ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.11.2023
ÎNSCRIS: 02.07.12
NOV-2023
BUN

Travelers Coffee & Bistro

Când am fost cazați în Târgu Mureș hotelul ales (vezi impresii) oferea și mic dejun. Acesta era consistent, aspectuos și divers. Am văzut personal și au fost recent cunoștințe acolo. Dar din punct de vedere personal acesta era la un cost ușor incompatibil pentru buzunarul meu, 2 mic dejunuri pentru familia mea de trei mă costau 300 lei (6x50=300). Nu am nimic cu micul dejun oferit de hotel era jos pălăria calitatea de acolo dar cu acești bani puteam să mă descurc mai bine în altă parte. Ca și idee cel mai scump mic dejun plătit în viața mea nu a fost în Australia ci în Fundata (40 lei/persoană) și cumpărat acolo de nevoie pentru că nu era nimic în jur.

Noi ne-am descurcat în felul următor: În prima zi am mâncat din traistă, a doua zi la prânz la un restaurant a treia zi la prânz la un alt restaurant. La ambele mese de prânz totalul a fost undeva în jur de 300 lei. Pentru restul meselor am găsit Travelers Coffee & Bistro un mic local de buget și nu numai în inima Târgu Mureșului.

Unde se află?

Micul restaurant se află în zona ultracentrală din Târgu Mureș, lângă Piața Teatrului cu intrare dinspre Piața Trandafirilor. În imediata vecinătate se află muzeul de etnografie iar la hotelul unde am stat trebuia să trec doar drumul existând o trecere de pietoni semaforizată.

Adresa exactă este: Piața Trandafirilor nr. 13 Târgu Mureș 540049. telefon 0745493658. site pe FB

Despre Travelers Coffe & Bistro

Micul restaurant cu specific internațional este destinat persoanelor care vizitează orașul, intră, mănâncă și pleacă sau persoanelor care caută ceva la un preț cât de cât mai accesibil. Printre clienți am observat în general tineret, se poate cere și la pachet de asemenea localul livrează și acasă prin intermediul livratorilor, tazz, etc (parcă 4.99 lei era livrarea văzută pe sait) [... ]

Afară pe trotuar era un grup de 4 mese, fiecare cu 4 scaune tip bistro de terasă și 4 umbrele mari culoare crem. Așa se face că de și era o vreme ploioasă și pe deasupra și friguroasă la momentul vizitei am văzut tot timpul clienți și afară dar asta cred mai mult din motive de fumat.

Tot afară pe trotuar se puteau observa și câteva prețuri la produsele principale pe o tablă scrisă cu cretă.

Interiorul micuț era amenajat în stil kfc la perete bănci, mese și câteva scaune. Intrând în fața noastră se desfășura barul/tejgheaua/vitrina cu produse expuse. Băuturile erau expuse într-o vitrină pe partea stângă, deasupra tejghelei se puteau observa produsele principale de aici burgherele iar sus de tot am putut observa un poster foarte mare cu continentele lumii acesta având o legătură cu denumirea Travelers Coffee & Bistro (mâncătoria călătorului)

Orar Travelers Coffee & Bistro

Micul local este deschis de luni până vineri între orele 9.00-23.00 iar sâmbătă și duminică între orele 9.30-23.00. Orarul era foarte util și comod pentru noi deoarece treceam doar drumul de la hotel până aici și fie mâncam aici fie luam cu noi.

Meniu

Să zicem că se găsește mâncare la prețuri mai prietenoase chiar dacă nu sînt cele mai ieftine tot am ieșit mai bine decât cu acel mic dejun de la hotel.

Cel mai ieftin este acolo sandvișul și speed burgherul 7-10 lei totuși cât de cât consistent mai așa de ținut foamea. Doar niște cartofi prăjiți costă 7 lei/porția. Un sos extra costă 4 lei. Burgherele, preparatul principal acolo, se vând de la 28-34 lei dar din ălea chiar te saturi. Un meniu de pui cu cartofi prăjiți mai multe sortimente este 29 lei, la fel te poți sătura.

Răcoritoarele se pot bea la costul a 5-7 lei/0.5 l, un ceai fierbinte se poate bea pentru 8 lei. O cafea normală/espresso se poate bea pt. 6-8 lei, sortimente speciale de cafea costă mai mult 10-12 lei.

Sînt și vinuri la butelie costă 49 lei/butelia de 0.75 l.

Ce am mâncat aici/luat la pachet

De trei ori am pășit pragul Travelers, o dată am mâncat la ei și de 2 ori am luat la pachet. Preparate cumpărate au fost: meniul o dată (3x29 lei) + băutură (2x apă plată 0.5-2x5 lei, pepsi 0.33-1x7 lei), sandviș cu pui și salată a doua oară (3x10 lei), și sandviș cu pui (2x10) și burgher beef (1x29). Când am luat la pachet nu am mai cumpărat băuturi la hotel aveam fierbător de cafea/ceai, și alte băuturi din traistă. Totalul lăsat aici pt. 3 mese/resp. gustări a fost: 183 lei. Recomand acest loc.

Trimis de AZE in 26.11.23 22:34:27
Validat / Publicat: 27.11.23 07:00:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU MUREȘ.

VIZUALIZĂRI: 627 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Travelers Coffee & Bistro

msnd
[27.11.23 10:37:18]

Dacă recunosc bine fațada, aici, înainte de 89, era un așa zis „Lacto Vegetarian” .

În vremurile de foamete maximă aveau un meniu, batut la mașină la un rând, de o pagină și jumătate A4. Și nu erau numai chestii vegetariene. Chiar și prețurile erau rezonabile.

Datorită titulaturii, la început l-am tratat cu indiferență. Dar, după ce l-am descoperit, i-am deschis ușa de mai multe ori. Și mi-a plăcut mult. Ca dovadă, îl mai țin minte și azi.

După 89 nu l-am mai trmarcat, și m-am mutat la „Crizantema” (str. Libertății/Piața Onești).

Mulțumesc pentru aducerile aminte!

Ozi frumoasă!

AZEAUTOR REVIEW
[27.11.23 12:28:50]

@msnd: Îmi aduc și eu aminte de acest loc înainte de 89, dar nu îmi aduc aminte dacă am și fost înăuntru. Frecventam mai mult cofetării pe vremea respectivă????.

Poate îți aduci aminte și de celebrele lacto-baruri.

Mulțumesc pentru vizită, vot și ecou.

O zi faină îți doresc

AZE, msnd