ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.11.2023
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 02.07.12
NOV-2023

Biserici în Târgu Mureș

Vine weekendul, vine duminică. Se mai merge și la biserică. Voi descrie câteva din ultima vizită la Târgu Mureș.

În zona centrală din Târgu Mureș se pot vizita mai multe biserici istorice cu valoare arhitecturală și turistică. Majoritatea se pot vizita în interior la orice oră ziua, unele au un orar de vizitare mai restrâns. Locuind ultracentral la hotelul Concordia toate lăcașele de cult erau la pași de vizitare. Am și vizitat tot ce se afla în proximitatea mea și despre cele 7 biserici vizitate o să scriu câteva cuvinte în următorul articol. Asta nu înseamnă că nu sînt și altele în municipiu, eu astea le-am văzut acum despre astea voi scrie.

Catedrala Înălțarea Domnului

Adresa: Piața Trandafirilor nr. 1

Confesiune: ortodoxă

Stil arhitectural: romanic și gotic

Site: ro.wikipedia.org/wiki/Cat ... 2rgu_Mure%C8%99

Este cea mai mare biserică din municipiu. Catedrala ortodoxă s-a construit între anii 1925-1934. Arhitectul lăcașului de cult a fost Victor Vlad. Din lipsă de fonduri și poate și al doilea război mondial a fost de vină, pictura s-a finalizat doar în anii 1970 și 1986. Biserica este construită în formă de cruce greacă cu brațele egale deci o formă simetrică.

Clopotele bisericii au fost fabricate și aduse din Timișoara. La altar există un mozaic reprezentând pe Maria cu Isus, pe pereți se pot observa pictura sfinților mitropoliți din secolul XVII iar în cupola centrală există un vitraliu reprezentând pe Isus. Oricum pictura este mult mai bogată și observăm mai multe scene cu diferiți sfinți.

Am vizitat biserica cu ocazia plimbărilor din centru și mi-a plăcut în primul rând mărimea și pictura foarte bogată.

Biserica Sfântul Ioan Botezătorul

Adresa: Piața Trandafirilor nr. 61

Confesiune: romano-catolică

Stil arhitectural: baroc austriac

Site :ro.wikipedia.org/wiki/Bis ... 2rgu_Mure%C8%99

Biserica construită de iezuiți a fost finalizată în 1764. Arhitectul clădirii a fost Valentin Scherzer. Iezuiții au venit începând cu 1701 în orașul de confesiune predominant reformată. La început pe locul acestei parohii a existat o biserică din lemn. Orga bisericii a fost construită în 1869 de către constructorul de orgi Ludwig Mooser.

Biserica barocă dispune de două turnuri la fațadă. Lateralul clădirii nu se poate observa biserica fiind integrată între imobilele istorice din Piața Trandafirilor. Interiorul baroc este plăcut cele mai decorate obiecte sînt altarul și amvonul, sînt și picturi, sculpturi.

Am vizitat biserica în cursul plimbărilor în centru. În trecut am luat parte la slujbe pe aici inclusiv de sărbători. O dată am fost sus la orgă, erau foarte mulți choriști, era Crăciun și era în anii 80.

Biserica franciscanilor Sfântul Emeric

Adresa: Piața Teatrului/Piața Trandafirilor

Confesiune: romano-catolică

Stil arhitectural: baroc

Site :ro.wikipedia.org/wiki/Bis ... 2rgu_Mure%C8%99

Biserica franciscană a fost construită în anul 1777 de către ordinul călugărilor franciscani și purta hramul Sfântului Emeric. Din cauza proiectului din Piața Teatrului în 1971 edilii de atunci au hotărât demolarea bisericii, s-a reușit păstrarea turnului măcar. Dar încă în acel an s-a putut începe construirea noii biserici Sf. Emeric din cartierul Ady Endre în care s-au expus vitraliile de la biserica veche. Biserica nouă a fost finalizată un an mai târziu în 1972.

În prezent putem admira turnul singuratic din Piața Teatrului.

Catedrala mică Buna Vestire

Adresa: Piața Trandafirilor/Strada Tușnad

Confesiune: greco catolică/ortodoxă

Stil arhitectural: neoclasicist

Site :ro.wikipedia.org/wiki/Bis ... 2rgu_Mure%C8%99

Biserica Buna Vestire este cealaltă ortodoxă din Piața Trandafirului. Se află în capătul celălalt al pieței în apropierea primăriei, palatului administrativ și palatului culturii. Se află în triunghiul format de Piața Trandafirilor, Strada Tușnad și strada Iuliu Maniu.

Biserica a fost construită între anii 1926-1936 după modelul bazilicii Sfântul Petru din Roma. Până în 1848 biserica a fost de confesiune greco-catolică pe urmă după interzicerea bisericii unite cu Roma a devenit biserică ortodoxă.

Am vizitat și această biserică și am admirat pictura și ornamentele bogate.

Biserica Reformată din cetate

Adresa: Cetatea medievală

Confesiune: reformată

Stil arhitectural: gotică/barocă

Site :ro.wikipedia.org/wiki/Bis ... rgu_Mure%C8%99)

Cea mai importantă clădire din fortificație a fost Biserica Cetății, astăzi biserică reformată. Acesta datează dinaintea fortificației actuale din 1490. Dar istoria acestuia începe în 1230 când s-au stabilit primii călugări dominicani aici. Ansamblul era alcătuit din capelă, mânăstire, biserică. Din 1444 ansamblul aparține călugărilor franciscani.

În perioada reformată călugării franciscani au fost alungați din oraș, iar biserica a fost transformată într-una reformată. Biserica a primit forma actuală între 1785-1791.

Biserica are dimensiuni generoase 53 m lungime și un turn de 55 m înălțime. Interiorul este simplu amenajat nava are o lungime de 32 m și o lățime de 14 m. Arhitectura bisericii este gotică, principala intrare este printr-un portal gotic pe fațada vestică. Pe fiecare colț al acoperișului turnului gotic se mai află un turnuleț. Știam că există un orar de vizitare dar eram în afara acestor ore, poarta era încuiată și nici nu am insistat prea mult să văd interiorul. Voi atașa o poză cu interiorul din alte surse.

Clădirea bisericii în exterior este sprijinită cu contraforturi solide. Partea din spate este netencuită este posibil să fie în timpul unei renovări și să primească o tencuială nouă.

Biserica reformată mică

Adresa: str Șefan cel Mare nr 22

Confesiune: reformată

Stil arhitectural: baroc târziu

Site: ro.wikipedia.org/wiki/Bis ... 2rgu_Mure%C8%99

Biserica a fost construită între anii 1815-1830. Arhitectul clădirii baroce a fost András Lantos. În zona unde se găsește în prezent biserica a existat azilul săracilor. Lângă azilul săracilor a fost o mică biserică din lemn care s-a degradat și comuninatea reformată tot mai numeroasă din Târgu Mureș avea nevoie de o a doua biserică din piatră, cea din cetate devenind neîncăpătoare.

Biserica se poate observa în întregime din exterior dinspre strada Șetfan del Mare. Are un singur turn clopotniță la fațadă și o biserică sală în continuare. Această biserică am putut s-o văd din exterior, interiorul fiind închis.

Sinagoga Status Quo Ante

Adresa: str. Aurel Filimon nr. 21

Confesiune: iudaică

Stil arhitectural: ecletic

Site: ro.wikipedia.org/wiki/Sin ... 2rgu_Mure%C8%99

Evrei au existat în Târgu Mureș încă din 1682. În 1785 aveau o sinagogă din lemn. Între anii 1899-1900 s-a construit sinagoga actuală. Din păcate populația evreiască din Târgu Mureș în timpul al doilea război mondial a fost concentrată iar pe urmă exterminată. Puținii scăpați au emigrat imediat după război. Ultima renovare a clădirii a avut loc între anii 1998-2000 cu ajutorul federației comunității evreiești din România și din donații.

Orele între care se poate vizita lăcașul de cult nu prea sînt generoase. Este vizitabil luni-vineri 9.30-12.30, ori eu am ajuns vineri după acea oră și duminică eram deja plecat. Am putut să admit clădirea din exterior dinspre stradă. Voi atașa o poză cu interiorul din surse externe.

Rog WM să atașeze acest video la începutul articolului, mulțumesc.

youtube

Trimis de AZE in 24.11.23 20:42:30
Validat / Publicat: 24.11.23 21:31:45

VIZUALIZĂRI: 294 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P15 Biserica reformată din cetate

[24.11.23 21:48:37]

[26.11.23 20:57:45]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

AZEAUTOR REVIEW
[26.11.23 21:01:19]