ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.03.2023
ÎNSCRIS: 24.06.10
STATUS: POSEIDON
JAN-2023

Mănăstirea Dintr-un Lemn – un așezământ monahal deosebit

În plină iarnă, de fapt un Gerar atipic cu ghiocei înfloriți pe multe meleaguri, ne îndreptăm spre Oltenia de sub Munte. Alegem ca înainte de a ajunge la pensiunea Andreea din Baia de Fier (vezi impresii) să ne oprim un pic la Mănăstirea Dintr-un Lemn, complex monahal pe care nu l-am mai văzut de peste 10 ani.

Adresă: sat Dezrobiți, com. Frâncești, jud. Vâlcea

Acces: drumul județean DJ 646B, circa 25 km depărtare de Râmnicu Vâlcea

Web: dintr-un-lemn.arhiepiscop ... a-dintr-un-lemn

Am sosit pe meleaguri vâlcene în prima parte a zilei atunci când un soare timid se chinuia să ridice valul de frig de peste noapte. Descoperim o alee lungă mărginită de copaci și locuri de parcare amenajate în spic, precum și măsuțe și bănci pentru călătorii veniți de departe. Ansamblul monahal e compus din mai multe incinte, unele mai vechi, altele mai noi, în preajma intrării veghind bustul generalului Paul Teodorescu (dezvelit în 2022), considerat al treilea ctitor al mănăstirii.

Nu voi repeta aici în amănunt istoria mănăstirii, nici nu voi descrie pas cu pas interiorul lăcașului de cult, doar voi puncta câteva aspecte care mi se par demne de luat în seamă:

✔️Tradiția locală atribuie ridicarea bisericuței de lemn unui cioban/călugăr care a descoperit o icoană reprezentând pe Maica Domnului în trunchiul unui stejar secular, utilizat ulterior pentru a construi biserica – de aici numele „Dintr-un Lemn” ;

✔️Prima biserică din lemn ar fi apărut în secolele al XV-lea – al XVI-lea, perioadă de când ar data și icoana aflată azi în biserica de zid, conform unor cercetători; călătorul Paul de Alep consemnează în preajma anilor 1650 prezența icoanei Maicii Domnului, a bisericuței din lemn și a doi din cei trei stejari inițiali;

✔️Biserica de zid este ctitorită de Preda Brâncoveanu (bunicul viitorului domn Constantin Brâncoveanu) la 1634-1635, apoi în dezvoltarea mănăstirii sunt implicați și alți domni: Matei Basarab, Ștefan Cantacuzino;

✔️Casa egumenească (stăreția) de pe latura nordică a ansamblului monahal reprezintă un model de clădire rezidențială tipică Țării Românești care și-a păstrat decorația pictată originară (pictură murală din intervalul 1760-1782). Construcția mănăstirească a fost îmbunătățită la 1715 de Ștefan Cantacuzino (au apărut camere noi și foișorul) căpătând astfel și rol de reședință domnească pentru popasul capetelor încoronate;

✔️Icoana Maicii Domnului a fost ferecată în argint la 1812 de vornicul Radu Golescu, tatăl cărturarului Dinicu Golescu (călător prin Europa la începutul anilor 1800). Restaurarea icoanei din 2002, și implicit extragerea „veșmântului” de argint, a scos la iveală o a doua pictură pe verso: „Judecata de Apoi” . Icoana este protejată astăzi într-o vitrină specială cu climat controlat;

✔️Între 1938-1940 se desfășoară lucrări de restaurare coordonate de generalul Paul Teodorescu, ministru al Aerului și Marinei, fapt care duce la desemnarea ansamblului mănăstiresc "Dintr-un Lemn" drept loc de rugăciune al aviatorilor și marinarilor. Ostași și ofițeri au lucrat în perioada interbelică în mod gratuit la refacerea mănăstirii;

✔️O istorie șugubeață leagă numele lui Anton Pann de Mănăstirea Dintr-un Lemn: la 1827 dascălul Pann vine la Seminarul din Râmnicu Vâlcea și acceptă să dea lecții de muzică maicilor și surorilor de la mănăstirea sus pomenită. Acolo se îndrăgostește de sora Anica, nepoata stareței Platonida cu care va fugi peste munți, la Brașov, unde cei doi se vor căsători (vezi povestea în articolul meu de aici: vezi impresii);

✔️În incinta mănăstirii se află casa memorială Arhim. Dr. Chesarie Gheorghescu – cărturar, teolog, deținut politic (amănunte în articolul de presă de aici: curierul.ro/cu-sprijinul- ... a-dintr-un-lemn);

✔️Iată cum descrie istoricul Nicolae Iorga vizita la mănăstirea vâlceană la început de secol al XX-lea: O perdea de arbori, care ascunde o pădurice, taie drumul. Și când ai străbătut păduricea, ai în stânga coperemintele de șindilă ale Mănăstirii dintr-un lemn. Odată bisericuța de lemn va fi fost în adevăr scobită într-un singur trunchi de stejar uriaș. Matei Basarab o făcu apoi din zid, și pe urmă ea se prefăcu după asămănarea bisericilor lui Brâncoveanu, prin dorința lui Ștefan-vodă Cantacuzino de a întrece și în această privință pe nenorocitul său înaintaș. De atunci, din 1715, vin și frumoasele clădiri mănăstirești, cu boți și stâlpi meșteșugiți.

Ne-am plimbat prin incinta mănăstirească, am intrat în biserica de zid, am admirat arhitectura valoroasă a ansamblului, am urcat la bisericuța de lemn (pe care am găsit-o înconjurată de ghiocei), am privit în depărtare spre crestele înzăpezite ale munților. Au fost clipe de reculegere spirituală și relaxare într-un complex monastic valoros.

Alegeri inspirate!

Trimis de tata123 🔱 in 06.03.23 12:34:32
Validat / Publicat: 06.03.23 14:00:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂMNICU VÂLCEA.

VIZUALIZĂRI: 585 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Prima incintă mănăstirească.

[06.03.23 18:11:45]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Daniela HPHONE
[19.03.23 16:51:04]

Minunată descriere! Iau notițe, am trecut destinația pe listă, mulțumesc ????

tata123 🔱AUTOR REVIEW
[21.03.23 09:27:11]

@Daniela H: Mulțumesc! Dacă îți plac și rezonezi cu locuri rurale liniștite și locașuri de cult din lemn și nu numai să știi că în zona Vâlcea-Gorj sunt multe asemenea bijuterii.

Aș recomanda o serie de biserici vâlcene pictate la exterior din zona Olănești (vezi impresii), biserica cu potecași de la Viorești (vezi impresii) sau Schitul 44 izvoare din Costești (vezi impresii).

Călătorii frumoase!

Daniela H, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirile 'Dintr-un Lemn' și Surpatele [Frâncești]: