ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2018
ÎNSCRIS: 30.03.10
JUN-2018

O tavernă scumpă dar drăguță

Aflată pe malul Dunării, încadrată de un peisaj deosebit de frumos, Taverna Sârbului dispune de un spațiu generos în interior dar și în afara acestuia.

Parcarea imensă este mărginită de o terasă superbă pe-o parte și de șoseaua care șerpuiește către Drobeta Turnu Severin pe cealală parte.

Am fost acolo într-o zi de joi, spun asta poate o conta și ziua, nu știu.

Erau mulți străini la terasă, bănuiam asta după mașinile aflate în parcare.

Norii se războiau cu soarele așa că am stat în interior, la adăpost, pe terasa pentru fumători.

Mai mult lungă decât lată, terasa avea destule mese ocupate. Mobilierul era din lemn masiv, incomode băncuțele, câteva perne ne-au făcut șederea mai moale.

Meniul îl cunoșteam, este stufos, are și fotografii cu felurile de mâncare, denumirile sunt scrise în limba română dar și în sârbă și engleză, gramajul și prețul este trecut în dreptul fiecărui preparat.

Am fost de multe ori la T. S. dar în București și în Sinaia. Cu toate că eram pentru a treia oară în zona Drobetei, la această tavernă nu poposisem niciodată. Si pentru că la Eden - vezi impresii nu am vrut să mâncăm nimic, am ales „sârbii” din România.

Servirea a fost rapidă, erau mulți ospătari, cei mai tineri munceau cu privirea visând la cai verzi pe pereți, am avut noroc cu o doamnă care s-a mișcat foarte rapid și a fost foarte amabilă.

Totul e scump la Tavernă, știam și acest aspect.

Am comandat un Metaxa, un pepsi, o cafea, o apă, o porție de Specialitatea Gurmandului, o porție de limbă cu măsline, o salată, cartofi prăjiți și o prăjiturică.

Specialitatea „acelui gurmand” e preferata domnului C, e delicioasă, conține carne de vită, seu de vită, cașcaval, șuncă presată, usturoi și pătrunjel, toate acestea fiind prăfuite cu sare, piper și boia, sunt îmbrăcate frumușel într-un prapure, costă 42,80 lei

Nu puteau lipsi nici cartofii prăjiți, decongelați, fac bine la diabet. Ăștia costau 9.80 lei.

Varza murată era trecută, expirată, moale, cu gust nu prea plăcut.

Lipia sârbească costa 4.80 lei și a fost grozavă.

Limba cu măsline, 300 gr, 36,80 lei, a fost gustoasă, măslinele se pierduseră pe drum sau prin cratiță, n-am avut decât 3 la număr. A fost bună dar n-am căzut pe spate de plăcere.

Pentru desert am ales un cheese cake, 20 lei, o felie, adică biscuiți cu brânzică dulce și cu ou, asezonate cu fructe de pădure, scump... și la propriu și la figurat.

Cu un total de 155,80 lei domnul C a plecat mulțumit de la restaurant.

Am stat acolo o oră și 15 minute, timp în care soarele a împuns norii și ne zâmbea fierbinte.

Da, recomand, e un loc scump dar curat, decent, bun pentru răsfățul simțurilor și al diabetului.

Trimis de krisstinna in 17.09.18 08:02:51
Validat / Publicat: 17.09.18 08:36:17

VIZUALIZĂRI: 1231 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P13 Bună dar scumpă, așa cum am zis...

ANILU
[17.09.18 09:38:45]

@krisstinna: Și nouă ne place la Taverna Sarbului chiar dacă este mai scump.

Am testat-o pe aceasta de la Severin cu câteva zile înaintea voastră!

Acum am văzut cum arată malul Dunării amenajat pe lângă tavernă. Eu nu am apucat să văd, de cum am intrat a început o furtună de nu se mai vedea nimic afară!!!

Îmi place ce studioasa erai... ????

Să vă fie de bine.

O săptămână ușoară.

doinafil
[17.09.18 11:46:14]

@krisstinna: Mă bucur să văd florile din jurul terasei!

Când am fost noi acolo, de Paște în acest an, Dunărea își mărise debitul și acoperea terasa.

Da, este mai scumpă, dar, dacă bucatele sunt bune, nu-ți pare rău!

Am votat cu drag!

Yersinia Pestis
[17.09.18 12:24:18]

Am fost la T.S. la Sinaia, Brașov și Constanța.

Mereu am găsit mâncare gustoasă dar parcă (prea) scumpă.

Au porții mari, servirea este OK. La Sinaia mi s-a părut cel mai aproape de cerințe, iar la Constanța, un pic cam departe de ceea ce ar trebui. Nu-i vorbă, am fost în perioade diferite și, ca orice locație deservită de personal, sunt zile bune și altele mai puțin bune, nu vreau să pun o etichetă doar prin prisma unor întâmplări .

Per total, brand bun dar care, pare că se cam sugrumă singur! Cam ca ”La Plăcinte”, la Iași, e cam mărul lăudat.

[17.09.18 14:06:35]

@ANILU: Știu că ați fost acolo cu puțin timp înaintea noastră, știam și că ție ți-a plăcut

Părerile sunt împărțite, unii o recomandă, alții nu. Eu, ca și tine, o recomand cu drag.

Poate contează și ziua sau anotimpul, asta legat de servire. De-aia am vrut să scriu, să evidențiez faptul că am fost intr-o zi de joi și taverna nu era aglomerată.

Da, cu coniacul intr-o mână și cu iubita mea țigară in cealaltă, studiam meniul

Mulțumesc de vizită, te pup și îți doresc o săptămâna cu mult soare, la propriu și la figurat!

[17.09.18 14:10:14]

@doinafil: Așa de umflată era Dunărea? Of!

E scumpă dar bună și e ceva sigur, nu te umpli de bube, in zonă nu ai multe locuri de ales, e cam sărăcuță Drobeta din acest punct de vedere.

Mulțumesc frumos

[17.09.18 14:14:55]

@Yersinia pestis: Uite că la Constanța nu am fost la Tavernă, parcă nici nu aș îndrăzni. Asta pentru că acolo ai un centru vechi superb, cu multe cârciumi, și un port super dotat cu mâncătorii

Da, e scump totul dar o data pe an sau când nu ai de ales merită un pic.

Mulțumesc de vizită, vă pup pe amândoi, mai mult pe Adi cea cuminte și frumoasă

Michi
[18.09.18 12:29:53]

Votat şi plăcut în cunoştinţă de cauză. La sfârşitul circuitului pe care l-am făcut cu autocarul în Vestul ţării în august, după ce am mâncat cinci zile pe unde am apucat, ne-am răsfăţat tot grupul la Taverna Sârbului din Severin. Mie nu mi s-a părut prea scump pentru că am împărţit porţia de şalău meunier cu nepoata cu care am fost, plus berea fără alcool, am ieşit la vreo 35 lei. Nu de calicie dar mâncasem bine dimineaţa şi nu prea îmi era foame. Într-adevăr serviciu rapid, preparate bune.

[18.09.18 13:25:04]

@Michi: Sărut mâna

Nici soțului meu nu i se pare scump

Eu sunt mai zgârcită din fire, recunosc.

De exemplu, o porție de cartofi prăjiți costă 10 lei și o prajiturică are prețul unei jumătăți de tort. Așa am fost mereu: el mână spartă, eu cu economia

Dar nu aveam ce alege, nu am auzit de restaurante “sigure” in zonă și decât să ne apară bube pe noi mai bine dăm 50 lei in plus pe mâncare decât sa-i irosim pe medicamente.

Deci, la cât sunt eu de zgârcită și tot îl recomand sincer.

Vă sărut dulce și va mulțumesc frumos de vizită

Zoazore
[19.09.18 12:48:45]

@krisstinna:

Eu sunt mai zgârcită din fire, recunosc.

= si eu! Dar nici portiile nu-s taman micute, sunt suficiente, zic tot eu! Recomandarea pentru diabetici e nepretuita!

P11= scoate mana din farfurie, ca-i pacat de unghiutele-alea

Ai zis c-ai avut trei masline, dar eu am numarat doar doua!

Daca i-a placut domnului C, e de bine si sa va fie de bine!

[19.09.18 13:06:18]

@Zoazore: Mulțumim frumos

O măslină o halisem , îmi era pofta.

roth
[19.09.18 22:01:00]

Uite cum pierdui eu posibilitatea de a gusta/degusta bunatati cand am foat in zona... asta este, data viitoare.

Frumos la ei acolo, nimic de spus, insa ce am observat e curatenia impecabila...

[19.09.18 22:04:56]

@roth: Tu ești plimbareață, sigur mai ajungi in zonă, au multe preparate fără carne, zacusca lor e delicioasă.

[23.09.18 15:15:29]

@krisstinna: Toate tavernele astea ale sarbului sunt scumpe, insa au produse foarte bune, portii mari si gustoase, si datorita lor flacaul meu cel mare a prins gustul spanacului cu miel (mancat tot acolo la Drobeta Turnu Severin).

Felicitari, votat cu mare drag.

[23.09.18 22:13:52]

@mishu: Mmm, spanac cu miel...

O să gătesc și eu săptămâna viitoare

ANILU, doinafil, Michi, mishu, roth, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Drobeta Tr Severin? :