ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.03.2012
ÎNSCRIS: 03.09.11
MAR-2012

Cetatea Prejmer - Colosseum de Romania

Ce dor mi-a fost de ochii tai - Mirabela Dauer

Intilnirea de la Tirlungeni a avut in program vizitarea imprejurimilor si datorita faptului ca eram foarte obosita de la serviciu, am ales sa facem o plimbare pina la Cetatea Prejmer si nu turul pietonal din Brasov, ceea ce presupunea o mai mare oboseala si efort din partea mea... Nu am citit informatii inainte de a ajunge acolo ci doar am urmat indicatoarele de pe drum. Am ajuns cam in 10-15 minute si ne miram ca portile sint inchise. Eu, indrazneata cum ma stiti (de prin reviewuri)... am impins poarta grea, pentru ca nu am vazut lacat... si am pasit in curte. Imediat si-a facut aparitia un domn cam morocanos si am intrebat "Se poate? " "Daca tot ati deschis... se poate"... a zis el cu o juma' de gura.

Eu m-am dus catre casa de bilete unde era afisat pretul de 8 lei/adult dar cum n-a catadixit sa vina nimeni, am luat-o catinel spre poarta mare... cu tepi si p'aci mi-a fost drumul. Mi-am programat aparatul sa faca niste poze prin curte deoarce partenerul de plimbare era ocupat sa pozeze peisajul. Am intrat in biserica si am inceput sa cint... cum nu era nimeni, am cintat o melodie de muzica usoara... "Ce dor mi-a fost... " a Mirabelei Dauer... mama, ce rezonanta avea biserica aia. Ba chiar am si dirijat imaginar de la pupitru...

Am admirat orga din biserica, era la mare inaltime, la propriu... apoi am iesit prin curte. Usile "celulelor" erau numerotate dar, cum n-am avut ghid, n-am stiut ce e dincolo de ele decit doar la cele care aveau cite o gaura... si nu la cheie. Care avea usa deschisa, era imediat vizitata de mine, nepasindu-mi ca pot da de lilieci prin intunericeala aia. Apoi am urcat pe niste scari si am vizitat partea de sus. La un moment dat m-am simtit ca la Colosseum. Praf si pietre, atit am gasit acolo si... am luat mai mult de jumate pe hainele mele... Si cite un peisaj superb vazut prin "ochiurile" din zidul cetatii (sau guri de foc, cum imi explica "cineva"). Nu am avut rabdare sa strabat toate culoarele, cum am dat de o iesire, am zbughit-o afara.

Un brad mare in curte, dainuie ,cred, de pe vremea zidirii acestei cetati, deoarece sade cam inclinat.

Nota discordanta au facut stingatoarele de incendiu amplasate din loc in loc,linga tocaria de lemn invechit a obiectivului...

N-am ezitat sa pun mina pe matura si sa curat locul, deoarece asteptam musafiri, ceilalti AFA-isti inscrisi pe forum. Si bine am facut, caci a doua zi s-au dus acolo o multime de personalitati AFA. (nambaroanele & co.)

Promit ca am sa vizitez aceasta frumoasa Cetate si insotita de un ghid aferent si... poate ca o fi cineva care sa descuie citeva lacate pentru a putea admira interioarele camerelor inaintasilor nostri.

La iesire acel domn astepta nerabdator in masina... si daca portile alea ar fi fost mai usoare... probabil ca le-ar fi trintit in urma noastra... ca cine stie din ce treaba l-om fi retinut.

Cam atit pot sa va relatez din plimbarea mea, caci a fost una de relaxare si agrement si nicidecum de culturalizare. Oricum locul merita vizitat, peisajul este foarte frumos.

Trimis de adri-nico in 15.03.12 23:04:36
Validat / Publicat: 16.03.12 07:23:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PREJMER.

VIZUALIZĂRI: 2479 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P23 un peisaj frumos de final- biserica din fata cetatii.

santana*
[16.03.12 07:51:27]

Un singur paragraf se referă la cetatea Prejmer... A, şi preţul: 8 lei... apoi bradul care dăinuie peste veacuri (cam secolul 13). Al naibii Matusalem de pădure ăsta!

În rest, vorbăreală fără noimă: juma de vot, de încurajare. Să fie primit!

[16.03.12 09:05:51]

Auzi... sa canti in biserica!!! Cred ca doar tie @adri-nico putea sa-ti treaca prin cap asa ceva, !!! La mine efectul a fost invers am amutit!

Asi fi vrut sa fiu acolo sa ascult miniconcertul andri-nico in biserica Prejmer!!! Ii dau dreptate domnului @santana, de la mine ar pleca cam un sfert de vot pentru ca acest obiectiv este unul dintre cele mai frumoase din Romania si a fost tratat destul de superficial!!!

Va invit sa ascultati si varianta originala a melodiei cantata de colega noastra!

Melodia atasata se poate sterge/schimba!

adri-nicoAUTOR REVIEW
[16.03.12 17:19:38]

Draga Santana,

Faptul ca "m-ai citit" inseamna mai mult decit bolovanul aruncat.

Draga web, Imi pare rau ca am tratat cu superficialitate acest monument insa, dupa cum am scris, desi era program de vizitare, nu am gasit pe nimeni care sa imi "deseneze" despre ce e vorba in decor. Asa ca m-am multumit sa ma cocot pe unde am putut si sa iau praful pe mine, pina data viitoare cind voi reveni ca sa aflu si istoria.

Sint sigura ca aveti destule reviewuri din care sa va informati despre acest obiectiv, asa ca eu am pus doar o "pata de culoare" intr-o zi fara vizitatori.

Si daca am cintat in biserica... bine ca am recunoscut. Sper sa ma ierte Cel ce ne iarta toate...

Numai bine!

ileanaxperta*
[16.03.12 18:11:54]

Draga mea adri-nico, mie imi place enorm sinceritatea si dezinvoltura ta, imi place entuziasmul si faptul ca mereu esti TU. Asta conteaza, sa stii!

Ce ai scris aici sunt pur si simplu cuvintele tale, emanate din gandurile si inima ta, nimic preluat. Asa ca, dupa parerea mea, impresiile sunt mult mai valoroase, venind de acolo, din tine doar...

Si faptul ca ai cantat in biserica, nefiind nimeni acolo, iar opinia mea, nu ai gresit cu nimic in fata nimanui. Nu ai facut rau nimanui, chiar nu ai deranjat pe nimeni. Poate ca si eu as fi cantat putin, mai mult de curiozitatea de a "verifica" acustica bisericii...

Putem ramane muti, in contemplare, intr-un locas sfant, datorita frumusetiilor vazute acolo si a starii spirituale pe care ne-o induce acel loc. Da, aceasta este starea generala, dar, in viata sunt atat de multe exceptii, care confirma diversitatea vietii si a starilor umane, nu credeti?!... Iar spontaneitatea este un dar lasat tot de D-zeu...

Numai bine tuturor, toleranta, iubire si veselie!

bog68
[16.03.12 19:41:13]

Dumnezeu să ne dea răbdare și putere să transformăm ceea ce ne deranjează la alții în Biserică, în jertfă și iubire, astfel încât se ne folosim și noi și aceia.

Cântarea este o dulceață a chitarei, a sufletului, atinsă de cineva dinafară. Iar sufletul, dacă nu-i vine în vremea rugăciunii într-ajutor grăirea tainică în duh, nu se străpunge ușor de cele cântate.

“Căci de fapt, a ne ruga cum trebuie, nu știm”.

adri-nicoAUTOR REVIEW
[18.03.12 16:15:02]

@Ileana,

Multumesc de cuvintele frumoase. Eu sint EU!!!

@Bogdan,

Am nevoie de traducere la ecoul de mai sus... sau sint eu prea obosita din calatoria mea incit totul e un amestec in cap la mine.

Uite, tocmai am vizitat Biserica Sf. Varvara... si acolo nu mi-a venit nici sa cint, nici sa ma rog... am amutit de frumusetea lacasului asa ca... traiasca aparatul foto!!!

@all,

Multumesc de voturi. Nu ma asteptam asa un review-ulet mic sa fie votat. Sper ca nu doar din "simpatie".

[17.06.15 08:23:11]

Mutat în rubrica "Cetatea Țărănească Prejmer, PREJMER" (nou-creată pe sait)

adri-nico, bog68, ileanaxperta*
Alte impresii din această RUBRICĂCetatea Țărănească Prejmer: