gushpi - Activitate pe AFA
1. Impresii publicate // 18 total
SBPASurpriza verii 2025!
Jul-2025Adalya Elite Lara, o surpriză frumoasă la doar 2550 coco/cameră dublă, UAI, transport inclus
-absolut tot personalul a fost deosebit de amabil, mereu cu zâmbetul pe față: de la recepționeri, până la grădinarii care erau omniprezenți trebăluind încontinuu și discret la menținerea [...] + 43 poze citește
- SB - a depășit pragul minim de voturi pentru a primi superBONUS
- PA - Punctaj Adițional Actualizare Rubrică
O frumusete gurmanda
Dec-2012Impreuna cu o familie de prieteni am cautat, si gasit, o locatie unde sa fugim de praful/noroiul si zgomotul orasului. Pensiunea MARIDOR - Gura Humorului a intrunit toate conditiile cerute de cvorum si am purces la drum. (5 ore pline de noroi, ceata si ploaie pana in apropiere de localitate, apoi [...] + 20 poze citește
Rasfat la maxim!
Jun-2010Fiind prima excursie in Tunisia, am incercat sa gasim ceva frumos!
Norocul nostru a fost sotul unei verisoare care fusese aici si am plecat la recomandarea sa. N-am gresit!
Dupa mizeria de aeroport Baneasa, am aterizat la Tunis! Am fost asteptati de ghid (Suzana) si dupa 2,5 ore de mers cu [...] + 11 poze citește
Departe de lumea dezlantuita
Apr-2011Am petrecut doua sejururi in aceasta locatie: in 2010 - weekendul de 1 mai, in 2011 - zilele de Florii!
Pozitionarea pensiunii este una favorabila delectarii vizuale (micii munti ai Vrancei), spirituale (vis-a-vis este Manastirea Lepsa) si mai ales permite incarcarea optima a bateriilor [...] + 9 poze citește
SBPentru bugetari si pensionari
Aug-2007Titlul nu se doreste a fi jignitor, insa doar prin sindicate sau case de pensii puteai gasi bilete de odihna/tratament! Dat fiind ca un membru al familiei este super-bugetar (adica doar pe acolo a dat cu sapa de cand se stie cu carte de munca...), am aplicat, am castigat un bilet de "familist la [...] + 19 poze citește
- SB - a depășit pragul minim de voturi pentru a primi superBONUS
Mausoleul Muscel - O lectie de istorie
Aug-2007Nu poti ajunge din Rucar in Campulung fara a te opri AICI!
In primul rand est intrigat de maretia constructiei, apoi platoul parcarii iti releva o minunatie de priveliste asupra orasului si asupra imprejurimilor in general.
In al doilea rand nu poti rata ocazia de a primi sfaturi cum sa termini [...] + 25 poze citește
Manastirea Curtea de Arges
Aug-2007Si purcedem noi la drum, din frumusetea rece a cheilor Dambovicioarei ajungem in Curtea de Arges, unde datorita multelor mele probleme spirituale vrem sa vizitam celebra manastire ridicata cu jertfe omenesti (e, femeiesti! ).
Parcarea langa manastire este un adevarat calvar (se pare ca multi [...] + 15 poze citește
Neaparat, de pastrat!
Aug-2007In drumul nostru spre Voinesti am facut un popas de o noapte la hotelul Pestera aflat la intrarea in parcul national "Piatra Craiului"
Imediat ce intri intre bucatile de stanca ce strajuiesc paraul Dambovicioara simti cum aerul se schimba, cum respiri putin mai des (plamanii incercand din [...] + 34 poze citește
"Urma scapa turma"
Mar-2010Incercand sa scoatem cat mai mult profit de pe urma zilei de sambata, in care ratasem intrarea in salina UNIREA, am luat drumul de la Slanic, prin Muntele Piatra Verde, am iesit in Valenii de Munte, apoi am urmat un drum direct spre valea Siriului (prin Cislau).
Cat esti in jud. PH drumul este [...] + 17 poze citește
Restaurant Grota Miresei - O ambianta de soi!
Mar-2010Acum ar fi trebuit sa scriu despre Salina "UNIREA", aflata tot in Slanic Prahova, dar... traim in Romania si... : am sunat de vineri dupa-amiaza si am aflat ca, DA, salina este sambata deschisa, apoi am sunat un prieten si am "pus-o" de o mica excursie...
Sambata la pranz am ajuns in fata [...] + 26 poze citește
GRILL HOUSE / Numai gratar... ar fi trebuit sa fie!
Feb-2010Intalnirea din Chisinau a culminat cu o seara petrecuta intr-un climat intim si relaxant intr-un restaurant frumos din orasul vechi - Grill House! (str. Armeneasca 24).
Restaurantul este micut, numele iti indica ca cele mai bune bucate sunt cele preparate la gratar, dar au in meniu si mancaruri [...] + 10 poze citește
SBPatru stele nemaipomenite!
Feb-2010Se intampla ca ordinele de serviciu sa ma trimita departe de localitatea natala, tocmai la Chisinau!
Acest "tocmai" rezulta din faptul ca trebuie sa treci o granita (artificiala, dar... granita! ) - in schimb intre Galati si Chisinau este aceesi distanta ca si pana la Bucuresti!
In Chisinau [...] + 34 poze citește
- SB - a depășit pragul minim de voturi pentru a primi superBONUS
Cum 4* RO nu egaleaza 2* austriece
Feb-2010Avand o ocazie sa ajung in Poiana BV, organizatorii au ales acest hotel pt desfasurarea "ostilitatilor"...
Drumul frumos pana aici, parcarea mare si exteriorul hotelului (cumulate cu tremuriciul provocat de ineditul situatiei) erau precursori ai unei frumuseti de weekend!
Dupa deschiderea [...] citește
SBMer de Glace
May-2002Aflati in concediu in Geneva in fiecare zi vizitam cate ceva! Una dintre destinatii a fost marele ghetar "Mer de Glace" de langa Chamonix!
Drumul pana acolo l-am facut pe langa autostrada, deoarece doar astfel poti avea parte de surprize. Astfel, am gasit in drum o crescatorie de caini [...] + 11 poze citește
- SB - a depășit pragul minim de voturi pentru a primi superBONUS
SBPrin pusta ucraineana
Sep-2009La sfarsitul lunii septembrie a aparut necesitatea unui schimb de experienta la un terminal din HERSON, Ukraina. In consecinta am purces la drum, de langa Galati, doua persoane intr-un pick-up Mitsubishi L200.
Calatoria a inceput cu trecerea prin Giurgiulesti, Cahul, Vulcanesti (Rep Moldova MD). [...] + 30 poze citește
- SB - a depășit pragul minim de voturi pentru a primi superBONUS
SBExemplu de 'NU ASA!'
Aug-2009Imi place sa calatoresc, o fac destul de des si uneori chiar ies din cotidian utilizand un cort, doua saltele si o lada frigorifica electrica (12/220/V).
Deoarece in acel weekend am putut fugi doar pt 48 ore, mi-am luat cortul si familia si am debarcat in Campingul Meduza - Eforie Nord.
La el [...] citește
- SB - a depășit pragul minim de voturi pentru a primi superBONUS
O minivacanta pe masura asteptarilor
Dec-2009De 1 Decembrie am fost aici doar cu familia mea si a fost excelent din punct de vedere al locatiei, modului de prezentare al receptionerilor si al echipei de curatenie, chiar si de tarifele practicate.
Un plus MARE de tot a fost modalitatea prin care s-a putut efectua rezervarea: doar printr-un [...] + 14 poze citește
O combinatie reusita: cazare langa partie
Dec-2008Dupa o experienta neplacuta la vila Niculina din Moeciu am ajuns aici. La cazare personal amiabil, camera mare. Restaurantul mare si aglomerat cu mancaruri variate.
Cel mai mult ne-a placut ca dupa ce transpiram pe partia de ski, in 10 minute eram schimbati si din nou alergam pe skiuri!!! Aici am [...] + 1 poze citește
total 18 articole încărcate de acest utilizator
2. Ecouri scrise // 435 total
25.04.26 14:40... păi ce să zic, dacă din 1400 scazi 600 zborul dus-intors, rămân 114 pt fiece zi.
Dacă tu consideri că de 600 de lei/zi poți să cazezi și să hrănești 2 adulți, cu tot cu beuturica, cu aqua park, atunci deschide-ți propriul resort...
PS: vezi ce bun sunt? N-am calculat și [...]
LA REVIEW Dezamagire - scris de ux135785 în rubrica Serenis Hotel [Kumkoy]
04.01.26 21:15@Florris:... bine, bine..., nu te mai alinta! 😀
LA REVIEW La Rixos Premium Tekirova - iarna nu-i ca vara - scris de Florris în rubrica Rixos Premium Tekirova
04.01.26 07:24... doar un amănunt: baclava și cheesecake sunt tot prăjituri!
😀
LA REVIEW La Rixos Premium Tekirova - iarna nu-i ca vara - scris de Florris în rubrica Rixos Premium Tekirova
27.09.25 10:00Bravo vouă!
Așa găsești când știi ce cauți.
Cat despre review, de ce n-ai lăsat și partea masculină sa zică fo' 2 vorbe? Că io vreau să aflu și dacă v-a satisfăcut beuturica... 😀, echipa de animatori (...TOARE 😜)...
LA REVIEW Cornelia Diamond Golf Resort la superlativ - scris de ana mari în rubrica Cornelia Diamond Golf Resort & Spa Hotel
12.09.25 06:03Asta se-ntâmplă când n-ai încredere în opiniile altor călători...
Aici sunt publicate numai review uri negative, ăia erau "hateri"?
LA REVIEW Dezamăgire - scris de ux138595 în rubrica Concordia Celes Hotel [Okurkalar]
05.09.25 14:13Îmi pare rău să citesc că mai sunt turiști care nu folosesc toate mediile de informare înainte de a rezerva un sejur...
LA REVIEW O vacanță sub așteptări - scris de adr!an în rubrica Luna Vista Hotel [Bogazkent]
29.08.25 13:09Sper, din toată inima, că n-ai "cumpărat " apa în resort!!!
LA REVIEW O vacanță reuşită - scris de BeyNagy în rubrica Alarcha Hotels & Resorts [Cengelkoy]
26.08.25 13:34... cum, necum, e bine că ai scris ce ai primit de 1500 de coco!
Poate-nvata toată lumea ca sub 2000 de coco poți avea surprize neplăcute...
LA REVIEW Xoria - Dezamagire - scris de marius1111 în rubrica Xoria Deluxe Hotel [Turkler]
13.08.25 14:41nu cred că-n 2021 era altfel amenajată plaja... sau că au mai cumpărat teren d'atunci
exprimarea că „Plaja îngustă. Oamenii stau prea aproape unii de alți.” chiar nu-și are locul aici...
cât despre nisip pe mese și șezlonguri, cum te aștepți să fie pe o plajă cu... nisip? [...]
LA REVIEW Îmi place Turcia. - scris de ux122112 în rubrica Adalya Elite Lara
30.07.25 16:36@Corina70: io nu critic modul tău de punctare, ci dau nota din punctul meu de vedere, pe baza celor scrise de tine: mizerie la piscină, faianță spartă sub apă, saltele neschimbate, landscape neîngrijit, iluminat deficitar...
Chestiile de la toalete sunt 90% din cauza turiștilor. Ciudat, pt [...]
LA REVIEW Un hotel bun, dar cu cateva minusuri - scris de Corina70 în rubrica Kempinski The Dome Hotel [Kadriye]
30.07.25 15:29Sincer, ai acordat cam ușor nota 10...
Ai enumerat destul de multe "rele", iar împreună cu prețul exorbitant face o imagine de nota... 8.
Merci pt review!
LA REVIEW Un hotel bun, dar cu cateva minusuri - scris de Corina70 în rubrica Kempinski The Dome Hotel [Kadriye]
29.07.25 05:59@Nasshu:... m-ai prins! Urechea mea muzicală e cam la nivelul furnicilor. În schimb e bine de descoperit că bazinul de unde se inspiră artiștii, e mai mare decât bănuiam...
LA REVIEW Surpriza verii 2025! - scris de gushpi în rubrica Adalya Elite Lara
28.07.25 14:03În poza P26 puteți observa o cântăreață și un titlu de melodie. Dacă o veți căuta, veți găsi originalul melodiei „Șaraiman” pe care ați auzit-o pe posturile românești... Oare ce procent din manelele „românești” au fost preluate din Turcia? :o
LA REVIEW Surpriza verii 2025! - scris de gushpi în rubrica Adalya Elite Lara
26.07.25 18:09@mogly: cred că regula este universală: se face o singură dată rezervare gratuită pe sejur!
LA REVIEW Reîntoarcere la Noul Palat Delphin! - scris de M'Liviu în rubrica Delphin Neo Palace Resort
25.07.25 06:10Later edit: exista și o piscină pt 18+, dar acolo era... liniște :(
LA REVIEW Surpriza verii 2025! - scris de gushpi în rubrica Adalya Elite Lara
24.07.25 22:57@nicole33: Fly One..., cu frână tăricică pe Antalya, dar făr'de griji pe Otopeni...
LA REVIEW Surpriza verii 2025! - scris de gushpi în rubrica Adalya Elite Lara
24.07.25 22:33@nicole33: agenția nu ne-a lăsat impresia că ar fi fo' ofertă..., iar plata am făcut-o cam pe 3... 5 iunie, deci nici last minute n-ar fi :)
o altă surpriză plăcută a fost orarul de zbor: plecare la 10,30 din Otopeni, iar la-ntoarcere la 20,10 din Antalya..., n-am pierdut mai nimic din [...]
LA REVIEW Surpriza verii 2025! - scris de gushpi în rubrica Adalya Elite Lara
24.07.25 21:43@Flaviu:... și cu vederea: 2550 scrisei :p
LA REVIEW Surpriza verii 2025! - scris de gushpi în rubrica Adalya Elite Lara
12.07.25 18:30Hello, de halat n-am avut nevoie în nicio vara, iar discoteca goală era vina turiștilor!
Da, preț piperat, d-aia io cumpăr doar Last minute la resorturi de renume (neschimbate 😀)
LA REVIEW O vacanta bunicica cu totul, dar si ceva dezamagiri la Paloma Sensia Belek - scris de marin nikolas în rubrica Paloma Sencia Hotel (ex Cornelia De Luxe)
03.07.25 23:10... ai dreptate că nu te-ai informat dinainte :(
ai fi aflat că, în turcia UAI, sub 2000 euro/cameră ai șanse 50% să nu-ți placă!
dacă te răzgândești, data viitoare alege un sejur de peste 2000 de coco/7 nopți și va fi foarte bine!
baftă!
LA REVIEW O vacanta asa si asa - scris de DEREK în rubrica Vita Silva Hotel (ex Amelia Beach) [Kizilot]
3. Solicitări CMR trimise
Nu a trimis (încă) nicio Solicitare CMR.
4. Răspunsuri scrise // 35 total
28.01.26 20:06la banii indicați de tine, te rog verifică și Adalya Elite Lara - noi fuserăm vara ce trecu și a fost magnific!!!
poți vedea în review-ul meu! vezi impresii
01.10.25 20:38@nicole33: dacă vrei, poți! se organizează, accesează early booking, se tunde/vopsește mai rar :), nu mai dă 1000 de coco/3 nopți de revelion la poiana...
01.10.25 06:00Aici găsești răspuns la toate doleanțele tale! 😀
vezi impresii
19.07.23 18:13@alinao25: e bine la Mondial! e reasigurat la Allianz și funcționează bine. Am avut nevoie de un consult medical într-o sâmbătă seara, iar call-center-ul a funcționat ireproșabil!!!
apoi, când medicul care m-a consultat a trimis dosarul ce ce analize sunt necesare (inclusiv tomograf [...]
12.07.22 05:50 (off-topic pt admin: de ce, după acordarea unui vot, sunt redirecționat la pagina 35, în loc să mă ducă de unde am plecat?)
03.07.22 21:33Obișnuiți-vă sa utilizați computerul pt tranzacții serioase... nenumărate site-uri NU sunt optimizate pt mobil...
22.06.22 00:33Nu te juca cu banii tai, cristal deluxe este mama bunului! Răsfăț total!
18.06.22 22:57plec pe 20 spre beldibi, site-ul mae.ro zice că nu mai trebe nici certificat vaccinare, nici înregistrare pe mae turcesc... așa-i? merci anticipat!
12.06.22 17:03@Yoda: +@nicole33: ne-ați ucis cu info despre cât de repede traversați voi țările, iar noi nu! :(
cumva topicul este despre calitățile de șofer/pilot/copilot sau despre cum e drumul și alte alea turistice? :O
” ... ii dam circumstante atenuante.” - puah!
12.06.22 09:26@nicksb: te rog sa ma scuzi pt sinceritate, dar nici in Tenerife nu vei găsi prețuri modice. In schimb ai Siam Park unde copiii vor simți Raiul in adevărata sa splendoare!
10.06.22 14:27Litoralul din Kemer este preponderent cu pietricele. Resorturile au amenajat plajele cu nisip, dar intrările au pietriș. La Rixos Sungate au făcut un dig enorm și in acel golfuleț au și in apa nisip, dar nu mult.
Sa știi ca in banii voștri greu găsești chiar și hotel de 4* in [...]
27.06.21 20:05otopeni - ni s-a cerut doar pașaportul și rezervarea avionului
antalya - ni s-a cerut doar pașaportul
la hotel - ni s-a cerut codul hes
confirm: fără mască pe stradă, magazinele închid când vor ele...
la-ntoarcere idem...
18.06.21 13:29Surpriză!
Nu ne-a cerut nimeni dovada de vaccinare :)
Iar codul primit la completarea formularului guvernamental a fost cerut la recepția hotelului.
15.06.21 14:57Informatii suplimentare de calatorie Turcia
Fiecare pasager trebuie sa prezinte la imbarcare una dintre documentele de mai jos:
- test Antigen efectuat cu 48h inainte de sosirea in Turcia SAU
- test PCR efectuat u 72h inainte de sosirea in Turcia SAU
- certificat de vaccinare finalizat cu 14 [...]
28.05.15 08:321. GPM - intre Mamaia si Navodari (umbra, aproape de mare, plaja generoasa, bufet bun)
2. Cazarea la casute este exorbitant de scumpa; costa la fel de mult ca si cum te-ai caza la o pensiune de 3 stele cu mic dejun inclus
3. cerinta "scandalagii" este relativa: de fapt mai mereu oamenii care [...]
26.09.12 15:36mey dragilor... la 77 euro/night DE CE SA NU FIE all inclusive???
chiar nu stiti pretul pe zi la all inclusive in lumea asta???
26.09.12 15:32oare intamplator este EXACT acelasi pret ca-n bucovina???
(per night)
26.09.12 15:31deci 262 lei/noapte...
hmmm...
oare ce mananac de 200 lei pe zi???
sorry for "cârcotăşeală"!
3. Solicitări OFERTE personalizate
Nu a trimis (încă) nicio SOL.OFERTĂ.









