ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.11.2020
OCT-2020
Prieteni
EXCELENT

Restaurant Jacqueline: plăcut și bun lângă Târgu Jiu

Orice drum prin țară care durează mai mult de câteva ore ne pune la încercare rezistența la foame; bineînțeles că după un timp mai lung sau mai scurt cedăm. J Aflați în drum spre Ponoarele unde aveam să ne simțim „boieri” pentru câteva zile la Conacu Boierului (vezi impresii) și după câteva opriri pe lungul drum dintre București și Baia de Aramă hotărâm să ne oprim pentru o „gustărică” în zona Târgu Jiu. Locul ne-a fost recomandat și doresc să dau și eu de veste mai departe.

Venind pe DN 67, aproape de intrarea în orașul operelor lui Brâncuși, pe partea dreaptă se află restaurantul-pensiune Jacqueline. Adresa oficială este Calea București nr. 17, unitatea de alimentație publică fiind marcată printr-un panou roșu.

despre SERVICII

Pătrundem în curte, o masă din foișor era ocupată, întrebăm o doamnă care părea a fi de-a locului dacă putem mânca acolo. Ne răspunde cu amabilitate și ne invită în interior, județul Gorj nefiind în vreun scenariu viu colorat de pandemie. Suntem întâmpinați de o chelneriță care ne spune că putem sta la orice masă dorim, toate fiind pregătite de oaspeți. Primim apoi meniurile, mape A4 simple și la obiect, și suntem lăsați să analizăm oferta. Există destul de multe preparate din fiecare categorie, nimic extravagant, produse căutate, de bază în orice restaurant românesc. Am ales, în nici 10 minute am primit băuturile și felul 1 și peste încă 15 minute sosește felul principal.

Chelnerița a fost foarte amabilă și zâmbitoare, a ținut cont de doleanțele noastre. Ambientul a fost plăcut, un tv lcd funcționa la un nivel normal, toaletele curate. Și cel mai important mâncarea a fost gustoasă și prețurile mici. Se poate achita cash sau cu cardul bancar.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Am comandat câte o ciorbă de burtă cu mujdei, smântână și ardei (9,5 lei + 1,5 lei + 1,5 lei), după care la felul doi ne-am înfruptat din pulpe de pui la grătar (6,5 lei/100 gr) și cartofi cu usturioi (6 lei), ficăței de pui (7 lei/porția) cu cartofi gratinați (6,5 lei) și șnițel de pui pane (10 lei) cu cartofi cu brânză rasă (5,5 lei) și salată verde (6 lei).

Desertul a fost delicios, clasic: papanași (15 lei/2 bucăți) și clătite (7 lei/porția). Am băut câte un suc carbogazos (6 lei/250 ml), apă tonică (4 lei/250 ml) și limonadă (7,5 lei/500 ml).

Timpul de așteptare a fost rezonabil, bucatele au sosit calde, porțiile mari și gustul a fost bun.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

În aceeași curte cu restaurantul (care are atașat și o sală de evenimente) se află și pensiunea Jacqueline, o clădire modernă cu 14 camere încadrată la categoria 4**** margarete. Parcarea e încăpătoare, câteva zeci de mașini pot intra în curte. Se poate lua masa și în aer liber, există un foișor și o terasă. Proprietarii se ocupă și cu creșterea porumbeilor, am văzut câteva exemplare drăguțe.

Pensiunea-restaurant Jacqueline este o bază bună pentru explorarea orașului și a zonei Târgu Jiu. Se află la doar 1,5 km distanță de Coloana Infinitului (vezi impresii), la 22 km depărtare de defileul Jiului (vezi impresii) sau 38 km de Mănăstirea Tismana și Muzeul BNR (vezi impresii). În acest areal se pot vizita multe obiective: casa memorială „Ecaterina Teodoroiu” (vezi impresii), Cheile Sohodolului, casa memorială „Constantin Brâncuși” de la Hobița, Muzeul Arhitecturii Populare din Gorj - Curtișoara (vezi impresii), cula-casa Cartianu (vezi impresii), complexul Anna Summer din Târgu Jiu (vezi impresii), castrul de la Bumbești-Jiu, Mănăstirea Crasna (vezi impresii) și Vișina (vezi impresii) etc.

Alegeri inspirate!

Trimis de tata123 🔱 in 03.11.20 14:45:12
Validat / Publicat: 03.11.20 17:44:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU JIU.

VIZUALIZĂRI: 1112 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Ciorbă de burtă.

Zoazore
[04.11.20 00:49:36]

@tata123:  Ești un om rău! Ba nu, foarte rău! Ciorbă de burtă la ora asta? Și-n halul ăsta de ieftină? Nu mai zic de restul. Te iert dacă promiți că mai faci!

Păi dacă UN papanaș arată așa, doi papanași sint de neratat! ​

De clăite nu mă leg. Dacă ar fi fost altă dulceață, mă războiam și cu ele! ​

Porumbei de-ăștia am avut și eu. 30 de perechi. Tatăl meu îi creștea. ​

Și ce culori frumoase v-a oferit toamna oltenească într-o zi superbă!

Apăi să vă fie de bine! Și să mai comiți de-astea! ​​

tata123 🔱AUTOR REVIEW
[04.11.20 13:32:10]

@Zoazore:  Mmmm... chiar și mie mi se face poftă privind din nou fotografiile! Din fericire am mâncat câte ceva la prânz.

Pensiunea-restaurant Jacqueline este o variantă bună de cazare (camere moderne, curățenie, preț decent), precum și de luat masa (produse cu gust, costuri foarte bune) în zona orașului Târgu Jiu.

​ Mulțumesc pentru aprecieri. ​ Sănătate și numai bine!

Zoazore
[04.11.20 14:15:32]

@tata123:  Mmmm... chiar și mie mi se face poftă privind din nou fotografiile!

Aha! Deci imi dai dreptate! ​

Sa mai tot gasesti localuri de-astea! ​

Claudia AngPHONE
[13.06.22 08:45:51]

Foarte bine comentat si metodic.

Noi avem programată o vacanta de 7 zile in vestul țării, iar la întoarcerea spre București, chiar doream sa ne oprim o zi sau două in zona Târgu Jiu, sa vizităm locurile.

Booking ul nu reflectă mereu fidelitatea, asa cum o face Am fost acolo, unde oamenii scriu sincer si real cele văzute si simțite.

Personal, pe mine m-ați convins de această locație, care, aveți dreptate, poate fi o buna bază, pentru a vizita împrejurimile si sa mai prelungești puțin vacanța.

O zi faină sa aveți!

tata123 🔱AUTOR REVIEW
[14.06.22 08:52:29]

@Claudia Ang: Mă bucur că acest review îți este util în creionarea unei vacanțe în România. Sunt părerile mele exprimate în scris după vizita la restaurantul respectiv; cunoscuți din cercul meu au fost chiar cazați câteva nopți la pensiunea cu același nume care există în aceeași curte și au fost mulțumiți de servicii/calitate.

Pentru ca o vacanță să fie reușită, pe lângă spiritul pozitiv, trebuie să analizăm informațiile din mai multe surse mai ales despre locurile de cazare.

Să aveți o vacanță frumoasă!

Claudia AngPHONE
[14.06.22 10:25:54]

@tata123 ????: Multumesc ????

Claudia Ang, tata123 🔱, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Tîrgu Jiu și împrejurimi? :