ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2010
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 28.08.09
JUN-2010
2 adulti ADULȚI

DOINA GORJULUI / Gustos, de calitate si……. ambianta placuta!

…. Eiiii, iata ca am ajuns si la capitolul Mancare. Am tot postat review-uri despre obiective turistice dar prea putin despre restaurante/terase…. Nu ca n-as umbla prin ele, din contra, dar asteptam sa intalnesc un loc despre care sa-mi aduc aminte cu placere atat de des incat sa ma imbie amintirile si sa simt nevoia sa impartasesc experienta mea altora…. Cunoastem ca dupa ce umblam hai- hui in sus si-n jos vizitand orase si diverse alte obiective istorice, evident ni se mai face si foame …. nu?

Asadar, dupa o plimbare de cca 4 ore prin doua Parcuri din mun. Targu Jiu , jud. Gorj unde am vizitat obiective cu conotatii spirituale si artistice in acelasi timp, respectiv - Ansamblul Monumental „Constantin Brancusi” (postat review), Muzeul de Arta si Centrul Cultural „Constantin Brancusi”, fascinati si multumiti deopotriva ca inca mai avem valori nationale cu ecouri internationale …... , imbatati de frumusetea locului si aerul proaspat prezent, am simtit ca ne ia fulgerator foamea. Evident tinta noastra vizuala s-a indreptat brusc spre un restaurant/terasa pentru a lua ceva „combustibil” necesar ulterior altor vizite din planul pentru acea zi. Asa am ajuns la „ Doina Gorjului” – terasa, restaurant si pizzerie - care ca pozitie este situata undeva pe stanga imediat cum patrunzi in parc pe intrarea principala, intr-un cadru natural superb (padure) si locuri de joaca pentru copii in apropiere. In acest sens am concluzionat la fata locului ca proprietarul a avut o idee geniala privind amplasamentul, adica – parintii mananca si copiii dupa ce iau masa se pot juca linistiti in apropiere fara a fi deranjati; cine are copil stie ca un prichindel dupa ce termina de mancat nu are stare sa stea prea mult pe scaun, devine nervos iar tu ca parinte infuleci ca lupul pentru ca apoi sa pleci nervos si sa regreti in sinea ta ca nu l-ai lasat acasa cu vreo bunica…... ; aici problema cu pricina e rezolvata; puteti manca in tihna si sa va bucurati de linistea si ambianta placuta a padurii doar aruncand din cand in cand un ochi la puiutul dvs. care va fi cu siguranta fascinat de piticii, plasa de sarit, trenuletul electric, leaganele si topoganele viu colorate si perfect intretinute…….

Asadar, am luat loc si …. nici nu ne-am asezat bine la terasa ca imediat a aparut o domnisoara foarte amabila care ne-a luat comanda. Fiindu-ne foame nu am stat prea mult pe ganduri pentru ca apoi, la foarte scurt timp sa ne fie adus pranzul comandat, ceva de baut plus doua cafele. …. Am rotit privirea sa vad mai bine clientela si - era plin. „Ce promptitudine! ” ne-am zis. Undeva insa la intrarea in restaurantul acoperit (exista si un asemenea corp) o alta domnisoara cu privirea „ca de vultur” analiza situatia meselor si trimitea cate un ospatar/ospatarita imediat cum apareau clientii noi. Laudabil. Asadar - toata lumea era multumita! Clientul repede servit si patronul ca are vad! Daca e s-o luam logic, sa servesti greu pe cineva si sa-l lasi minute bune zacand la masa asteptand (situatie des intalnita pe la noi), inevitabil apar timpi morti si nervi, mai ales nervi... …iar in loc sa existe cat mai multi clenti, acestia in decurs de o zi - totalizand - sunt evident mai putini …. Am gandire de patron? …. Ah, cat de mult imi doresc si eu terasa mea undeva pe versantul unui deal, cu separeuri, veioze/aplice la fiecare masa, multe flori…... dar gata cu visarea, ma intorc la realitatea din Targu Jiu!!! Deci, dupa ce ne este adusa comanda o gustam curiosi si concluzia:

Am mancat boiereste si ieftin. Mancarea este foarte gustoasa, portiile mari, preponderent cu preparate traditionale romanesti dar au si pizza, servirea e impecabila, curatenie, eleganta, ambianta placuta si foarte important …... pretul accesibil. Ca arhitectura predomina lemnul, au si o cascada draguta, o imitatie de fantana si multe flori …… totul fiind realizat cu bun gust si parea de curand inaugurat. Am facut poze, am admirat in sinea noastra modul cum patronul si-a conceput afacerea si pe aceasta cale il felicitam!!! In parcul central din Targu Jiu unde am mancat mai sunt cateva terase ca sa poti servi suc si o cafea, cochetele si ele nimic de zis …... dar Restaurantul/Terasa/Pizzeria „ Doina Gorjului” este singura unde poti gasi inclusiv produse traditionale romanesti gatite impecabil.

Asadar, dupa ce va hraniti sufletul admirand fascinati Poarta Sarutului, Masa Tacerii si Aleea Scaunelor (toate renovate), faceti o gramada de poze, admirati parcul in ansamblu si „calcati” inclusiv celelalte obiective turistice locale (muzeul de arta si centrul cultural) ……luati cu incredere o pauza si intrati la aceasta terasa/restaurant. Merita!

Cele cateva poze sper sa va convinga!!!

Trimis de mirelutza in 12.07.10 16:11:13

VIZUALIZĂRI: 4462 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Poarta de intrare in terasa/restaurant ...

creivean
[12.07.10 16:27:27]

Ce noroc că urmează prânzul Nu ştiu ce m-aş fi făcut dacă-l postai mai spre seară.

Felicitări pentru aşa o experienţă, culinară.

presario
[12.07.10 16:45:05]

Ar cam trebui sa ajung si eu la Tg Jiu, ca nu am mai fost de vreo 8 ani, cred.

O sa ma duc direct la Doina Gorjului.

dannek
[12.07.10 17:37:56]

Interesant de notat in agenda!

Flaviu
[12.07.10 19:45:27]

Ar fi trebuit sa te notez cu - 400 puncte pentru ca m-ai facut sa ma duc in bucatarie sa caut ceva de mancare si sunt la DIEEETAA !RUSINEE(mie,bineinteles), sunt atat de slab!

raduu1972
[14.07.10 08:16:11]

hmmm e dimineata si tu mi-ai facut o pofta de mancareeee foarte mare))))

magdalena
[02.11.10 17:32:59]

Vrem sa mergem maine in Targu Jiu. Cum nu am mai fost, spune-ne te rog in care parc e acest restaurant si cum se ajunge la el? Nu am vazut deloc orasul pana acum.

Noroc cu impresiile tale, ca ne intrebam unde mancam in oras maine!

[07.07.11 22:21:59]

Mutat la rubrica "Restaurante Targu Jiu si imprejurimi" (nou creata pe site)

creivean, dannek, Flaviu, magdalena, raduu1972
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Tîrgu Jiu și împrejurimi? :