ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2010
single

Către satisfăcător

Muzeul Militar Naţional ” REGELE FERDINAND I ” – Filiala Oradea

Episodul I - Muzeul Militar Naţional ” REGELE FERDINAND I ” – Filiala Oradea

Am revăzut zilele astea review-ul lui @Costi, despre Muzeul Militar Naţional ”REGELE FERDINAND I” click aici şi mi-am amintit faptul că, şi-n Oradea există o filială a acestuia, pe care, când eram în armată (prin 1999), din foişorul în care făceam gardă, îl vedeam tot timpul. Despre el, a mai scris tangenţial şi colegul @danoradea în review-ul său de aici click aici

Pentru toate aceste motive şi pentru că, în Oradea sunt 5 muzee, am definit rubrica de faţă, pe care o deschid cu un review, despre Muzeul Militar.

Odată ajuns la Muzeu, pe strada Armatei Române, nr. 24/A (unde sunt suficiente locuri de parcare, strada fiind relativ mai puţin circulată), am primul şoc. Eram în orele programului de vizită (de marţi până duminică, de la 10. 00 la 16. 00), dar uşa muzeului era închisă. Perseverent cum sunt, sun la numărul de telefon de contact de pe orar, îmi răspunde un bărbat, pe care îl întreb dacă pot vizita totuşi muzeul, că doar sunt în faţa sa. Sigur că da, sunt asigurat şi pentru realizarea acestui deziderat, mi se dă un alt număr de telefon, la care să sun, pentru a lua legătura cu persoana ce-mi poate deschide uşa. Sun din nou, răspunde o doamnă, care îmi cere să aştept puţin. Fumez o ţigară şi în sfârşit uşa se deschide (din interior). Plătesc tariful de 2 lei RON şi întreb dacă pot face şi poze. Al doilea şoc. Mă întreabă, ce vreau să fac cu ele. Acum, eu înţeleg, că eram în zona unităţilor militare, dar totuşi vizitam un muzeu. Ce să fac cu ele? Să le vând agenturilor străine? Ca să vadă cum arată un muzeu???

Plătesc o suprataxă de 3 lei, pentru foto şi intru. Mă pornesc să fac poze, o întreb pe doamna dacă au ceva pliante de informare, mi se spune că momentan nu au şi că şi ce au avut, erau mai mult cu muzeul de la Bucureşti.

D-na pleacă în faţa mea (pentru a aprinde lumina, că de explicat nu mi-a explicat nimic), urc la etaj, unde sunt sălile de expoziţie, intru pe un hol lung, unde sunt expuse uniforme din vechime şi pe perete o pictură interesantă, dar cu iz comunist.

Încet, încet îmi continui periplul (între timp d-na vorbea la mobil şi se scuza interlocutorului că nu poate vorbi, deoarece are un vizitator, oare nu cumva în faţa mea, plătitor de bilet ar fi trebuit să se scuze? ), văd şi fotografiez o multitudine de efecte militare foarte frumoase.

În muzeu sunt expuse în principal arme (albe şi de foc), uniforme, drapele de luptă, machete, medalii, documente, fotografii, cea mai mare parte, fiind aduse de la Bucureşti, de la Muzeul Militar Naţional ”REGELE FERDINAND I”. O altă parte, la înfiinţare, au fost donate de veterani ai Diviziei 11 Infanterie.

Exponatele sunt foarte frumoase, însă întreg muzeul are un aer ponosit, de edificiu aflat mai mult în conservare şi nu în circuitul turistic al unui mare oraş european.

Şi acum puţină istorie a muzeului, aflată de pe net, de pe o pagină generalistă (muzeul neavând o pagină oficială) click aici:

Muzeul este amplasat la etajul 1, într-o clădire în stil secesion construită în anul 1895, pentru armata austro-ungară, ca de altfel mai toate clădirile cu destinaţie militară de pe str. Armatei Române.

Istoria acestui muzeu debutează la 26 decembrie 1971, când se inaugurează ”punctul muzeistic militar Oradea”…. Festivitatea de inaugurare a muzeului a avut loc la 26 decembrie 1971.

Acesta reconstituia istoria Diviziei 11 Infanterie, ale cărei tradiţii militare le moştenea Divizia 11 Mecanizată din Oradea. Patrimoniul Muzeului Militar Oradea, acesta fiind numele sub care a ajuns să fie cunoscut printre orădeni, s-a constituit din documentele şi obiectele donate de veterani ai Diviziei 11 Infanterie sau de familiile acestora, precum şi din exponate aduse de la Muzeul Militar Central, cum era denumit Muzeul Militar Naţional din Bucureşti în epocă.

În urma vizitei la 22 martie 1986 a conducerii Ministerului Apărării Naţionale, s-a luat decizia de extindere şi transformare a muzeului dintr-un simplu muzeu al unei mari unităţi militare, cum era până atunci, într-un muzeu al istorie militare a poporului român. Astfel, în anul 1987 muzeul se închide, pentru lucrările de extindere şi transformare, situaţie care se perpetuează până în 1992 datorită revoluţiei din decembrie 1989, care a dus la abandonarea lucrărilor realizate până atunci în muzeu, multe dintre ele devenind inutile datorită conţinutului lor ideologic depăşit.

Lucrările pentru redeschiderea muzeului sunt reluate în vara anului 1992, de astă dată cu aportul unei echipe de specialişti de la Muzeul Militar Naţional din Bucureşti. După o muncă asiduă desfăşurată într-un interval scurt de timp, la 12 octombrie 1992, dată la care se aniversează eliberarea oraşului Oradea de către armata română în cel de-al doilea război mondial, muzeul se redeschide, de astă dată ca filială a Muzeului Militar Naţional din Bucureşti.

Este singurul Muzeu Militar din Transilvania, celelalte fiind situate in Constanta şi Bacău.

AmFostAcolo, o să mai merg şi vi-l recomand şi vouă.

Coordonatele GPS sunt: N 47. 04699° x E 21. 92365°

P. S. : Urmează:

Episodul II - Muzeul Memorial Aurel Lazăr;

Episodul III - Muzeul Memorial Ady Endre;

Episodul IV - Muzeul Memorial Iosif Vulcan şi

Episodul VMuzeul Ţării Crişurilor (în prima parte a anului viitor, când se va redeschide în noul sediu).

Trimis de creivean in 08.07.10 21:51:16

VIZUALIZĂRI: 6987 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Muzeul Militar Oradea - intrarea în muzeu.

presario
[08.07.10 21:58:07]

Deci - daca ai platit suprataxa foto si totusi vroiai sa vinzi pozele agenturilor straine, nu te lasa sa pozezi ?

[08.07.10 22:26:58]

Stiu ca mai este un muzeu militar in Bucuresti, l-am vizitat inainte de Revolutie cu cateva luni, cand inca mai eram soldat in armata RSR.

Ma atrag astfel de muzee si cand voi ajunge in Oradea il voi vizita, felicitari!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[08.07.10 22:32:07]

@pepsi, pai tocmai a scris Costi despre el (e link la inceputul acestor impresii)!

[08.07.10 22:36:37]

eu ma luasem dupa ceea ce a scris creievean:

[08.07.10 22:44:04]

@pepsi70ro

Mă refeream la filiale ale celui Central din Bucureşti. Scuze de neînţelegere.

@presario

Nu învârti şi tu cuţitul în rană Chiar m-am simţit penibil, la cum m-a luat femeia de serviciu.

[08.07.10 22:47:11]

De fapt cred ca n-am citit eu cu atentie, scuze!

magdalena
[09.07.10 08:44:56]

Oradea ma surprinde placut din ce in ce mai mult! Sunt multe de vizitat aici. Desi am fost in copilarie, nu am vazut nimic...

Ar trebui sa ajung si la cati oradeni sunt pe aici as avea parte si de ghizi veritabili!

biancuta
[09.07.10 11:25:29]

Eu nu am vizitat inca muzeele militare, dar sper sa o fac. Va trebui sa ajung si in Oradea, pentru multe altele! felicitari cu sb!

danoradea
[09.07.10 12:32:42]

Am o propunere pentru femeia aia de serviciu sau ce era: mergem mai multi intr-o zi, dar intram in muzeu unul cate unul la interval de cateva minute, nu de alta dar sa-i dam de lucru femeii, ca se pare ca se cam plictiseste, si poate daca vom merge aici mai multi o sa demonstram celor care raspund de el ca sunt persoane care vor sa-l viziteze.

Eu am fost o singura data aici cand eram cam mic, inainte de 1989, dar as vrea sa-l vad si acum.

[09.07.10 12:38:23]

@danoradea

Atunci când vrei să mergi, dă un semnal, că-ţi dau preventiv cele 2 numere de telefon ( doar nu vrei să suni direct , sună şi tu de două ori ). Nu le pun pe sait, să nu-mi primesc plângeri că-i sună noaptea cineva să-i întrebe dacă pot vizita muzeul

danoradea
[09.07.10 18:50:22]

Ok, o sa am ceva zile libere pe la mijlocul lunii si atunci vreau sa-l vizitez, dar inainte o sa te anunt. Multumesc

abbilbal*
[12.07.10 17:45:50]

Poate am văzut unele exponate. Poate nu. Era prin 1965 când, cătană fiind, am fost dus cu trupa să vedem ceva organizat ca muzeu. Erau uniforme, arme şi multe fotografii gen postere. Dar timpul mi-a spălat acele amintiri. Acum îmi este peste mână să mai ajung la Oradea. Aşa că, mă mulţumesc cu fotografiile voastre.

Vă doresc să aveţi parte de zile bune în care să găsiţi slujbaşi amabili care să vă îndrume paşii prin muzeu.

Dar să nu plec pânu nu-mi las votul ce să răsplătească efortul amicului creivean de a vizita Muzeul Militar Oradea. Meriţi un punctaj maximum alături de review şi fotografiile prezentate.

[12.07.10 17:52:47]

@abbilbal

Ca un Bălgrădean ce mi-s prin naştere, Ighian prin ( bună ) creştere şi Orădean prin adopţie, ţi-am admirat graiul neaoş, încă din prima zi de activitate pe aici.

Îţi mulţumesc pentru aprecieri, mai ales că vin de la unul ce a fost ( ca şi mine ) cătană. Nu de alta, dar azi mâine, om fi rara avis

krondia*
[17.07.10 10:12:15]

De filiala din Bacău chiar nu ştiam dar nici acum nu am reuşit să găsesc mai multe informaţii. Tu însă ne-ai oferit o adevărată lecţie de istorie, felicitări!

[17.07.10 13:50:21]

@krondia

Aşa apare peste tot, cum că ar fi o filială şi la Bacău. Ar trebui să întrebi un cadru militar. Nici la Oradea nu-i foarte cunoscut, pun pariu că nici 10% nu ştiu de el/nu l-au vizitat. Păcat.

Mulţumesc pentru aprecieri.

abbilbal*
[19.07.10 13:02:28]

@creivean

@krondia

Am întrenat şi am aflat.

La Bacău nu este o flilială a Muzeului Militar. Probabil este o secţie în cadrul Muzeului de Istorie sau săli amenajate în cadrul unităţilor militare.

abbilbal*, biancuta, creivean, danoradea, krondia*, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂ (Alte) Muzee Orădene: