ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2014
ÎNSCRIS: 12.10.13
STATUS: SENIOR
LUNA
JUN-2014

Unde mâncăm în Drobeta Tr Severin?

Mancare buna, preturi relativ mari! - Taverna Sarbului [Drobeta - Turnu Severin]

Am plecat la sfarsitul lunii iunie sa ne vizitam rudele ce locuiesc intr-un sat la vreo 40km de severin, drumul a fost aglomerat, se facuse ora pranzului si ne era foame. Am hotarat sa oprim pentru a manca la Taverna (eram pentru prima oara) fiind singurul restaurant care ni s-a parut decent la prima vedere.

Taverna Sarbului se afla chiar pe malul Dunarii, la cativa kilometrii inainte de intrarea in Severin. Are o parcare mare, umbrita iar la ora aceea, desi era o zi de joi erau destule masini, cu numere straine si de romania. Dupa ce am intrat am fost invitati sa luam loc la una dintre mese; eram cateva goale chiar pe partea cu vedere la Dunare.

Restaurantul mi-a facut o impresie buna, este curat si cu mobilier rustical din lemn. Am mers la baia de la etaj caci jos erau toate ocupate si era moderna, curata, hartie igienica si sapun, prosoape de hartie.

Gradina/terasa ingrijita cu flori, internetul functioneaza foarte bine si poti citi 1-2 mailuri in timp ce astepti mancarea. Cartea de bucate este difersificata, pentru toate gusturile.

Au fost aduse relativ repede bauturile (o limonada si o bere) si am comandat mancarea: o dorada pe plita cu legume la gratar eu si sotul ceva din meniul zilei, ciorba si iahnie de fasole, la desrt o clatita cu ciocolata pentru mine.

Nu am asteptat nici 20 min pina ne-a fost adusa. Foarte buna, portiile generoase si frumos prezentate, legumele la grill excelente, ca de altfel si pestele, sotului ii s-au parut carnatii oltenesti cam grasi dar pina la urma este chestie de gusturi.

Preturile mi s-au parut ca in Austria/Germania, relativ mari pentru Romania. Am achitat 150lei si am plecat mai departe la drum. Noua ne-a placut atat mancarea cat si atmosfera din restaurant, modul cum am fost serviti si sigur vom mai reveni.

Trimis de osna in 04.09.14 10:43:32
Validat / Publicat: 04.09.14 12:30:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în DROBETA TR SEVERIN.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (osna); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [04.09.14 16:02:08] »

@osna: Cunosc şi eu Taverna Sârbului. Acum trei ani, în drum spre Croaţia, am făcut popasul pentru masa de prânz acolo, la malul Dunării. O parte dintre noi (eram în grup, cu autocarul) am luat masa la restaurant, alţii pe iarbă, privind Dunărea.

Anul acesta, în drum spre Golubac, Taverna Sârbului a fost pentru noi un punct de reper căutat şi aşteptat. Ştiam că nu peste mult timp urma să ajungem la frontieră.

Preţurile, da, sunt cam măricele!

alexandruduma [17.08.15 10:11:28] »

Am mancat vineri seara la Taverna Sarbului din Drobeta:

1 portie Salata vinete

1 portie Icre (cele mai bune din toata tara)

1 portie Schnitzel (24 ron portie mica pt copil) + cartofi prajiti

1 portie peste (placerea pescarului parca) crochete