaccesibile oamenilor, si vad toate frumusetile naturii si apoi plec acasa scarbita de cum oamenii strica ce au."

Nu te deosebesti cu nimic de oamenii pe care-i blamezi.

"Acolo unde îi dă voie primăria, este de fapt acolo unde dă şpaga ca sa o facă... si stiu bine ce vorbesc."

De spagile astea beneficiezi si tu, indirect, prin apelarea la serviciile lor (respectiv inchirierea de ATV-uri).

"Glumesc, stiu ca si poluarea fonica e o problema, dar crede-ma cateva ore nu echivaleaza nicidecum cu defrisarea padurii, aruncatul gunoiului si alte asemenea preocupari ale oamenilor."

Mai cauta, intereseaza-te si tu ceva mai mult de impactul ATV-urilor asupra mediului.

"Si numai asa mai poti sa vezi peisaje neatinse de isteria constuirii de vilute si cabanute."

Fireste, cum am mai spus, cin' se-aseamana se-aduna.

"pacat ca e locuita"

da, intr-adevar, pacat ca locuiesc langa oameni ca tine.

[17.02.10 14:29:37]

boreal2007, ne dorim cu totii sa ne impartasesti din cunostintele tale in "ale' muntele", DAR te rog sa ramanem in aceasta zona, a impresiilor turistice, si sa evitam tonul acid in dialogul cu ceilalti useri.

Multumesc!

[17.02.10 14:48:03]

boreal2007, asa cum am spus si altui coleg in ale impartasirii informatiilor turistice pe acest sait, "tonul face muzica".

asadar, ai un cartonas galben; timp de 2 zile te rog frumos sa "iti pui la punct instrumentul", iar cand vei reveni, sa poti spune, fara patima si fara sa ataci persoana, ci fenomenul pe care vrei sa-l combati, ce este bine si ce nu, de facut cand suntem la munte. (si nu numai).

multumesc pentru intelegere.

[17.02.10 15:12:38]

@sanziana > nu e vorba de tinut lectii de "civica" sau de facut morala celor care nu respecta regulile (si legile, la urma urmei). nici nu e de caderea (competenta) turistului obisnuit sa faca asa ceva. dar poate ca ar trebui sa fie si la noi jandarmi montani care sa patruleze si sa amendeze orice abatere. pana cand omul nu se va teme sa mai faca focul pe unde apuca si sa plece fara sa-l stinga, sau sa-si lase gunoaiele pe oriunde trece, sau sa dea muzica la maximum pe considerentul ca in aer liber nu deranjeaza pe nimeni, sau... sau... sau... n-o sa avem parte de un turism civilizat sau de un mediu nepoluat. daca toti acesti "nebineveniti" in locuri publice (cel putin atat timp cat nu se decid sa respecte regulile) ar fi prinsi si pusi macar o zi pe an sa stranga din paduri, ape si plaje gunoaiele lasate de ei si de stramosii lor acolo, poate copiii lor vor sti sa pastreze curatenia si vor mai avea parte ici-colo de un colt de natura nedistrusa... altfel, mai devreme sau mai tarziu, vor trebui s-o caute la muzeu, desi ma indoiesc puternic de faptul ca vor dori sa aibe ceva de-a face cu o astfel de "institutie"...

[17.02.10 15:17:40]

boreal2007, nu închiriez nici un atv, vin cu el de acasa. Pentru restul de comentarii ma abţin, nu ma cobor asa jos.

[17.02.10 15:28:08]

lia, rugamintile noastre sunt valabile si in cazul tau (aici se discuta despre turism, trasee etc. nu persoanele); sper ca devierea de la subiect sa se opreasca aici. multumesc.

[17.02.10 17:35:54]

da Dragos, ai perfecta dreptate. Dar la noi e trist sa privesti ca in primul rand oamenii legii dau tonul la distrugeri. Nu vorbesc decat la general, sunt si exceptii si te bucuri enorm sa vezi ca sunt oameni care vor sa schimbe ceva, dar de cate ori iesim in alta tara venim tot mai dezamagiti spre casa, stiind la ce ne intoarcem.

lia, cum e vacanta cu ATV-ul dupa tine? ne bate si pe noi un gand de multisor. Il ai de mult? Ai intalnit dificultati pe unde ai fost? De ex, pe litoral la Vama Veche daca nu era inchiriat de la cei care se ocupau cu asta, te opreau politistii si spuneau ca nu ai voie decat pe un anumit traseu prin balarii. Ne-a prins si pe noi microbul

Cristian_h*
[17.02.10 21:32:51]

poate ca deviza ministerului turismului " fascinanta Romanie " are aici cele mai bune exemple, ultima data cand am fost acolo, tin minte ca ma uitam ca prostul la o vila care avea lift, in schimb in jurul ei doar glod si normane de deseuri (peturi, ambalaje) ca de, infrastructura si utilitati, cand o da Domnul!

[18.02.10 08:35:25]

sanziana m, il am de mai putin de jumatate de an si nu am fost cu el la mare, dar pe unde ne-am plimbat nu am avut probleme cu politia. Noi il avem inmatriculat, cu toate actele la zi, inclusiv asigurare. Cert e ca ne opreste foarte des politia, dar cum suntem tot timpul in regula nu au ce ne face. Pana acum nu am intaminat greutati de genul pe care le-ai spus si sper ca nu o sa ni se intample, caci sunt foarte combativa, meseria e de vina si nu cred ca ar iesi foarte frumos.

[18.02.10 15:48:23]

lia, vii la brasov?

[18.02.10 15:57:46]

va recomand cu caldura mutarea discutiei pe forum (sau mesaje personale). multumesc.

balasa violeta
[27.04.10 17:54:27]

Hei dragii mei, ma cam speriati ! Pe 23, 24, 25 aprilie am fost la Valea Doftanei, departe in Valea Neagra (mai erau 14 km pana la Sacele) la niste prieteni. Aici padurea este impanzita de vile dar parca nu ma deranjeaza iar locuri de parcare sunt slava Domnului! O vila cu bucatarie mare , cu living si cu baie ocupa tot parterul iar sus trei dormitoare mari si unul mic, plus baie, ocupa etajul. Inchirierea ei (toata) 5mil. vechi pe zi. Ai toate utilitatile iar bucataria dotata cu de toate doar sa te apuci de gatit. Drumul este forestier. Dar ce preturi la voi ? O fi Elvetia nu Romania ? Eu pe 9 mai ma duc la Ranca si trebuie sa fie mai frumos ca in Pravova. MUSAI !

balasa violeta, boreal2007, cc_iordachescu, Costi, gushpi, ileanaxperta*, lia_popescu, Sanziana
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Rânca: