ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2010
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 31.07.10
JUN-2010

O zi = O surpriza (Pisak - un loc pitoresc)

Croatia, o tara, ptr. mine un cuvant care nu insemna nici o curiozitate. Ba, mai mult, gandul ma ducea la niste oameni cruzi care ucid cu sange rece. Nu mi-am dat osteneala nici sa caut nici sa ascult pe cineva ce avea de spus despre aceasta tara.

Auzeam ca este foarte frumos si se duc prieteni sau cunoscuti de 2-3 ori la rand in acest loc si raspundeam ca nu-mi trebuie. Eu visam insule grecesti, Sicilia unde am stat doar o saptamana si nu am vazut decat un port mic Etna, Riviera del Conero Italia, cu splendida Loreto unde am auzit cel mai frumos glas cantandu-i lui Dumnezeu si inca cateva locuri iubite de mine.

Anul acesta, dupa ce m-am intors din Zakynthos, unde a fost extraordinar, am acceptat o calatorie cu familia in Croatia. Sora si fiica mea mi-au aratat poze de la Plitvice si m-au convins. Am plecat 3 cupluri cu doua autoturisme si am stat la gazda in Pisak pe Riviera Omis.

Surprizele s-au tinut lant ptr. mine care nu credeam ca o sa-mi placa. Inca de cand am intrat in aceasta tara, Croatia m-a uimit cu peisajul oarecum asemanator Italiei. Ceva imi amintea de calatoria pe care am facut-o cu masina de la Ancona la Napoli, apoi Sicilia.

Gazdele, oameni in varsta, nu vorbeau nici o limba straina dar, au fost atat de primitori, draguti, darnici, comunicativi, incat i-am indragit si culmea, aproape ne-am si inteles in totul. Ne-au oferit zilnic fructe si bautura lor facuta in casa: orahovica. Intr-una din zile ne-a plimbat cu barca de-a lungul tarmului (nepotul gazdei). Fiecare familie are si autoturism si barca cu motor si casa in Split (cei mai multi daca nu toti). Au un nivel de trai... super!

Mancarea este foarte buna la toate terasele. Am mancat cele mai gustoase paste cu fructe de mare, cei mai gustosi pesti (alb, albastru), calamari, sepie, pentru prima data. Pana acum nu am putut gusta, dar in Omis si Pisak aratau asa de bine si miroseau atat de imbietor! E putin cam scump, e adevarat!

Dar esti tratat atat de frumos de ospatari, ca merita.

Apa, oriunde am fost era cristal, doar ca sunt pietre pe plaja si in apa. Sunt si plaje cu nisip, dar nu le-am putut vedea pe toate! Curatenie peste tot!

In fiecare zi descopeream locuri si mai frumoase, chiar daca am avut o vreme capricioasa: Cand ajungeam la destinatie potop, dupa care iesea soarele, cand ne intorceam din nou ploua, si tot asa.

Am avut noroc a opta zi am plecat la Plitvice si a fost o vreme insorita splendida. Acolo am si ramas peste noapte la o pensiune. Preturi diverse: 80, 65, euro pe camera sau chiar 85 euro ptr. 3 camere.

Plitvicele a fost culmea frumusetii, nu-si au rost cuvintele, trebuie vazut cel putin o data in viata si-ti faci ideie cum e in rai. Asta ptr. noi care nu am vazut mare lucru, nu am ajuns in locuri mai indepartate. Nu banuiam ca aici langa noi se gaseste ceva asa de frumos!

Pentru mine a fost o surpriza aceasta calatorie, m-a uimit in mod placut, dar tot cele amintite la inceput sunt pe primul loc in inima mea. Ce pot spune: a meritat sa vad aceste locuri!

Dintre toate localitatile pe care le-am vazut, Pisak, ramane cel mai pitoresc!

Trimis de nusha2160 in 03.08.10 02:18:28
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

VIZUALIZĂRI: 5065 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nusha2160); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Pisak, localitate pe tarmul Dalmatiei, in amurg.

ionescunic
[03.08.10 06:57:32]

Foarte interesant si eu am avut aceleasi temeri si le mai am inca referitor la croati si la Croatia in general, dar vazand o mie de poze si citind ce s-a scris pe aici, cred ca la anul o sa facem o vizita acestei minunate tari, acum nu mai am decat o singura problema: preturile!

[03.08.10 07:52:02]

@nusha2160 sper sa-ti placa melodia atasata!

[03.08.10 09:02:35]

am modificat titlul sectiunii in "Omis si imprejurimi" astfel vom aduna aici si alte review-uri "de calatorie" din zona.

[03.08.10 21:08:41]

[@webmaster13] - Imi place f. f. mult, multumesc!

[03.08.10 21:11:02]

[@webmaster77] - Multumesc ptr. ajutor!

romanitzaa
[03.08.10 23:01:05]

Multumesc pentru informatii, o sa-mi fie de mare ajutor in concediul din septembrie. Un vot si de la mine!

raduu1972
[28.08.10 16:18:25]

Trec si eu Croatia in planurile de vacanta pentru anul viitor, superbe pozele tale, 400pma pentru fotograf

[30.08.10 00:07:29]

Mrsi pt pma si ... am auzit ca este foarte frumos de vizitat Croatia august - septembrie. Eu am prins cam multe ploi si seara foarte frig de nu am putut sta pe terasa.

nusha2160, raduu1972, romanitzaa
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Omis și împrejurimi: