ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.03.2015
ÎNSCRIS: 05.03.15
JUN-2014

Pestera Polovragi

Peştera Polovragi

În drumul nostru cu maşina spre Târgu Jiu ne-am abătut vreo 20 de km şi am vizitat peştera Polovragi, pentru prima oară. Era închisă pentru public, în luna iunie, lunea în jurul prânzului, dar am avut noroc să îl găsim acolo pe ghid şi un mic grup, care ne-au primit printre ei şi am putut să facem vizita, fără bani.

Ghidul ne-a dat multe explicaţii, despre temperatură (cam 9 grade), ridicată pentru o peşteră, umezeală şi despre atracţiile din interior: Scaunul lui Zamolxe, Izvorul Speranţelor, Bolta însângerată, Camera Albă, Sala Divină, Moartea cu coasa, Cuptorul dacic, Regele şi Regina, Casa piticilor şi Albă ca Zăpada.

Ele sunt, de fapt, anumite formaţiuni de stalactite, stalagmite sau coloraţii de pe pereţii abrupţi care au forme şi dimensiuni ce şi-au atras aceste denumiri şi comparaţii amintite.

Peştera e de 10 km dar pentru public e deschisă galeria de 800 m dar noi cred că am văzut doar primii 400 m.

Să aveţi grijă cu ce vă încălţaţi, că noi am intrat în bălţi care nu se vedeau prea bine şi ne-am udat până la piele.

De asemenea, pe alocuri, tavanul e foarte jos şi cu forme ascuţite care te pot răni dacă nu te apleci mai mult.

Peştera e veche, a fost refugiu pentru daci, vraci, călugări şi fiecare a lăsat câte un semn al trecerii sale.

Partea care nu se vizitează e mai periculoasă, speologii încă o cercetează şi este necesar să mergi chiar pe burtă sau în apă pe anumite porţiuni.

Drumul forestier care duce spre peşteră, sub pereţi de stâncă, poate fi riscant, pentru că mai cad pietre şi bolovani, în special după ploaie.

E o peşteră frumoasă, a 5 a ca mărime din ţară şi merită să vizitaţi.

Trimis de kappy1112 in 12.03.15 22:17:37
Validat / Publicat: 13.03.15 06:08:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POLOVRAGI / NOVACI.

VIZUALIZĂRI: 2370 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kappy1112); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[13.03.15 06:07:45]

@kappy1112: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Pestera Polovragi [GJ]" (deja existentă pe sait)

gettyy
[13.03.15 17:12:07]

Frumoasă zonă! Si cheile sunt minunate!

tata123 🔱
[16.03.15 09:45:36]

Peștera Polovragi nu este foarte spectaculoasă, accesul e facil, nu există pasaje înguste. În schimb, Cheile Oltețului sunt frumoase. Dacă mai mergeați câteva sute de metri, pe jos, după podul peste râu (unde vara poți coborî pe coardă), există scări de fier ce permit accesul la albia râului. Cei curajoși pot intra în apă chiar, deși chiar și în iulie-august e „rece ca gheața”.

[17.03.15 13:37:37]

@tata123: Nu stiam, multumesc pentru sugestie, daca mai trec prin zona le voi bifa si pe acestea.

AleDia
[19.03.15 13:11:00]

Nu auzisem de aceasta pestera pana acum. Am aflat ceva nou

[20.03.15 08:07:00]

@AleDia: e desrul de veche, merită vizitată!

traian.leuca † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[20.03.15 11:29:33]

Un bun review de debut!

Deși am fost de vreo trei ori în zona Polovragi (am intrat în peșteră numai odată), încă nu am reușit să descriu acele frumoase locuri.

@Ale Dia-foarte aproape de Polovragi, în orașul Baia de Aramă, se află Peștera Muierii/, mult mai spectaculoasă decât cea descrisă mai sus de colegul noastru. @kappy1112. Merită vizitată, mai ales că se află în imediata apropiere de Transalpină.

AleDia
[20.03.15 16:53:05]

@traian. leuca: Notat si retinut! Multumesc pentru sfaturi.

[20.03.15 23:03:45]

@traian. leuca: multumesc pentru apreciere, o singura remarca as avea totusi, sunt barbat. :-)

traian.leuca † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[20.03.15 23:16:15]

@kappy1112 - Sorry, am rugat web-ul de serviciu să facă cuvenita modificare.

Yersinia Pestis
[22.03.15 08:34:29]

În zonă sunt foarte multe lucruri de văzut : Polovragi, Peștera Muierii, Transalpina.

De fapt, de pe la Rm. Vâlcea spre Tg. Jiu ai ce vedea : mănăstiri, peșteri, târgul de la Horezu, Rânca, Transalpina, Tg. Jiu, în sine, un oraș cochet, care mie mi-a plăcut foarte mult! Să mai zică cineva că moldovenii au pică pe olteni ?!

Oricum, noi, moldovenii, suntem mai bețivani decât oltenii, fie și pentru faptul că țuica oltenească e doar trecută pe lângă cazan ; cu țuica lor te speli pe dinți ca să miroși a bețivan, cu țuica noastră îți aduni dinții de pe jos, dar, nu-ți pasă: ești atrofiat!

Nu de alta dar 40 de grade pot însemna o febră bună, nu tăria unei țuici!

christian
[21.08.15 14:12:13]

Buna!!!

vreau sa stiu unde poti lasa masina ca sa poti urca spre pestera si din ''parcare'' cat de lung e drumul pana acolo?

acum multi ani de zile am riscat sa urcam cu masina pe drumul forestier si am tras o spaima grozava cand practic ''am muscat'' cu cauciucurile de marginea haului. ca sa nu repetam experienta te rog sa-mi spui cum sa procedez

multumesc mult de tot!

cu stima,

Christian

gettyy
[21.08.15 14:31:00]

Cristian, poți lăsa mașina chiar la intrarea în chei, fără nici o problemă. Distanța este foarte mică până la peșteră; este o adevărată plăcere mersul pe jos până acolo!

Poți merge cu mașina și până mai aproape de peșteră, dar drumul este foarte îngust și nu te sfătuiesc.

Peisajul este mirific!!!

Vacanță frumoasă !

christian
[23.08.15 07:54:01]

@gettyy - multumesc mult!!!

AleDia, christian, gettyy, kappy1112, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂPeștera Polovragi [GJ]: