ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.06.2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 3.....18

Doua pesteri ,,plangacioase'': Polovragi si Pestera muierii

Delerium - Angelicus

PESTERA POLOVRAGI

Am fost cazat in Ranca (la aprox. 30 de km. de aceste ,,nestemate'' nationale) si ar fi fost o intietate sa ratez oportunitatea de a vizita pesterile gorjene!

Dupa un drum serpuind, dar foarte bun -de curand a fost amenajat si asfaltat -am oprit la Manastirea Polovragi. De vizitat si acest lacas ingaduit de Dumnezeu si loc de pelerinaj crestinesc, care strajuieste urcarea pe Cheile Oltetului.

Dupa 500-600 de metri de urcus, cu un peisaj montan intr-o continua transformare, cu stanci sculptate de vreme, alaturi de tot felul de grote, spectacolul naturii se impleteste cu multe legende ale locului.

Drumul este forestier, paralel cu raul Oltet, ce desparte Muntele Capatanii de Muntele Parang, pe o lungime de 3 km. Se poate ajunge si cu masina, dar datorita drumului ingust nu ai unde sa o parchezi.

Pe partea dreapta, se deschide o poarta impresionanta care te indeamna sa o explorezi. La intrare te intampina inginer speolog Felicia Bonta, ghidul pesterii, care cu mandrie se declara o "moldoveanca din Basarabia".

Programul pesterii Polovragi este de la 10:30-18:00, exceptand ziua de luni cand este inchis. Intrarea pentru adulti este de 5 RoN, iar pentru un copil 2,5 RoN.

Mai exista o taxa de 10 RoN pentru fotografiat si 20 RoN de filmat (nu stiu daca fac vreun rau acestei deosebite ghide, dar vazandu-ma cu aparat foto si cu camera de filmat nu mi-a perceput nimic!)

Aflu ca in constiinta localnicilor, se pastreza o credinta conform careia, liderul spiritual al geto-dacilor Zalmoxes, ar fi locuit in aceasta pestera, si tot aici, vracii prelucrau o planta rara, numita POLOVRAGA, intrebuintata in popor, ca remediu impotriva anumitor boli. Este posibil ca denumirea localitatii sa aiba originie dacica, cuprinzand in sine ,,o criptograma" nedescifrata inca. O alta legenda spune ca ,,stropii ce se preling si picura si azi" sunt lacrimile Zeului care deplange soarta poporului dac-si cred eu, si din zilele noastre!

Este o pestera ,,calda" (10 grade Celsius) si cu o umiditate medie de cca 90%, care "plange" cu apa bogata in carbonat de calciu, bioxid de siliciu sau oxid de fier.

Cei 800 de metri de galerie vizitabila (din cei 10 km cartografiati de speologi-cealalta iesire din pestera se pare ca se afla tocmai in Transilvania) reprezinta o emotie de exceptie, datorita diferitelor forme de stalactite si stalagmite, ce intruchipeaza denumiri precum: Bolta insangerata, Sala divina, Camera Alba, Sala Piticilor, Cuptorul Dacic, Delfinul Gripat, Regele si Regina, Sectroul Ogivelor, Moartea (o pictura realizata prin tehnica cu negru de fum de un anumit calugar, care alternand cu temperatura pesterii, simti anumiti fiori), Iconita, Bazinele Mari, Sala Draperiilor etc... etc.

Este o adevarata cronologie istorica prezentata maiestuos de aceasta minunata ghida, care se incheie cu Izvorul Sperantelor, din spatele caruia "ne priveste" Maica Domnului.

Nu pot sa inchei fara sa spun si cateva cuvinte despre liliecii care stau aninati de tavanul pesterii, cu capul in jos (doar traim in tara lui Dracula, nu?).

Se pare ca am nimerit in perioada de ,,maternitate", deoarece erau insensibili si le-am respectat aceasta perioada.

In speranta ca am reusit sa va starnesc curiozitatea, va astept sa va "dezleg" si alte amanunte.

PESTERA MUIERII

Pestera Muierii sau Pestera Muierilor, se afla in comuna Baia de Fier, la aproximativ 5 km de Pestera Polovragi si se ajunge destul de usor, datorita drumului de curand terminat.

Pestera a fost formata in Masivul Parang, de catre raul Galben si are urmatorul program de vizitare-estival: 09:00-18:00 si se intra la ore fixe (pauza 13:00-14:00), iar luni este inchis. Tariful este de 10 RoN pentru adulti si de 5 RoN pentru copil+taxa de fotografiat 10 RoN si de filmat 20 de RoN. La fel ca in pestera Polovragi, nu aam avut nici o restrictie in acest sens, chiar daca nu am platit aceasta taxa.

Ghidul cu ochi mari si verzi, foarte amabil (pentru doritori, pot oferi numarul lui de contact, in caz ca nu este prin "apropiere"), iti explica in amanunt detaliile modelate de vreme, in calcarele mezozoice.

De fapt, am avut 2 ghizi, l-am omis pe catelul-ghid, care mergea in fata grupului de turisti si se oprea contemplativ in fata tuturor atractiilor pesterii (cred ca stia scurtaturile acestui labirint de incaperi mai bine decat ghidul oficial). Istoria acestei pesteri este bogata, care in vremuri stravechi, adapostea copii si "muierile" in timpul razboaielor.

Se pare ca a fost descoperita in 1934 si electrificata in 1958-fiind prima pestera electrificata din Romania-reprezinta un veritabil punct de atractie turistica in ansamblul obiectivelor din Nordul Gorjului de Est.

Lungimea pesterii este de 3600 de metri, dispusa in mai multe niveluri, dar vizitabil sunt 940 de metri, atat cat este luminat, si are o retea de diverticule, cotloane, greu accesibile. Este o pestera nerecomandata celor claustrofobi (dupa parerea mea) si se merge in mai multe randuri in ,,mersul piticului", norocul nostru este ca nu te intorci, pestera avand o iesire. Adevaratele atractii ale pesterii sunt Domul Mic, Turcul, Sala Altarului, Amvonul, Candelabrele Mari, Valul Muierii, Dantela de Piatra, Cascadele Impietrite, Sala cu Guano (excremente ale liliecilor, cel mai bun ingrasamant), Poarta, Mos Craciun si alte formatiuni calcaroase, sculptate de natura. Se pare ca la nivelul de jos al rezervatiei speologice, s-a descoperit un craniu de femeie, vechi de 30000 de ani, dupa ultimele analize ale speologilor americani. Pestera este in renovare, am avut privilegiul sa fim unicii vizitatori ai acelei zile. Inca se lucreaza la electrificare in Sala Musteriana si in Galeria Ursilor, unde administratorii pesterii ne vor prezenta in viitorul apropiat (banuiesc eu!) tot felul de vitrine, cu un adevarat cimitir de resturi scheletice de ursi de caverna, lei, hiene, vulpi, lupi, capre salbatice si alte vietati ale pesterii. Ma simt obligat sa va informez ca ar fi bine sa va parcati masina la iesirea din pestera, pentru ca altfel veti parcurge pe jos, peste 1 km pana la intrarea in pestera (acolo, de fapt, unde mi-am lasat si eu masina).

Cu sentimentul de incredere ca v-am integrat in lumea fascinanta a pesterilor gorjene, va urez Vacante Frumoase!

Trimis de Marian Preda in 04.06.11 15:53:46
Validat / Publicat: 04.06.11 19:45:50

VIZUALIZĂRI: 25738 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Marian Preda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Grota pe drumul Cheile Oltetului,spre Pestera Polovragi

[05.06.11 07:46:44]

Articol selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie

[05.06.11 11:37:53]

melodia atasata este propunerea muzicala, se poate insa schimba!

[05.06.11 15:33:58]

Multumesc web 13 pentru muzica ambientala, ,,ecunemica''! ; acum ma gandesc si-mi imaginez... , ca daca, pe aceasta melodie

- ca muzica... de fond- administratorii acestor pesteri ar prelua acesta minunata ,,expresie de sunete'', ar dobandi prin acustica ei mai multe ,,frunze turistice''. Ar fi minunat un concert clasic intr-una din pesteri!

Dar, este doar o idee!...

[05.06.11 15:52:35]

Multumesc tare mult pentru aprecieri, dar n-am facut decat sa fiu foarte atent la explicatiile ghizilor!

P. S.

Am uitat sa scriu o fraza ,,celebra'' a ghidului din Pestera Muierilor... ,,Sunt un ,,guru'', un ,,PESTE'' al acestor ,,muieri''... Bineinteles, in gluma!...

dpavel
[14.06.11 11:37:26]

Pentru elevi si studenti este tarif redus?

Multumesc.

[14.06.11 19:17:07]

DA, PAVEL! Exista taris redus, ... dar in grup organizat! Altfel se plateste: -Pestera Muierii 5 Ron, de copil;

-Pestera Polovragi 2,5 Ron.

Pentru organizarea si realizarea acestui proiect in grup, i-ti pot oferii numarul de telefon al administratorilor acestor minunate pesteri!

dpavel, Marian Preda
Alte impresii din această RUBRICĂPeștera Polovragi [GJ]: